Máte
otázku?

Výživné na maloleté deti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Nitra
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Výživné na maloleté deti

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať ohľadom výživného na 2 maloleté deti (dievčatá-polročné a dvojročné) môjho známeho. Jeho manželka prednedávnom podala žiadosť o rozvod, ako dôvod uviedla, že po niekoľkých rokoch spolunažívania ( z toho asi 2 roky manželia) si prestali rozumieť, kvôli jeho povahe. Krátko na to si našla priateľa, neviem či s ním žije v spoločnej domácnosti. Dátum rozvodu na súde ešte nieje určený. Známy bol živnostníkom, tak sa ústne dohodli, že na deti bude dokopy prispievať 200 EUR mesačne. Prvé 2 mesiace zaplatil túto sumu. Po rozhovore s právničkou mu bolo povedané, že takáto suma na malé deti je príliš vzhľadom k jeho výdavkom, tak sumu znížil na 110 EUR. Manželka s tým nesúhlasí a tvrdí, že keď prebehne súd, bude jej musieť všetko doplatiť. Má pravdu? Známy živnosť zrušil, kvôli nedostatku práce a zamestnal sa vo firme kde síce bude mať plat vo výške 600 EUR v čistom (už po odpočítaní ubytovania) ale platí úver, leasing, poistky plus výživné 110 EUR a na živobytie mu ostane 150 EUR mesačne. Z toho si zaplatí stravu a benzín, hygienické potreby a neostane mu nič. Rád by býval sám, aby si deti mohol brať k sebe ale pri takýchto výdavkoch by nemal na zaplatenie nájomného, takže musí bývať na ubytovni, ktorú mu poskytol zamestnávateľ. Má jeho budúca exmanželka právo žiadať na deti výživné viac ako tých 110 EUR dohromady? A keďže je na materskej dovolenke, musí niečo prispievať aj na ňu? Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Výživné na maloleté deti

Dobrý deň, výživné na maloleté deti sa v konaní o rozvode manželstva a úprave výkonu rodičovských práv a povinností na čas po rozvode priznáva odo dňa podania návrhu na rozvod. Tzn. že súd vo výroku rozhodne aj o tzv. zročnom výživnom (výživné od podania návrhu do rozhodnutia vo veci). Či určí súd vyššie výživné než 110,- € mesačne na dve maloleté deti je ťažké povedať. Súd pri určovaní výšky výživného vychádza z odôvodnených potrieb maloletých detí a tiež zo schopností, možností a majetkových pomerov povinného. Je dôležité uviesť i to, že súd pri výdavkoch povinného neberie do úvahy výdavky, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť. Súd bude v konaní skúmať odôvodnené potreby maloletých, náklady na domácnosť a deti bude preukazovať matka (v tomto smere bude potrebné sledovať, či nebudú niektoré náklady na domácnosť nadsadené). Ak po rozvode nebude mať jeho ex-manželka dostatočný príjem, bude môcť podať návrh na určenie príspevku na výživu rozvedeného manžela (návrh sa podáva až potom ak sa ex-manželia nedokážu dohodnúť mimosúdne). V tomto smere by mohol byť ex-manžel zaviazaný na úhradu príspevku nevyhnutného na výživu rozvedeného manžela. O tomto príspevku však súd rozhoduje v osobitnom konaní (ex-manželka bude musieť podať nový návrh) a nie v rámci rozvodového konania.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Výživné na maloleté deti (Rozvod)

Dobrý deň, rozišiel som sa priateľkou a platím jej na nášho 17 mesačného syna, kupujem oblečenie a rôzne potreby a financujem aj krúžky to je plávanie cvičenie. Som povinný finančne splácať jej hypotéku na 2 byty, aj keď z ňou nežijem ? A je na materskej dovolenke.
Ďakujem Henrich.

Odpoveď: Výživné na maloleté deti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.10.2020)

Dobrý deň,
položíme Vám otázku : Ste v hypotekárnom úvere vedený ako dlžník, spoludlžník, ručiteľ ?

Zrejme nie, potom nie je právny dôvod, aby ste hypotéku platili.

Pokiaľ ide o výživné na maloleté dieťa, usudzujeme z otázky, že výživné nebolo určené súdnym rozhodnutím. Odporúčame vo veci výživného na maloleté dieťa spísať dohodu o výške výživného a túto dať na schválenie na súd.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Výživné na maloleté deti (Rozvod)

Dobrý deň. Môj priateľ je rozvedený a má 2 deti s bývalou manželkou. My sme si kúpili byt spoločný, žijeme spolu. Môže sa počítať aj môj plat, aj keď nie sme manželia na jeho výživné na deti čo má s bývalou? Jeho bývala dala zvýšiť výživné, ktoré už teraz je dosť vysoké a ledva platíme aj iné platby a hypotéku ja mám ešte svoju hypotéky s bývalým priateľom.

Odpoveď: Výživné na maloleté deti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 29.11.2018)

Dobrý deň, nakoľko s partnerom tvoríte spoločnú nehnuteľnosť a podieľate sa spoločne na úhrade nákladov súd v rámci konania o zvýšenie výživného bude zisťovať aj výšku Vášho príjmu a všetky náklady Vašej spoločnej domácnosti (aj Vás). Ide o bežný postup súdu. Súd na Váš príjem neprihliadne iba v tom prípade, ak by ste nežili v spoločnej domácnosti, prípadne ak matka detí nebude v konaní namietať, že žijete spolu a súd túto skutočnosť sám nezistí.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Výživné na maloleté deti (Rozvod)

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Pred 2 týždňami som podala žiadosť na rozvod. Manžel však neprispieva na výživu deti. Môžem na súde počas rozvodu žiadať spätne vyplatiť výživné na maloleté deti od dna podania návrhu na rozvod? Ďakujem.

Odpoveď: Výživné na maloleté deti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.07.2018)

Dobrý deň. Výživné môžete štandardne žiadať odo dňa začatia súdneho konania. Ak konanie začalo na základe Vášho návrhu, tak odo dňa doručenia návrhu na súd, nakoľko týmto dňom začalo konanie. Okrem toho výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.

Pre úplnosť ešte uvádzam, že ak si Váš manžel neplní voči deťom vyživovaciu povinnosť vôbec, môžete podať aj návrh na nariadenie neodkladného opatrenia, ktorým požiadate o určenie výživného na čas do rozvod manželstva.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Výživné na maloleté deti" a chcete pomôcť?

Podotázka: Výživné na maloleté deti (Rozvod)

Dobrý deň chcela by som sa opýtať môj ex mi platí na maloletú dcéru 33e mesacne čo je súdom platne a určil mu platiť do rúk matky a do 15 stého dňa v mesiaci ale bohužiaľ on ich platí niekedy až koncom mesiaca to je 27 alebo 31 dá sa stým niečo robiť môžem ho nejako udať z omeškania prosím poraďte mi...Vopred Vám Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Výživné na maloleté deti

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 01.10.2016)

Dobrý deň,

pokiaľ máte rozhodnutie súdu o výživnom, potom môžete podať návrh na vykonanie exekúcie. Exekútor je oprávnený vymôcť jednak dlžné výživné a jednak úroky z omeškania.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Výživné na maloleté deti" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku