Zverenie mal. dieťaťa do starostlivosti st. rodičov

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Zverenie mal. dieťaťa do starostlivosti st. rodičov

Dobrý deň. Poprosím o radu ako postupovať v nasledovnom prípade: sme starí rodičia maloletého vnuka (koncom apríla bude mať 4 roky). Náš syn, otec dieťaťa a matka dieťaťa nie sú zosobášení. Pôvodne žili v spoločnej domácnosti, ale už vyše roka nežijú v spoločnej domácnosti, pretože matka dieťaťa ukončila partnerský vzťah s našim synom pre jeho agresívnu povahu, dôsledkom čoho boli jeho časté výbuchy nekontrolovanej zlosti, ničenie bytového zariadenia ako aj fyzické útoky na matku dieťaťa. V týchto dňoch súd rozhodol o vyšetrovacej väzbe nášho syna z dôvodov nebezpečného prenasledovania matky dieťaťa, nebezpečného vyhrážania ako aj jej ohrozovania a takisto ohrozovania ich spoločného dieťa. Matka dieťaťa chodí dlhodobo pracovať na turnusy do Rakúska, najbližšie do Nemecka, nakoľko potrebuje zarobiť peniaze na výživu a výchovu svojho dieťaťa, pretože náš syn jej finančne na starostlivosť o dieťaťa neprispieval. Náš syn je patologickým hráčom, liečbu vždy odmietal. Matka dieťaťa zatiaľ nežiadala súd o zverenie dieťaťa do jej výlučnej starostlivosti nakoľko sa obávala o svoju bezpečnosť. Nedávno po nebezpečnom vyčíňaní nášho syna podala trestné oznámenie, na základe ktoré sa udiali hore uvedené skutočnosti. Maloletý vnuk často býva u nás, má k nám veľmi dobrý vzťah, u nás nachádza pokoj a pocit bezpečia. K matke dieťaťa máme pozítívny vzťah, v zložitých situáciách sme stáli na jej strane, vzhľadom na čo matka maloletého vnuka súhlasí s možným predbežným opatrením maloletého dieťaťa do starostlivosti starých rodičov nakoľko chodí pracovať do zahraničia. Ja ešte pracujem ako stredoškolská učiteľka v trvalom pracovnom pomere, manžel je dôchodca. Prosím Vás o radu ako v takomto prípade postupovať. Ďakujem za odpoveď a radu.

Odpoveď: Zverenie mal. dieťaťa do starostlivosti st. rodičov

Dobrý deň

ide o tzv. náhradnú osobnú starostlivosť. Súd zverí dieťa do náhradnej osob. sarostlivosti pokiaľ je to v jeho záujme. Väčšinou ide o prípady, kedy rodičia nezabezpečujú starostlivosť o mal. dieťa alebo ju zanedbávajú, prípadne ju nemôžu zabezpečiť. Pri zverení súd uprednostňuje predovšetkým príbuzných mal. dieťaťa (najmä starých rodičov). V rozhodnutí súd upraví práva a povinnosti osobe, ktorej bolo mal. dieťa zverené. Mal. dieťa možno zveriť do spoločnej náhradnej starostlivosti manželov, prípadne jednému z manželov so súhlasom druhého manžela. Teda je potrebné aby ste podali návrh na zverenie na príslušný súd, kde opíšete dôvody a všetky skutočnosti, prečo nemôžu rodičia mal. dieťaťa zabezpečovať jeho starostlivosť. Návrh by mal taktiež obsahovať výšku výživného na mal. dieťa, ako aj úpravu styku rodičov s mal. dieťaťom.