Expriateľ zverejnil fotky prieľky na internete

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Banská Bystrica

Otázka: Expriateľ zverejnil fotky prieľky na internete

Dievča (15-ročné) poslalo svoje nahé fotky svojmu priateľovi. Po čase sa však pohádali a rozišli. Ten priateľ potom zverejnil všetky fotografie na internete. Čo sa dá proti tomu urobiť?

Odpoveď: Expriateľ zverejnil fotky prieľky na internete

Dobrý deň

v takomto prípade sa môže postupovať podľa Občianskeho, ako aj Trestného zákona. § 13 OZ znie: “1) Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jej osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby jej bolo dané primerané zadosťučinenie 2) Pokiaľ by sa nezdalo postačujúce zadosťučinenie podľa odseku 1 najmä preto, že bola v značnej miere znížená dôstojnosť fyzickej osoby alebo jej vážnosť v spoločnosti, má fyzická osoba tiež právo na náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch 3) Výšku náhrady podľa odseku 2 určí súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy a na okolnosti, za ktorých k porušeniu práva došlo.” Teda je možné podať žalobu na príslušný súd a domáhať sa aby sa upustilo od neoprávnených zásahov, odstránili sa následky a poskytlo sa primerané zadosťučinenie, či už morálne alebo finančné. Trestný zákon pozná trestný čin poškodzovania cudzích práv (§375, §376 TZ) a trestný čin porušenia dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy ( §377 TZ). Ďalší postup už závisí od konkrétnych skutočností.