Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Prešov

Otázka: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?

Dobrý deň, môj manžel pracuje v zahraničí a kvôli pojednávaniu o zrušení podielového spoluvlastníctva by nerád cestoval na Slovensko, pretože by to znamenalo stratu mzdy za niekoľko dní. Preto by radšej splnomocnil iného účastníka konania, ktorý je zároveň žalobcom, aby konal v jeho mene. Chcela by som sa opýtať, či je toto splnomocnenie potrebné overiť, teda či je potrebný overený podpis. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?

Dobrý deň, v zmysle § 89 ods. 1 Civilného sporového poriadku, strana sa môže dať v konaní zastupovať zástupcom, ktorého si zvolí. Zákon pre písomné splnomocnenie nevyžaduje úradné osvedčenie podpisu splnomocniteľa na plnej moci pre svojho zástupcu. Z uvedeného dôvodu preto nie je potrebné, aby Vás manžel podpis na písomnom splnomocnení úradne osvedčoval.