Máte
otázku?

Zaplatený a nedodaný tovar


Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Zaplatený a nedodaný tovar

Dobrý deň, objednal som si u jednej firmy vchodové dvere a poslali mi jedného pána na zameranie a montáž. Všetko prebehlo v poriadku .Ponúkol sa mi teda aj na montáž interiérových dverí.Objednal som si aj troje interiérové dvere s obložkovými zárubňami a dal som mu zálohu 250€. To bolo dňa 5.11.2015.Potom ma ešte raz kontaktoval 11.12.2015, že potrebuje ešte 250€, čo som mu ja naivný aj dal. Mám od obidvoch záloh pokladničný doklad s razítkom dátumom aj jeho podpisom. Po čase sa stále vyhováral a odkladal termíny dodania. Nakoniec si vymyslel autonehodu a že dvere sú zničené. To bolo 18.02.2016. Vyzerá to tak, že nemá žiadne dvere a peniaze tiež dobrovoľne nevráti. Na internete som sa dočítal, že takto podviedol viacerých. Vybral zálohy a tovar nedodal. Moja škoda je 500€ dá sa to klasifikovať ako trestný čin? Vedeli by ste mi poradiť či sa s tým dá niečo robiť? Za skorú odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Zaplatený a nedodaný tovar

Dobrý deň, 

do úvahy by mohol prichádzať trestný čin podvodu, avšak za predpokladu, že svoje konanie vopred naplánoval a už vopred vedel, že peniaze si vezme a tovar nedodá. Uvádzam aj príslušné ustanovenie Trestného zákona, konkrétne § 221 TZ Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. 

Rovnako je možné vymáhať peniaze aj prostredníctvom občianskoprávnej žaloby-návrhom na vydanie platobného rozkazu. Musíte preukázať na základe čoho vznikol medzi Vami právny vzťah, čo bolo jeho predmetom a podložiť Vaše tvrdenia dôkazmi (napr. objednávka, potvrdenia o prevzatí zálohy, prípadne zmluva)

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Zaplatený a nedodaný tovar (Trestné právo)

Aký mám nárok na zľavu z ceny ak dodanie objednaného tovaru mešká cca 4 mesiace. Dodanie malo byť do 10 až 14 dní.

Odpoveď: Zaplatený a nedodaný tovar

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.07.2020)

Dobrý deň,
z otázky usudzujeme, že sa pýtate na dodanie tovaru pre FO ako spotrebiteľa/občana.

Zákon o ochrane spotrebiteľa túto otázku nerieši, je vecou prípadnej dohody predávajúceho, či spotrebiteľovi poskytne nejakú zľavu z dôvodu omeškania s dodaním tovaru. Ale zákonný nárok na zľavu nie je.

Ak ste tovar zaplatili vopred a nebol Vám dodaný, vždy máte možnosť aj teraz odstúpiť od zmluvy v zmysle ust.§ 7 ods. 5 zákona o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho a nie ste povinný predávajúcemu uvádzať akékoľvek dôvody.

Formulár na odstúpenie od zmluvy by sa mal nachádzať na internetovej stránke predávajúceho, alebo môžete využiť formulár zverejnený ako príloha č. 3 k zákonu o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zaplatený a nedodaný tovar (Trestné právo)A ak sa ide o občana, ale firmu ?Odpoveď: Zaplatený a nedodaný tovar

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.07.2020)

Dobrý deň,
otázka zľavy je otázkou dohody /množstevná zľava/.

Ak kupujúcim je firma, živnostník, potom ak ste sa dohodli na pevnom termíne dodania, zrejme ste dodanie tovaru už aj urgovali, a tovar napriek urgencii dodaný nebol, môžete od zmluvy odstúpiť - § 345 a nasl. Obchod. zákonníka.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zaplatený a nedodaný tovar (Trestné právo)ale tovar bol dodaný s uvedeným meškaním. Namiesto do 14 dní dodali do 4 mesiacov na základe niekoľkých urgencií.

Odpoveď: Zaplatený a nedodaný tovar

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.07.2020)

Dobrý deň,
pýtajte predávajúceho zľavu v záujmu dobrých budúci vzťahov. Opakujeme, zákonný nárok nie je, je to vec dohody, prípadne zmluvného dojednania podľa zmluvy.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zaplatený a nedodaný tovar (Trestné právo)

Dobrý deň, prajem. Chcela by som sa opýtať na postup, pri poslaní peňazí na účet, ale nedodaní tovaru. 17.4.2019 som poslala peniaze za tenisky cez Facebook, pani ma naťahovala skoro mesiac, a nakoniec si svoj účet na Facebooku zrušila. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zaplatený a nedodaný tovar

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.05.2019)

Dobrý deň,
pokiaľ ste si objednali tovar cez soc. sieť je vždy riziko nedodania tovaru hlavne pri platbe vpred.  
Za danej situácie je potrebné dotyčnej osobe napísať resp. ju vyhľadať cez soc. siete, ak je to možné,  že odstupujete od kúpnej zmluvy a žiadate obratom vrátenie zaplatenej kúpnej ceny na Vami uvedený účet. Predpokladáme, že viete aspoň jej meno.

V otázke neuvádzate, či ste peniaze poslali poštou alebo prevodom na bankový účet. Poznamenávame, že banka Vám skutočného vlastníka bankového účtu neoznámi.
V prípade, že k vráteniu nedôjde, budete vec musieť odstúpiť na súd, na čo ju môžete upozorniť (súdny poplatok 16,50 € plus trovy právneho zastupovania), vrátane toho, že podáte podnet na jej "podnikanie" na Slovenskú obchodnú inšpekciu (soi.sk), vrátane trestného oznámenia na polícii.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zaplatený a nedodaný tovar (Trestné právo)

Dobrý večer, chcem sa spýtať objednali sme si detskú izbu dali sme mu zálohu 300e 18. 12. 2018 nám ju mal doviesť odvtedy sa vyhovára, že ma problém z dopravou zavolá vtedy a vtedy potom nemá dosku, farby, ktorú sme si objednali lebo nepôjde kvôli jednej na opačný koniec Poľska potom by ich musel kúpiť 20 kusov dnes mal prísť, aby som si vybrala inú farbu neozval sa, telefón nedvíha už od decembra stále sa iba vyhovára nemáme ani izbu ani zálohu na koho sa mám obrátiť, aby mi tu zálohu vrátil mám jeho podpis so zálohou, ktorú sme mu dali na jeho reklamnom katalógu ďakujem za radu.

Odpoveď: Zaplatený a nedodaný tovar

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.02.2019)

Dobrý deň,

ak ste si objednali tovar a ten Vám ešte nebol dodaný do dohodnutej doby, pričom ste uhradili aj zálohu, máte právo odstúpiť od zmluvy. Odporúčam mu napísať email, prípadne SMS, že odstupujete od zmluvy a nech Vám do Vami určenej doby vráti peniaze. Ak to neurobí, môžete ho aj žalovať. Prípadne, ak máte podozrenie, že mohol svojím konaním spáchať trestný čin podvodu, môžete na neho podať trestné oznámenie. Muselo by však existovať podozrenie, že už v čase, kedy od vás zálohu bral vedel, že Vám tovar nedodá a zálohu si ponechá.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zaplatený a nedodaný tovar" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku