Zverenie dieťaťa do starostlivosti matky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Zverenie dieťaťa do starostlivosti matky

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, čo má urobiť spolubývajúca, keď sa súdi s otcom o štyriročnú dcéru, aby ju dostala do svojej opatery. Otec maloletého dieťaťa pije alkohol a nijakým spôsobom neumožňuje matke prístup k dcére. Aké veci si musí teda vybaviť?

Odpoveď: Zverenie dieťaťa do starostlivosti matky

Dobrý deň,

vzhľadom na Vašu otázku a uvedenie skutočnosti, že sa Vaša spolubývajúca už súdi s otcom dieťaťa o zverenie maloletého dieťaťa od osobnej starostlivosti Vám priblížim jednak zákonnú úpravu rozhodovania súdu o úprave výkonu rodičovských práv a povinností, ale tiež možnosť efektívnej ochrany záujmu dieťaťa nariadením neodkladného opatrenia.

Zákonná úprava rozhodovania súdu o zverení maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti rodičov

Súd v konaniach týkajúcich sa maloletých detí (tzv. nesporové konanie) musí zo zákona zisťovať tzv. skutočný stav veci a tiež záujem maloletého dieťaťa. Po komplexnom zistení skutočného stavu veci, osobnostných, morálnych a iných predpokladov rodičov na výkon rodičovských práv a povinností a tiež záujmu maloletého dieťaťa pristúpi súd k rozhodovaniu o úprave výkonu rodičovských práv a povinností.

Podľa článku 5 Zákona o rodine

Záujem maloletého dieťaťa je prvoradým hľadiskom pri rozhodovaní vo všetkých veciach, ktoré sa ho týkajú. Pri určovaní a posudzovaní záujmu maloletého dieťaťa sa zohľadňuje najmä

a) úroveň starostlivosti o dieťa,

b) bezpečie dieťaťa, ako aj bezpečie a stabilita prostredia, v ktorom sa dieťa zdržiava,

c) ochrana dôstojnosti, ako aj duševného, telesného a citového vývinu dieťaťa,

d) okolnosti, ktoré súvisia so zdravotným stavom dieťaťa alebo so zdravotným postihnutím dieťaťa,

e) ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do jeho dôstojnosti a ohrozenie vývinu dieťaťa zásahmi do duševnej, telesnej a citovej integrity osoby, ktorá je dieťaťu blízkou osobou,

f) podmienky na zachovanie identity dieťaťa a na rozvoj schopností a vlôh dieťaťa,

g) názor dieťaťa a jeho možné vystavenie konfliktu lojality a následnému pocitu viny,

h) podmienky na vytváranie a rozvoj vzťahových väzieb s obidvomi rodičmi, súrodencami a s inými blízkymi osobami,

i) využitie možných prostriedkov na zachovanie rodinného prostredia dieťaťa, ak sa zvažuje zásah do rodičovských práv a povinností.

Podľa ustanovenia § 24 ods. 4 Zákona o rodine

Súd pri rozhodovaní o výkone rodičovských práv a povinností alebo pri schvaľovaní dohody rodičov rešpektuje právo maloletého dieťaťa na zachovanie jeho vzťahu k obidvom rodičom a vždy prihliadne na záujem maloletého dieťaťa, najmä na jeho citové väzby, vývinové potreby, stabilitu budúceho výchovného prostredia a ku schopnosti rodiča dohodnúť sa na výchove a starostlivosti o dieťa s druhým rodičom. Súd dbá, aby bolo rešpektované právo dieťaťa na výchovu a starostlivosť zo strany obidvoch rodičov a aby bolo rešpektované právo dieťaťa na udržovanie pravidelného, rovnocenného a rovnoprávneho osobného styku s obidvomi rodičmi.

Bez zistenia vyššie uvedených skutočností súd nemôže pristúpiť k rozhodovaniu o úprave výkonu rodičovských práv a povinností.

Nie je možné vopred uviesť, čo má Vaša spolubývajúca robiť, ako postupovať... aby získala maloleté dieťa do svojej osobnej starostlivosti. Súd bude skúmať pomery na jej strane i na strane otca maloletého dieťaťa. Ak súd zistí, že matka dieťaťa má lepšie zabezpečené podmienky pre osobnú starostlivosť o maloleté dieťa, súd zverí dieťa do jej starostlivosti. Ak súd zistí, že obaja rodičia sú schopní vykonávať osobnú starostlivosť a obaja ju aj vykonať chcú môže súd rozhodnúť aj o striedavej osobnej starostlivosti.

Zákonná úprava nariadenia neodkladného opatrenia

Ak Vaša spolubývajúca už dlho nevidela svoje dieťa, prípadne vzhľadom na to, že otec dieťaťa požíva alkoholické nápoje, môže sa na príslušnom súde domáhať ochrany aj prostredníctvom podania návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia. Súd o neodkladnom opatrení musí rozhodnúť v zákonom stanovenej lehote, ak sa vyžaduje okamžitý zásah do úpravy pomerov.

Neodkladným opatrením by sa mohla domáhať určeniu styku so svojim maloletým dieťaťom. Súd by jej aspoň dočasne v určitom rozsahu umožnil styk s maloletým dieťaťom, pričom otec dieťaťa by bol povinný toto súdne rozhodnutie rešpektovať. Uznesenie o nariadenom neodkladnom opatrení je predbežne vykonateľné. Tzn. že hoci by otec dieťaťa podal odvolanie proti rozhodnutia, rozhodnutie bude vykonateľné.

V prípade, že je zdravie alebo život dieťaťa ohrozené tým, že je v starostlivosti otca, ktorý požíva alkohol môže sa matka dieťaťa domáhať aj jeho vydania do jej osobnej starostlivosti, kým nebude súdne konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností ukončené.

Podľa ustanovenia § 365 ods. 1 Civilného mimosporového poriadku

Ak sa ocitne maloletý bez akejkoľvek starostlivosti alebo ak je jeho život, zdravie a priaznivý vývoj vážne ohrozený alebo narušený, súd neodkladným opatrením nariadi, aby bol maloletý dočasne zverený do starostlivosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorú v uznesení určí.

Podľa ustanovenia § 367 ods. 1 Civilného mimosporového poriadku

Neodkladným opatrením môže súd nariadiť, aby ten, kto má maloletého pri sebe, maloletého odovzdal do starostlivosti toho, koho označí súd, alebo do striedavej osobnej starostlivosti.

Zhrnutie

Civilný mimosporový poriadok upravuje účinné a rýchle prostriedky možnosti dosiahnutia nápravy právnych pomerov, ak otec dieťaťa bráni matke v styku, prípadne ak je dieťa v starostlivosti otca ohrozené. Na posúdenie možnosti využitia týchto prostriedkov je však potrebné mať k dispozície viac a detailnejších informácií o stave v ich rodine, aby bolo možné odporučiť najlepší postup. V konaní o úprave výkonu rodičovských práv a povinností bude súd rozhodovať po zistení skutočného stavu a záujmu maloletého dieťaťa.