Nedodanie úplného diela a vrátenie peňazí

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Nedodanie úplného diela a vrátenie peňazí

Dobrý deň, nedávno som si objednal tvorbu internetovej stránky u jednej firmy. Dohodnutej čiastky som im zaplatil polovicu dopredu a počas vypracovania projektu som zaplatil aj ďalšie. Všetko začalo sľubne - najprv začali pracovať na grafickom vzhľade stránky pred tým, než naprogramovali zvyšok. Boli tu však extra požiadavky, a preto mi navýšili sumu, ktorú som mal zaplatiť okamžite a nie po dodaní diela. Platby som realizoval z môjho bankového účtu na ich účet. Avšak, dodanie hotového diela stále odkladali - sľubovali, že už čoskoro bude hotové, ale stále sa nič neudialo. Dostal som od nich návrh zmluvy, ktorý však nebolo možné podpísať, pretože mi informovali, že zmluvu ešte budú upravovať. Preto sme zmluvu vôbec nepodpísali. S nehodovým vývojom situácie som stratil trpezlivosť, pretože dodanie diela odkladali vyše roka od sľúbeného termínu dokončenia. Nakoniec som ich požiadal o vrátenie peňazí. Povedali, že mi vrátia iba časť (dôvodom je vypracovaný grafický návrh) a vrátia mi iba sumu za nenaprogramovanú stránku, pretože mali problémy s programátorom, ktorý na svoje úlohy rezignoval, a teda nevedeli dokončiť môj projekt. No ja požadujem vrátenie celej sumy - načo mi je návrh grafiky, keď projekt nie je hotový. Majú právo mi vrátiť iba časť peňazí, aj keď nemáme podpísanú žiadnu zmluvu? Zdá sa mi, že neoprávnene zadržiavajú moje peniaze na ich účte. Mám nárok žiadať vrátenie všetkých peňazí? Ako by som mal postupovať? Súdne, či mimosúdne? Vopred ďakujem.

Odpoveď: Nedodanie úplného diela a vrátenie peňazí

Dobrý deň,

vo svojej otázke ste neuviedli, či ste v tomto právnom vzťahu vystupovali ako fyzická osoba alebo ste webovú stránku objednávali pre svoju spoločnosť. Pri odpovedi na Vaše otázky budeme vychádzať z toho, že ste webovú stránku objednali ako fyzická osoba, nie podnikateľ.

Právna úprava uzatvorenia zmluvy o dielo

V súkromnom práve platí zásada neformálnosti právnych úkonov. Tzn. že je možné zmluvy uzatvárať i na základe ústnej dohody, dokonca i konkludentne. To platí, kým zákon nevyžaduje pre platnosť akejkoľvek zmluvy písomnú formu. Zmluva o dielo patrí medzi zmluvy, pre ktoré zákon nevyžaduje jej uzatvorenie v písomnej podobe. Zmluva o dielo vzniká akonáhle sa so zhotoviteľom dohodnete na podstatných náležitostiach zmluvy o dielo.

Podľa ustanovenia § 631 Občianskeho zákonníka

Zmluvou o dielo zaväzuje sa objednávateľovi ten, komu bolo dielo zadané (zhotoviteľ diela), že ho za dojednanú cenu vykoná na svoje nebezpečenstvo.

Z definície zmluvy o dielo je možné určiť podstatné náležitosti zmluvy o dielo, a to: 1/ určenie diela, 2/ určenie ceny diela a 3/ určenie, že zhotoviteľ vykoná dielo na svoje nebezpečenstvo. Akonáhle ste sa dohodli na týchto podmienkach, hoci ústnou formou, došlo medzi vami k platnému uzatvoreniu zmluvy o dielo.

V prípade, že ste sa na ostatných náležitostiach zmluvy o dielo so zhotoviteľom nedohodli, uplatní sa na ich úpravu zákonná úprava zmluvy o dielo, ktoré nájdete v ustanoveniach §§ 631 až 656 Občianskeho zákonníka.

Právna úprava zmeny ceny diela

Cena diela môže byť v zmluve o dielo určená viacerými spôsobmi. Medzi najčastejšie spôsoby určenia ceny diela patrí určenie pevnou sumou, určenie na základe rozpočtu alebo odhadom (najmä v prípadoch, ak nie je možné cenu určiť pevnou sumou, ani na základe rozpočtu).

Vzhľadom na povahu vykonávania diela (zhotovenie webovej stránky) predpokladáme, že vo Vašom prípade bola cena určená na základe rozpočtu (t.j. že Vám každý jeden úkon zhotoviteľ vopred nacenil a podľa toho sa určila konečná cena diela).

Ak Vám takto určenú sumu navýšili mohli ste postupovať podľa ustanovenia § 635 Občianskeho zákonníka a od zmluvy o dielo odstúpiť. Vo svojej otázke ste síce uviedli, že tam boli nové požiadavky, ale nie je zrejmé, či ste mali Vy nové požiadavky alebo oni potrebovali niečo spraviť inak než bolo na začiatku dohodnuté.

Podľa ustanovenia § 635 ods. 1 až 3 Občianskeho zákonníka

(1) Ak sa cena dohodla podľa rozpočtu, nesmie sa bez súhlasu objednávateľa zvýšiť. Práce a náklady do rozpočtu nezahrnuté možno účtovať iba vtedy, ak ich schválil objednávateľ písomne alebo ak práce dodatočne písomne objednal.

(2) Ak v čase od uzavretia zmluvy do jej splnenia došlo k zmene cenového predpisu, podľa ktorého sa cena dohodla, je zhotoviteľ na to povinný objednávateľa bez meškania písomne upozorniť a oznámiť mu novú cenu.

(3) Objednávateľ je oprávnený po oznámení novej ceny od zmluvy odstúpiť; ak bez zbytočného odkladu od zmluvy neodstúpi, je povinný zaplatiť zhotoviteľovi novú cenu, ibaže k zvýšeniu ceny došlo po prekročení dohodnutej doby vykonania diela.

Ak ste od zmluvy o dielo v čase oznámenia novej ceny neodstúpili, ste povinný im novú cenu diela zaplatiť. To neplatí iba v prípade, ak k zvýšeniu ceny došlo po prekročení dohodnutej doby vykonania diela.

Právna úprava odstúpenia od zmluvy o dielo a vrátenie ceny diela

Právna úprava možnosti odstúpenia od zmluvy o dielo poskytuje objednávateľovi široké možnosti odstúpenia od zmluvy. Podľa nižšie citovaného zákonného ustanovenia je možné od zmluvy o dielo odstúpiť, až kým nie je dielo vykonané.

Podľa ustanovenia § 642 ods. 1 Občianskeho zákonníka

Až do zhotovenia diela môže objednávateľ od zmluvy odstúpiť; je však povinný zaplatiť zhotoviteľovi sumu, ktorá pripadá na práce už vykonané, pokiaľ zhotoviteľ nemôže ich výsledok použiť inak, a nahradiť mu účelne vynaložené náklady.

V každom jednom prípade odstúpenia od zmluvy o dielo pred jeho dokončením je najproblematickejšie posúdiť, či má zhotoviteľ vrátiť celú cenu diela alebo iba jej časť. Občiansky zákonník hovorí, že sa suma, ktorá bola zaplatená za vykonanie diela má vrátiť celá v prípade, ak zhotoviteľ doteraz vykonanú časť diela vie použiť inak. Tzn. že na vrátenie celej zaplatenej ceny diela máte nárok v prípade, ak doteraz vykonaný výsledok diela vie Váš zhotoviteľ použiť inak (napr. pri zhotovovaní iného diela).

Posúdenie tejto otázky nie je právne, lebo závisí na konkrétnom diele, stave jeho vykonania a najmä možnosti použiť ho inak alebo pri inom diele.

Zhrnutie

Pre platné uzatvorenie zmluvy o dielo nie je potrebné, aby ste mali so zhotoviteľom uzatvorenú písomnú zmluvu o dielo. Ak ste sa hoci len ústne dohodli na všetkých podstatných náležitostiach zmluvy o dielo, došlo k platnému uzatvoreniu zmluvy o dielo. V prípade, že sa na niektorých nie podstatných náležitostiach zmluvy o dielo nedohodli, uplatní sa zákonná úprava (viď vyššie zmena ceny diela). Od každej zmluvy o dielo je možné do vykonania diela odstúpiť. Pre vrátenie celej ceny diela alebo jej časti je rozhodujúce, či zhotoviteľ vie použiť doteraz vykonaný výsledok inak.