Tovar zaplatený nedodaný

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Tovar zaplatený nedodaný

Dobrý deň, prostredníctvom inzerátu som dostala ponuku na môj dopyt. Tovar som zaplatila 5.9.2016, no doposiaľ mi nebol doručený (k dnešnému dátumu 31.10.2016). Ide o súkromnú osobu, o ktorej viem iba meno (ak je pravdivé), e-mailovú adresu a číslo účtu. Celková suma zaplatená za tovar bola 45 €. Komunikácia viedena prostredníctvom e-mailu bývala veľmi sporadická a zvyčajne sa obmedzovala na tvrdenia typu: tovar odoslaný... preverím to... objednávka bola odoslaná. Je možné nejakým spôsobom zistiť majiteľa tohto účtu? Existuje nejaká právna opatrenia voči tejto osobe, aj keď hodnota nedodaného tovaru je relatívne nízka? Ďakujem.

Odpoveď: Tovar zaplatený nedodaný

Dobrý deň, majiteľa účtu je možné zistiť cez banku prijímateľa platby. Zistite podľa IBAN-u príslušnosť banky a v niektorej pobočke ich požiadajte o oznámenie majiteľa účtu, nakoľko ste omylom zadali zlý IBAN a poslali mu peniaze. Banka ho v prvom rade vyzve, aby Vám peniaze vrátil a keď bude výzvu ignorovať, banka Vám oznámi presnú identifikáciu majiteľa. Zároveň (keď budete zisťovať údaje v banke) Vám odporúčam doručiť mu prostredníctvom e-mailu odstúpenie od Vašej dohody ohľadom dodania zaplateného tovaru a zároveň ho vyzvite na vrátenie predmetnej sumy v určitej lehote. Ak tak neurobí budete môcť od neho Vašu pohľadávku vymáhať, hoci aj súdnou cestou.