Dobrý deň,
pri zodpovedaní otázky vychádzame z predpokladu, že Vaši rodičia sa rozviedli a súdom bolo rozhodnuté o určení vyživovacej povinnosti Vášho otca voči Vám. Nepíšete v otázke či Vám otec výživné aj platil.
Ak máte právoplatný rozsudok, môžete teda podať návrh na súdny výkon rozhodnutia, kde lehota na vymáhanie v súlade s ust. § 110 Obč. zákonníka je 10 rokov (citujeme) :
" (1) Ak bolo právo priznané právoplatným rozhodnutím súdu alebo iného orgánu, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď sa malo podľa rozhodnutia plniť. Ak právo dlžník písomne uznal čo do dôvodu i výšky, premlčuje sa za desať rokov odo dňa, keď k uznaniu došlo; ak bola však v uznaní uvedená lehota na plnenie, plynie premlčacia doba od uplynutia tejto lehoty."
V otázke uvádzate, že máte 21 rokov, pracujete, externe študuje a pýtate sa či môžete žiadať zvýšenie výživného aj spätne.
Podľa ust. § 65 ods. 3 zákona o rodine platí, že "výživné plnoletých detí upraví súd len na návrh." Keďže ste nadobudli plnoletosť dosiahnutím 18. roku veku, mohli ste podať návrh na zvýšenie výživného.
Podľa ust. § 77 zákona o rodine platí :
"(1) Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.
(2) Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú."
Pokiaľ ide o výživné za obdobie keď už riadne pracujete, toto nie je možné, keďže ste schopná sa samostatne živiť.