Dohoda rodičov o úprave výkonu rodičovských práv a povinností

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Dohoda rodičov o úprave výkonu rodičovských práv a povinností

Dobry den, rada by som Vas poprosila o pravnu pomoc. Partner ma s byvalou partnerkou (neboli manzelia) dve neplnolete deti, ktore maju jej priezvisko. Dohodli sa avsak USTNE, ze jej bude posielat prispevok na deti (150 eur +150eur) a on ma neobmedzene povoleny styk s detmi. Predpripravili sme pisomnu dohodu, aby sme predisli pripadnym nedorozumeniam, ale byvala partnerka nema zaujem podpisat ziadny - akykolvek takyto dokument. Moja 1. otazka znie: Je nutne mat pisomnu Dohodu rodičov o úprav výkonu rodičovských práv a povinností? A naco je dobra? Zatial je ustna dohoda dodrziavana. Dopoculi sme sa, ze expartnerka sa chce odstahovat aj s detmi do zahranicia (Ceska repulika) . Pripadne v ramci Slovenska cca 300km od miesta terajsieho pobytu. Moja 2. otazka znie: Ma na to narok bez suhlasu partnera? Ci uz s ustnou , alebo podpisanou pisomnou dohodou. Partner s tym nesuhlasi. Deti byvaju u nas kazdy vikend ( piatok, sobota, nedela) a kazde prazdniny. Zvazujeme aj striedavu starostlivost, s cim expartnerka nesuhlasi. Viem, ze to by sme uz museli riesit sudnou cestou, ale nechceme zatial deti vystavit takemu tlaku. prikladam aj dohodu ktoru sme predpripravili: Dohoda rodičov o úprav výkonu rodičovských práv a povinností Uzatvorená podľa ustanovenia § 36 ods. 1 Zákona č. 36/2005 o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov medzi: Meno: Bytom: Narodený : Rodné číslo: Bankové spojenie: číslo účtu: (ďalej len „otec“) a 1. Meno: Bytom: Narodená : Rodné číslo: Bankové spojenie: Číslo účtu: (ďalej len „matka“) Čl. I Predmet dohody 1. Predmetom tejto dohody je úprava výkonu rodičovských práv a povinností otca a matky k maloletým deťom: a) b (ďalej len „maloleté deti“). Čl. II Úprava výkonu rodičovských práv a povinností 1. Maloleté deti sa zverujú do osobnej starostlivosti matke. 2. Otec sa zaväzuje prispievať na výživu maloletej j. výživným v sume 150,- Eur /slovom: stopäťdesiat Eur/ mesačne, ktoré bude zasielať vopred vždy do 15-teho dňa kalendárneho mesiaca na účet matky uvedený v záhlaví tejto dohody 3. Otec sa zaväzuje prispievať na výživu maloletého výživným v sume 150,- Eur /slovom stopäťdesiat Eur/ mesačne, ktoré bude zasielať vopred vždy do 15-teho dňa kalendárneho mesiaca na účet matky uvedený v záhlaví tejto dohody. 4. Styk otca s maloletými deťmi bude neobmedzený. Otec bude oprávnený sa s maloletými deťmi stretávať podľa dohody s matkou. Otec maloleté deti prevezme v mieste ich pobytu a po ukončení styku maloleté deti opäť odovzdá matke v mieste ich pobytu /resp. po dohode rodičov/. Matka je povinná maloleté deti na styk s otcom riadne pripraviť. 5. Maloleté deti vo všetkých právnych úkonoch zastupuje matka. 6. Majetok maloletých detí spravuje matka. 7. Matka je povinná informovať otca o zdravotnom stave a podstatných skutočnostiach týkajúcich sa maloletých detí. 8. O všetkých podstatných veciach týkajúcich sa maloletých detí sa otec a matka zaväzujú dohodnúť. Len v prípade,, ak by sa ich názor na prospech maloletých detí diametrálne odlišoval a dohoda by nebola možná, je ktorýkoľvek z nich oprávnený požiadať o rozhodnutie súdu. Pred začatím súdneho konania sa zaväzujú požiadať o pomoc najprv mediátora a až v prípade, ak v lehote jedného mesiaca nebude mediačné konanie úspešné, obrátia sa so žalobou na súd. Osobu mediátora určia otec a matka dohodou, pokiaľ táto nebude možná, vylosujú ho zo zoznamu mediátorov. 9. Bežná choroba nie je dôvodom k neuskutočneniu styku. Ak sa styk vo výnimočnom prípade nemôže realizovať, otec a matka si dohodnú v čo najkratšom čase náhradný termín styku v rovnakom rozsahu. 10. Otec a matka sa zaväzujú informovať sa navzájom v prípade vycestovania s maloletými deťmi do cudziny. Čl. III Záverečné ustanovenia 1. Otec aj matka berú na vedomie, že táto dohoda podlieha schváleniu súdom a bez tohto schválenia je nevykonateľná. 2. Táto dohoda je vyhotovená v 4 rovnopisoch, z ktorých matka aj otec obdržia jedno podpísané vyhotovenie a zvyšné dve vyhotovenia sú určené pre potreby Okresného súdu Bratislava III za účelom schválenia tejto dohody. 3. Otec a matka sa dohodli, že túto dohodu predložia Okresnému súdu Bratislava III za účelom jej schválenia súdom, pričom zhodne prehlasujú, že v zmysle ustanovenia § 115 a O.s.p. súhlasia s rozhodnutím, vo veci bez nariadenia pojednávania. 4. Otec aj matka prehlasujú, že túto dohodu uzavreli v záujme ich maloletých detí, aby bol zabezpečený ich riadny vývin v najväčšej možnej miere, dohodu si prečítali a s jej obsahom súhlasia, čo potvrdzujú svojím vlastnoručným podpisom. Bratislava ...................... Bratislava ......................

Odpoveď: Dohoda rodičov o úprave výkonu rodičovských práv a povinností

Dobrý deň, zodpoviem Vaše otázky postupne. Dohoda je dobrá na to, aby ste v prípade nezhôd mohli podľa nej postupovať a nemuseli by ste opätovne podávať návrh na súd na úpravu (vo Vašom prípade styku). Matka sa nemôže natrvalo odsťahovať s deťmi do zahraničia, musí mať súhlas otca. Ak by to urobila, otec môže žiadať o návrat detí. Táto dohoda je nevyhovujúca ohľadom styku, pretože otcovi neumožňuje mať deti u seba tak ako by chcel, ale musel by sa prispôsobiť matke. Taktiež mediátor nevyrieši problém, preto by som toto ustanovenie vyhodil.