Máte
otázku?

Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Procesné právo (civilné), Prešov

Otázka: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?

Dobrý deň, môj manžel pracuje v zahraničí a kvôli pojednávaniu o zrušení podielového spoluvlastníctva by nerád cestoval na Slovensko, pretože by to znamenalo stratu mzdy za niekoľko dní. Preto by radšej splnomocnil iného účastníka konania, ktorý je zároveň žalobcom, aby konal v jeho mene. Chcela by som sa opýtať, či je toto splnomocnenie potrebné overiť, teda či je potrebný overený podpis. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?

Dobrý deň, v zmysle § 89 ods. 1 Civilného sporového poriadku, strana sa môže dať v konaní zastupovať zástupcom, ktorého si zvolí. Zákon pre písomné splnomocnenie nevyžaduje úradné osvedčenie podpisu splnomocniteľa na plnej moci pre svojho zástupcu. Z uvedeného dôvodu preto nie je potrebné, aby Vás manžel podpis na písomnom splnomocnení úradne osvedčoval.

Trápi vás "Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní? (Procesné právo (civilné))

Dobrý deň, prosím vás, je potrebné overenie podpisu na splnomocnenie pre preberanie poštových zásielok?

Odpoveď: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?

(odpoveď odoslaná: 12.12.2024)

Dobrý deň, podpis na splnomocnení na preberanie poštových zásielok potrebuje byť úradne overený. Podľa Poštových podmienok Slovenskej pošty, adresát môže splnomocniť inú osobu na preberanie zásielok, pričom splnomocnenie musí byť vystavené v slovenskom jazyku a podpis splnomocniteľa musí byť osvedčený oprávneným orgánom, ako napríklad notárom alebo obecným úradom.

Overenie podpisu zabezpečuje, že splnomocnenie je právoplatné a autentické, čím sa zabezpečuje právna istota pri preberaní poštových zásielok. Ak by ste chceli zasielať alebo preberať zásielky v zahraničí, uveďte v splnomocnení poverenie príslušným orgánom, napríklad zastupiteľským úradom Slovenskej republiky.

Odporúčam navštíviť najbližšieho notára alebo obecný úrad, kde môžete tento úkon zabezpečiť. Týmto spôsobom si zaistíte, že splnomocnenie bude plne v súlade s požiadavkami Slovenskej pošty a ďalšími príslušnými predpismi.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní? (Procesné právo (civilné))

Dobrý deň, žijem v zahraničí v Anglicku už 12 rokov. Môj otec zomrel pred mesiacom. Môj brat dostal od notára pokyn, aby sme sa spolu zúčastnili na spisovaní zápisnice o predbežnom vyšetrovaní. Ďalej je tam napísané, že ak sa nemôžem dostaviť, je potrebné podpísať splnomocnenie a overiť ho notárom. Moja teta ma chce zastupovať a ja ju chcem splnomocniť. Ak žijem v Anglicku, musím splnomocnenie stále osvedčiť notárom? Je to možné aj cez slovenskú ambasádu? Môj brat mi nechce poslať fotokópiu splnomocnenia, ktoré prišlo spolu s listom od notára v Košiciach.

Odpoveď: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?

(odpoveď odoslaná: 28.11.2024)

Dobrý deň, na Vami položenp otázku uvádzame, že na zastupovanie v dedičskom konaní môžete splnomocniť aj Vašu tetu.  Nie je zákona povinné, aby ste notárovi predložili úradne overené splnomocnenie resp. tlačivo, ktoré Vám on poslal.

Pokiaľ ide o samotné splnomocnenie, toto môžete vyžiadať emailom aj od notára, ktorý by Vám ho mal poslať, avšak odporúčam jeho dôkladné preštudovanie v tom smere, aby ste v dedičskom konaní žiadali o rozhodnutie podľa dedičských podielov v zmysle ust. Občianskeho zákonníka /dvaja dediči - po jednej polovici z celku/ a aby zo  samotného textu splnomocnenia vyplývalo, že teta nie je oprávnená sa za Vás vzdať dedičstva prípadne dedičstvo odmietnúť. Váš podpis na splnomocnení môžete nechať overiť na Veľveyslanectve SR v Anglicku.

Odmietnutie dedičstva znamená, že by ste po svojom otcovi nič nezdedili a vzdanie sa dedičstva v prospech iného dediča /teda brata/ by znamenalo, že tiež nič nezdedíte. Odmietnutie dedičstva má aj tie právne účinky, že ak by sa v budúcnosti našiel ďalší majetok, ktorého vlastníkom je otec, tento by ste už nededili. Otázkou je, či by bol povinný Vám vyplatiť podiel z dedičstva aky by ste sa dedičstva vzdali v jeho prospech alebo by ste sa vzdali podielu na dedičstve bez povinnosti výplaty.

 


Podotázka: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní? (Procesné právo (civilné))

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je potrebné úradné overenie podpisu, keď mám brata ležiaceho v nemocnici. Má za sebou náročné operácie a predpoklad je taký, že sa už možno nikdy nepostaví na vlastné nohy. Chcela by som mu pozastaviť alebo aj zrušiť živnosť, aby mu neplynuli ďalšie poplatky. Teda asi budem potrebovať plnú moc na toto konanie a chcem vedieť, či je potrebné na tieto úkony mať overený podpis na plnomocenstve?

Odpoveď: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?

(odpoveď odoslaná: 21.10.2024)

Dobrý deň,
na základe aktuálnej právnej úpravy v Slovenskej republike je plná moc určená na zastupovanie pri právnych úkonoch ohľadom živnosti povinne požadovaná s úradne overeným podpisom. To znamená, že ak váš brat chce splnomocniť niekoho, aby v jeho mene vykonal úkony týkajúce sa živnosti, ako jej pozastavenie alebo zrušenie, jeho podpis na tejto plnej moci musí byť úradne overený.

Vzhľadom na zdravotný stav vášho brata a ak je žiadna možnosť, aby osobne navštívil notára alebo matriku, skúste sa opýtať na nemocnici, či majú možnosti na organizáciu úradného overenia podpisu v ich zariadení. V niektorých prípadoch môžu notári alebo matrikári poskytnúť takúto službu mimo svojho sídla, najmä v situáciách, keď osoba nemôže opustiť nemocničné zariadenie.


Trápi vás "Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní? (Procesné právo (civilné))

Dobrý deň, prosím vás, ujo mne a súrodencom daroval byt. Má tam doživotné právo. Potrebuje však splnomocnenie, aby mohol hlasovať na zhromaždení bytového domu, mohol preberať výmery a podobne. Je nutné, aby takéto splnomocnenie, teda podpisy, boli overené na matrike? Je nutné overiť podpisy oboch, aj splnomocniteľa, aj splnomocnenca? Ďakujem.

Odpoveď: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?

(odpoveď odoslaná: 17.10.2024)

Dobrý deň,

pre účely hlasovania na zhromaždení bytového domu je potrebné, aby splnomocnenie s úradne overeným podpisom bolo poskytnuté osobe, ktorá bude hlasovať namiesto vlastníka bytu. Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, podpis splnomocniteľa na plnomocenstve musí byť úradne overený. Nie je potrebné úradne overiť podpis splnomocnenca, iba splnomocniteľa. Overenie podpisov môžete vybaviť na matrike alebo u notára, oba spôsoby sú akceptované.


Podotázka: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní? (Procesné právo (civilné))

Dobrý deň, chcem sa informovať, ako si mám vybaviť alebo ako požiadať súd o podpisové právo a spracovanie majetku môjho syna. Mám generálnu plnú moc podpisového práva uzatvorenú u notára. Môj syn sa nedokáže podpísať kvôli deformácii prstov na rukách, ale rozumovo je v poriadku, čiže nie je zbavený svojprávnosti. Na úrade práce mi povedali, že si mám podať žiadosť na súd, aby ma určili ako opatrovníka. Prosím vás, mohli by ste mi nejako pomôcť? Za odpoveď vám vopred ďakujem. [meno]

Odpoveď: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?

(odpoveď odoslaná: 18.09.2024)

Dobrý deň,

rozumiem vašej situácii a chápem, že ide o citlivú tému. Ak chcete byť vymenovaná za opatrovníka svojho syna, ktorý je rozumovo spôsobilý, ale fyzicky neschopný podpísať dokumenty, budete musieť postupovať podľa právnych predpisov platných v Slovenskej republike.

Najskôr by ste mali podať návrh na súd na ustanovenie opatrovníka. Tento návrh musí obsahovať základné informácie o vás a o vašom synovi, ako aj dôvody, prečo žiadate o ustanovenie opatrovníka. Pokiaľ máte generálnu plnú moc, tá môže byť priložená ako podporný dokument, ale podanie návrhu na opatrovníctvo je stále potrebné.

Návrh by mal obsahovať najmä:
1. Identifikačné údaje oboch strán (meno, priezvisko, adresa, dátum narodenia).
2. Opis zdravotného stavu syna a dôvody, prečo je fyzicky neschopný podpisovať dokumenty.
3. Vaše dôvody a schopnosti na plnenie úlohy opatrovníka.
4. Dokumenty preukazujúce tieto skutočnosti (napr. lekárske správy, generálna plná moc).

Čo sa týka osôb s fyzickou deformitou, ktorá ich neobmedzuje mentálne alebo duševne, samotná fyzická deformita nevedie automaticky k obmedzeniu spôsobilosti na právne úkony ani k potrebe ustanovenia opatrovníka podľa komentárov k relevantným ustanoveniam OZ.

Ak však fyzická deformita spôsobuje neschopnosť samostatne vykonávať právne úkony a táto osoba požiada o ustanovenie opatrovníka, súd môže zohľadniť konkrétne okolnosti a prípadne opatrovníka ustanoviť, ak to považuje za nevyhnutné.

So súhlasom sudu a za predpokladu, že sú splnené vyššie uvedené podmienky, je možné ustanoviť opatrovníka na ochranu záujmov osoby so zložitosťami vykonávať právne úkony kvôli jej fyzickému stavu.

Takže samotná fyzická deformita, ktorá neovplyvňuje rozumové schopnosti, by spravidla nebola dôvodom pre ustanovenie opatrovníka, pokiaľ osoba nie je výrazne obmedzená vo svojej schopnosti vykonávať právne úkony a na základe toho nepožiada o opatrovníka alebo ak tomu neslúži iný vážny dôvod stanovený zákonom.

Ak je jediným dôvodom len to, ze nemôže podpisovať, tak právne úkony môže robiť formou notárskej zápisnice, stačí osloviť notara. Alebo Vám udeliť plnu moc na konkrétne úkony. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní? (Procesné právo (civilné))

Dobrý deň, nemôžem sa dostaviť na zápis na vysokú školu a chcem splnomocniť spolužiačku. Ako máme postupovať?

Odpoveď: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?

(odpoveď odoslaná: 04.09.2024)

Dobrý deň,

ak sa nemôžete dostaviť na zápis tak spíšte splnomocnenie, na ktorom musí byť podpis úradne overený. Vzor splnomocnenia nájdete napríklad na tomto linku, len si ho prispôsobte - https://zona.fmed.uniba.sk/fileadmin/lf/studium/SK/zapis/Splnomocnenie_na_zapis.doc


Trápi vás "Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní? (Procesné právo (civilné))

Dobrý deň, matka i otčim žijú v druhom manželstve. Každý z nich má byt v osobnom vlastníctve. Matka je v paliatívnej starostlivosti, som jediná dcéra, žijem v USA a momentálne som na Slovensku. Pred mojím odchodom chcem dať generálnu plnú moc otčimovi v dedičskom konaní a zastupovaní a následne pre prípadný nájom resp. predaj bytu. Bolo by toto splnomocnenie platné v dedičskom konaní, podpísané ešte počas života matky? Ešte pokiaľ som na Slovensku? Ďakujem, Tereza

Odpoveď: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?

(odpoveď odoslaná: 29.07.2024)

Dobrý deň,

generálna plná moc podpísaná pred úmrtím matky bude platná a použiteľná počas celého jej života a v dedičskom konaní po jej smrti. Dôležité je, aby generálna plná moc bola formulovaná tak, aby pokrývala všetky právne úkony, ktoré súvisia so správou, nájmom a predajom nehnuteľností. Odporúčam, aby podpis plnej moci bol vykonaný počas vášho pobytu na Slovensku a overený notárom alebo na matrike pre zabezpečenie jeho právoplatnosti a právnej istoty.

V dedičskom konaní bude táto plná moc slúžiť na zastupovanie v rozsahu uvedenom v dokumente. Po úmrtí matky dedičské konanie pokryje jej majetok vrátane bytu. Splnomocnenec je oprávnený nakladať s nehnuteľným majetkom vrátane ich predaja alebo prenájmu, ak to plná moc explicitne uvádza.

Tento úkon robte, iba ak 100% veríte otčimovi. Uz som zažil par konaní, kde to ľudia ľutovali, lebo nečakali, že ich prípraví o majetok.

Môžete dať plnú moc aj advokátovi, ktorý všetko vybaví za vás. A to stačí až po úmrtí matky. 


Podotázka: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní? (Procesné právo (civilné))

Dobrý deň, je potrebné úradne overiť splnomocnenie u notára na zastupovanie v dedičnom konaní? Ďakujem.

Odpoveď: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?

(odpoveď odoslaná: 22.06.2024)

Dobrý deň,

pri zastupovaní v dedičnom konaní je vhodné, aby splnomocnenie bolo úradne overené, hoci to zákon výslovne nevyžaduje. Ak však chcete predísť akýmkoľvek problémom a pochybnostiam o pravosti splnomocnenia, odporúčam overiť podpis splnomocniteľa u notára alebo na matrike. Notári to často žiadajú. 

Úradné overenie podpisu zvýši dôveryhodnosť dokumentu, čo môže byť dôležité najmä v prípade, že sa vyskytnú akékoľvek spory alebo pochybnosti ohľadom dedičského konania. Notárske overenie podpisu zaručuje, že podpis splnomocniteľa je pravý, čím sa zamedzí možnosti falšovania alebo dodatočných sporov.

Ak sa rozhodnete pre notárske overenie, notár priloží k plnej moci overovaciu doložku s vyznačením dátumu, miesta a overenia, čím je dokument pripravený na použitie v dedičskom konaní. 


Podotázka: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní? (Procesné právo (civilné))

Dobrý deň, máme rodzicov zapísaných v hypotéke a je potrebné, aby sa dostavili do banky a podpísali ju. Mama nie je zo zdravotných dôvodov schopná sa dostaviť do banky. Ak by otec ako jej manžel chcel podpísať hypotéku na základe splnomocnenia za ňu, je nevyhnutné, aby bolo toto splnomocnenie notársky overené? Ďakujem.

Odpoveď: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?

(odpoveď odoslaná: 13.04.2024)

Dobrý deň, v súlade so slovenským právnym poriadkom, úkon týkajúci sa podpisu hypotéky v mene inej osoby si vyžaduje splnomocnenie. Toto splnomocnenie by malo byť notársky overené, pretože transakcie alebo úkony týkajúce sa nehnuteľností, akými je aj podpis hypotéky, zvyčajne podliehajú zvýšeným formálnym požiadavkám vrátane notárskeho overenia. Banka to bude vyžadovať. Notársky overené splnomocnenie poskytuje právnu istotu a valídnosť úkonu, a tým ochraňuje obe zúčastnené strany. V prípade, že jedna zo strán nie je fyzicky schopná vykonávať takéto úkony osobne, notársky overené splnomocnenie umožňuje inej osobe konať v jej mene s právnou platnosťou. Preto, áno, splnomocnenie na podpis hypotéky za vašu mamu by malo byť notársky overené.


Trápi vás "Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní? (Procesné právo (civilné))

Dobrý deň, chcem sa opýtať: Ak potrebujem overiť podpis na všeobecnom splnomocnení ako rodič za dieťa, stačí urobiť to na matrike? Alebo existuje nejaký zákon, ktorý stanovuje, že to musí byť urobené iba u notára?

Odpoveď: Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?

(odpoveď odoslaná: 13.10.2023)

Dobrý deň, ak potrebujete overiť podpis, môžete tak urobiť na matrike alebo na notárskom úrade. Obe overenia sú rovnocenné. Je na vás, ktoré si zvolíte. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Je potrebné overené splnomocnenie na zastupovanie v konaní?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.