Máte
otázku?

Úprava rodičovských práv a povinností


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčín

Otázka: Úprava rodičovských práv a povinností

Máme s priateľkou 3 a pol ročnú dcéru. Žili sme spolu, ale pred troma mesiacmi si našla nového priateľa, s ktorým teraz žije. Zobratí sme neboli, ale som v rodnom liste písaný ako otec. Bráni mi sa stretávať sa s malou a prestala úplne komunikovať. S malou sme na sebe moc naviazaní. Čo mám robiť? Ako mám postupovať?

Odpoveď: Úprava rodičovských práv a povinností

Dobrý deň. Pokiaľ Vám matka Vášho dieťaťa bráni v styku s dieťaťom a navyše s Vami odmieta komunikovať, je na mieste podanie návrhu na súd. Konkrétne pôjde o návrh na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k mal dieťaťu. V rámci tohto konania bude okrem iného upravený aj Váš styk s dieťaťom.

Trápi vás "Úprava rodičovských práv a povinností" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Úprava rodičovských práv a povinností (Rodinné právo)

Dobrý deň. Pred tromi mesiacmi sa nám s priateľkou narodila dcéra. Dohodli sme sa, že prvých dva týždne bude u svojej matky a potom budeme bývať spolu. Sú to však už tri mesiace a moja priateľka so mnou nechce žiť. Jej matka sa správa, akoby jej dieťa patrilo a vždy, keď prídem za svojou dcérou a je doma, vymyslí nejakú hádku. Dáva mi jasne najavo, že tam nemám čo hľadať. Dom, v ktorom bývajú, nie je jej majetok, ale správa sa tak. Môžem nejak právne zasiahnuť? Zatiaľ sme nemali žiadny súd. Navrhol som priateľke, že jej budem na malú platiť, no peniaze nechce. Jej matka však dala najavo, že by som mal platiť. Nie sme sobášení, ale dcéra má moje priezvisko. To už mi dosť lezie na nervy, najmä keď jej matka hovorí, že to dieťa je moje "iba na papieri". Mám podozrenie, že moju priateľku matka manipulovala tak, že teraz so mnou nechce žiť. Už niekoľkokrát som bol svedkom toho, ako ju citovo vydierala.

Odpoveď: Úprava rodičovských práv a povinností

(odpoveď odoslaná: 31.10.2014)

Dobrý deň. Pokiaľ ide o úpravu rodičovských práva a povinností, tak, ak Vám matka Vášho dieťaťa odopiera styk s týmto dieťaťom alebo sa s matkou nedokážete dohodnúť na úprave styku, môžete podať návrh na úpravu rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na príslušný súd. Takýto krok Vám však odporúčam najskôr prekonzultovať s odborníkom. Ako otec máte nielen povinnosti (prispievať na dieťa) ale aj práva (stýkať sa s dieťaťom, rozhodovať o jeho budúcnosti a iné).V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Úprava rodičovských práv a povinností" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka
Text zprávy
Moje zprava