POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Dohoda o dieťati a návrh na súd

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Dohoda o dieťati a návrh na súd

Dobrý deň, mám veľmi jednoduchú otázku. S bývalým partnerom sme sa rozišli, nie sme zosobasení, máme spoločnú dceru vo veku 21 mesiacov. Rozišli sme sa v dobrom, pričom sme spísali Dohodu rodičov o úprave výkonu rodičovských práv a povinností. Dohoda obsahuje všetky dôležité body, od zverenia dieťaťa do osobnej starostlivosti, cez styk s otcom, až po výživné. Súčasne sme sa dohodli, že podáme tieto dokumenty na súd, aby sme mali v prípade nesúhlasu všetko riadne potvrdené súdom. Včera som podala náš dokument na Okresný súd. Pracovníčka podatelne ma však informovala, že súd takéto dohody neakceptuje a odporučila mi spísať návrh. Táto informácia mi príde zvláštna, keďže sme sa na všetkom dohodli a nechápem prečo nemôžu iba predvolať nás obidvoch a opýtať sa, či súhlasíme s dohodou. Nevidím dôvod prečo by som mala písať zložitý návrh, pridávať informácie o príjmoch a výdavkoch a podobne. Prosím Vás, pán advokát, mohli by ste mi potvrdiť, či je naozaj potrebné písať návrh, aj v takomto prípade, keď sme nezosobasení a máme podpísanú dohodu? Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď a zostávam s pozdravom.

Odpoveď: Dohoda o dieťati a návrh na súd

Dobrý deň,

pokiaľ ste uzatvorili s otcom dieťaťa dohodu o tom, ako budú vyzerať práva a povinnosti k dieťaťu, túto dohodu je vhodné nechať schváliť súdom, pretože v opačnom prípade je nevykonateľná. Uradníčka mala pravdu, že musíte podať návrh na súd. V návrhu je potrebné označiť kto je navrhovateľ, kto odporca, aké dieťa aa narodilo, kvtomuto návrhu pripojte svoju dohodu o dieťati a rodný list dieťaťa.

Nakoľko konanie o úprave práv a povinností k dieťaťu je konaním, ktoré môže začať aj bez návrhu, súd nemusí ešte dohodu rodičov schváliť, ak by bola v rozpore so záujmami dieťaťa. Uvediem príklad: ak by mal otec dieťaťa príjem povedzme 1000 eur a ak by ste sa dohodli na výživnom na dieťa vo výške 50 eur, súd by takúto dohodu ohľadom výšky výživného na dieťa neschválil.  Výška výživného musí byť primeraná potrebám dieťaťa. Návrh na schválenie dohody súdom nemusí byť komplikovane formulovaný. Je dôležité, tak ako som uviedol vyššie: označenie rodičov, dieťaťa, uvedenie výšky príjmu rodičov, to ako ste sa dohodli a to čo žiadate schváliť, t.j. petit návrhu. Nezabudnite pripojiť dátum a podpis.