Máte
otázku?

Úprava rodičovských práv a povinností


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčín

Otázka: Úprava rodičovských práv a povinností

Mám s priateľkou trojapolročnú dcéru. Žili sme spolu, no pred troma mesiacmi si našla nového priateľa, s ktorým teraz žije. Neboli sme zosobášení, avšak v rodnom liste som uvedený ako otec. Bráni mi v stretnutiach s našou dcérou a úplne prestala komunikovať. S našou dcérkou sme veľmi naviazaní. Neviem, čo mám robiť. Ako by som mal postupovať?

Odpoveď: Úprava rodičovských práv a povinností

Dobrý deň. Pokiaľ Vám matka Vášho dieťaťa bráni v styku s dieťaťom a navyše s Vami odmieta komunikovať, je na mieste podanie návrhu na súd. Konkrétne pôjde o návrh na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností k mal dieťaťu. V rámci tohto konania bude okrem iného upravený aj Váš styk s dieťaťom.

Trápi vás "Úprava rodičovských práv a povinností" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Úprava rodičovských práv a povinností (Rodinné právo)

Dobrý deň. Pred tromi mesiacmi sa nám s priateľkou narodila dcéra. Dohodli sme sa, že prvých dva týždne bude u svojej matky a potom budeme bývať spolu. Sú to však už tri mesiace a moja priateľka so mnou nechce žiť. Jej matka sa správa, akoby jej dieťa patrilo a vždy, keď prídem za svojou dcérou a je doma, vymyslí nejakú hádku. Dáva mi jasne najavo, že tam nemám čo hľadať. Dom, v ktorom bývajú, nie je jej majetok, ale správa sa tak. Môžem nejak právne zasiahnuť? Zatiaľ sme nemali žiadny súd. Navrhol som priateľke, že jej budem na malú platiť, no peniaze nechce. Jej matka však dala najavo, že by som mal platiť. Nie sme sobášení, ale dcéra má moje priezvisko. To už mi dosť lezie na nervy, najmä keď jej matka hovorí, že to dieťa je moje "iba na papieri". Mám podozrenie, že moju priateľku matka manipulovala tak, že teraz so mnou nechce žiť. Už niekoľkokrát som bol svedkom toho, ako ju citovo vydierala.

Odpoveď: Úprava rodičovských práv a povinností

(odpoveď odoslaná: 31.10.2014)

Dobrý deň. Pokiaľ ide o úpravu rodičovských práva a povinností, tak, ak Vám matka Vášho dieťaťa odopiera styk s týmto dieťaťom alebo sa s matkou nedokážete dohodnúť na úprave styku, môžete podať návrh na úpravu rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na príslušný súd. Takýto krok Vám však odporúčam najskôr prekonzultovať s odborníkom. Ako otec máte nielen povinnosti (prispievať na dieťa) ale aj práva (stýkať sa s dieťaťom, rozhodovať o jeho budúcnosti a iné).


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Úprava rodičovských práv a povinností" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.