Ako postupovať pri nedodaní objednaného tovaru cez internet?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať pri nedodaní objednaného tovaru cez internet?

Dobrý deň, objednal som si z UK doplnky výživy, avšak keď som otvoril balík, našiel som v ňom len testovacie vzorky a nie hlavný produkt. Namiesto objednaných produktov som našiel staré veci, čiže odpad. Snažil som sa problém riešiť prostredníctvom reklamácie cez Paypal, požadujúc vrátenie peňazí alebo opätovné zaslanie tovaru, avšak bránia sa tým, že ďalšie kroky môžu podniknúť len v prípade, že sa na problém obrátim na políciu alebo právnikov. Požadujú nejaký report, ktorý potvrdí, že som problém nahlásil. Celá záležitosť sa týka sumy približne 100 €. Diskutoval som s predajcom prostredníctvom Paypalu, no tvrdia, že dokumentujú každú objednávku pred jej odoslaním a je nemožné, aby sa takáto chyba stala. Objednávka sa však nachádzala v UK niekoľko dní po odoslaní, teda mohla sa vyskytnúť akákoľvek nesprávnosť. Momentálne neviem, ako postupovať ďalej. Neviem, či by som mal ísť na políciu alebo sa obrátiť na právnika, ale snažiť sa to riešiť kvôli 100 € mi pripadá ako nezmysel. Prosím o radu. Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať pri nedodaní objednaného tovaru cez internet?

Dobrý deň, prvým krokom v takýchto prípadoch je reklamácia nedodaného tovaru u predávajúceho, čo ste spravili. Postup predávajúceho však nemožno hodnotiť ako dostačujúci, vzhľadom na to, že spravidla zodpovedá kupujúcemu za dodanie tovaru až do momentu jeho prevzatia. Teda v rámci reklamačného konania by predajca mal skúmať aj postup dodania tovaru u svojho prepravcu, resp. reklamovať nedoručenie zásielky svojmu zákazníkovi. Vám objednaný tovar doručený nebol, preto máte právo požadovať buď dodanie náhradného tovaru alebo od zmluvy odstúpiť a požadovať vrátenie kúpnej ceny.