Možno podať trestné oznámenie na veriteľa, ak vymáha už zaplatený dlh?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Možno podať trestné oznámenie na veriteľa, ak vymáha už zaplatený dlh?

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, akým "smerom" by som mohol smerovať trestné oznámenie voči jednej osobe. Pred siedmimi rokmi som si od tejto osoby požičal v prepočte približne 35 000 eur. Na základe zmluvy o pôžičke, ktorá bola vyhotovená vo forme notárskej zápisnice. Sumu som splácal v dohodnutých termínoch a splátkach. Pred pol rokom som dostal príkaz na začatie exekúcie vo výške 35 000 € plus odmena exekútora približne 5 000 €. Napísal som odvolanie a prebehol súd. Keďže sa jedná o dlhé obdobie, nemám už všetky doklady o splátkach. Podarilo sa mi zdokladovať sumu približne 25 000 €. Samozrejme, súd rozhodol, že časť, ktorú nemám zdokladovanú, musím uhradiť. Chcel by som sa opýtať, či môže trestné oznámenie smerovať ohľadom toho, že veriteľ odo mňa požadoval sumu 35 000 €, pravdepodobne nepredpokladal, že vôbec mám nejaké doklady o úhrade. Platby nikdy neprebiehali cez banku, vždy prostredníctvom príjmových dokladov. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Možno podať trestné oznámenie na veriteľa, ak vymáha už zaplatený dlh?

Dobrý deň, podľa môjho názoru pri kvalifikovaní konania vášho veriteľa, do úvahy pripadá spáchanie trestného činu Podvodu podľa § 221 Trestného zákona (TZ) a to v štádiu pokusu. Podľa citovaného ustanovenia sa páchateľ dopustí tohto trestného činu, ak na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu. Podľa Vášho príspevku mal Váš veriteľ uviesť do omylu tretiu osobu (súd, súdneho exekútora) predstieraním okolností, podľa ktorých ste nesplatili ani len časť záväzku a tak sa pokúsil vymôcť pre seba väčšie plnenie, hoci o vašich splátkach mal vedomosť. Úmysel veriteľa takýmto spôsobom Vás podviesť, však bude veľmi náročné preukázať. V prípade, že ako účastník konania pristúpil aj k falšovaniu dôkazných listín alebo iných dôkazov, mohol sa dopustiť aj trestného činu Marenia spravodlivosti podľa § 344 TZ.