Dobrý deň,
vzhľadom na skutočnosť, že Vaša dcéra dosiahne plnoletosť už o dva týždne nie je vo Vašom prípade podstatnou okolnosťou, či podať návrh na rozvod manželstva pred jej plnoletosťou alebo po. Ak by ste návrh na rozvod manželstva podali pred nadobudnutím jej plnoletosti, zo zákona by bolo s rozvodovým konaním spojené aj konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností na čas po rozvode. V prípade, že maloleté dieťa v priebehu súdneho konania dosiahne plnoletosť, toto súdne konanie sa ho už nebude týkať a bude v tejto časti zastavené.
Podľa ustanovenia § 24 Zákona o rodine
V rozhodnutí, ktorým sa rozvádza manželstvo rodičov maloletého dieťaťa, súd upraví výkon ich rodičovských práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas po rozvode, najmä určí, komu maloleté dieťa zverí do osobnej starostlivosti, kto ho bude zastupovať a spravovať jeho majetok. Súčasne určí, ako má rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, prispievať na jeho výživu, alebo schváli dohodu rodičov o výške výživného.
Podľa ustanovenia § 100 Civilného mimosporového poriadku
S konaním o rozvod manželstva je spojené konanie o úpravu pomerov manželov k ich maloletým deťom na čas po rozvode.
Podanie návrhu na rozvod manželstva po nadobudnutí jej plnoletosti však môže mať za určitých okolností niekoľko výhod. V prvom rade samotný návrh na rozvod manželstva je jednoduchší, nakoľko jednak nemusí obsahovať opis skutkových tvrdení týkajúcich sa starostlivosti o Vašu dcéru a neobsahuje ani návrh na úpravu výkonu rodičovských práv a povinností na čas po rozvode v petite návrhu. Rovnako sa súdne konanie týkajúce rozvodu manželstva, z ktorého nepochádzajú maloleté deti riadi inými ustanoveniami procesných kódexov. Takéto konanie je z pohľadu súdu jednoduchšie.
Často sa stáva, že manželstvo účastníkov konania, z ktorého nepochádzajú maloleté deti je rozvedené už na prvom pojednávaní, ak obaja manželia s rozhodnutím súdu súhlasia, vzdajú sa i možnosti podať odvolanie. Týmto postupom nadobudne rozsudok o rozvode manželstva právoplatnosť v najkratšom možnom čase.
Majetkovo-právne vyporiadanie manželov (vyporiadanie BSM) nasleduje až po právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva a zániku manželstva.
Vyporiadanie BSM po rozvode manželstva
Zo zánikom Vášho manželstva (právoplatnosťou rozsudku o rozvode manželstva) zo zákona zaniká i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Následne Občiansky zákonník upravuje povinnosť manželov toto zaniknuté BSM vyporiadať. Ak sa s Vaším manželom nepodarí o vyporiadaní BSM dohodnúť, bude potrebné podať žalobu o vyporiadanie BSM na súd.
Podľa ustanovenia § 148 ods. 1 Občianskeho zákonníka
Zánikom manželstva zanikne i bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.
Vyporiadanie BSM sa riadi pravidlami upravenými v ustanovení § 150 Občianskeho zákonníka. V zmysle relevantnej judikatúry (pozri zhodnotenie NS ČSSR z 03.02.1972, sp.zn. Cpj 86/1971, R 42/1972) toto ustanovenie poskytuje súdu široké možnosti prihliadnuť podľa okolností konkrétneho prípadu na najrôznejšie skutočnosti, ktoré môžu ovplyvniť spôsob vyporiadania.
Hoci Vaša dcéra v čase vyporiadania BSM už nebude maloletá súd v zmysle vyššie uvedeného môže a podľa nášho právneho názoru by mal prihliadnuť na to, kto sa o ňu stará a zabezpečuje jej každodenné potreby. Tzn. že ak sa o dcéru i po jej plnoletosti budete starať Vy a bude stále navštevovať strednú školu súd by mal túto skutočnosť zohľadniť a spoločnú nehnuteľnosť prikázať do Vášho výlučného vlastníctva. Samozrejme Vás súd zároveň zaviaže aj na vyplatenie tzv. vyrovnávacieho podielu Vášmu manželovi (na vyrovnanie podielov BSM).
Podľa ustanovenia § 150 Občianskeho zákonníka
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.
Následky nevyporiadania BSM do uplynutia troch rokov od právoplatnosti rozsudku o rozvode
Po rozvode Vášho manželstva a zániku BSM je potrebné si dať veľmi veľký pozor na plynutie času. Ak totiž od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva uplynú viac ako 3 roky, dôjde k vyporiadaniu BSM zo zákona. V takom prípade sa vyporiadanie BSM riadi ustanovením § 149 ods. 3 Občianskeho zákonníka (uplatní sa zákonná domnienka vyporiadania BSM).
Podľa ustanovenia § 149 ods. 3 Občianskeho zákonníka
Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
Vo Vašom prípade by to znamenalo, že Vašu spoločnú nehnuteľnosť budete vlastniť v podielovom spoluvlastníctve s Vaším manželom. Obaja by ste vlastnili nehnuteľnosť rovnakým podielom, a to 1/2. Následne ak by ste chceli toto podielové spoluvlastníctvo zrušiť a vyporiadať, ale nevedeli by ste sa s ním dohodnúť, čakalo by Vás dlhé a finančne náročné súdne konanie (súdny poplatok v týchto konaniach je vyšší ako pri súdnom vyporiadaní BSM). Preto vždy odporúčame klientom, aby sa BSM snažili buď vyporiadať dohodou alebo podať žalobu v rámci trojročnej lehoty na vyporiadanie BSM.