Vyzivovacia pivinnost ak je dcera tehotna a v poslednom rocniku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Vyzivovacia pivinnost ak je dcera tehotna a v poslednom rocniku

Dobrý deň, som povinný platiť výživné, ak je moja 17-ročná dcéra tehotná a má posledný ročník školy vo forme individuálnej výuky?

Odpoveď: Vyzivovacia pivinnost ak je dcera tehotna a v poslednom rocniku

Dobrý deň, Vaša zákonná vyživovacia povinnosť trvá, kým nie je Vaše dieťa schopné sa samo živiť. Tzn. že Vaša vyživovacia povinnosť nie je ovplyvnená tým, že je tehotná alebo absolvuje štúdium na strednej škole individuálnou formou. Ak by sa aj Vaša dcéra vydala, Vaša vyživovacia povinnosť by trvala naďalej popri vyživovacej povinnosti medzi manželmi. Tzn. že v prípade jej sobáša s otcom nenarodeného dieťaťa je prvoradou ich vzájomná vyživovacia povinnosť (vyživovacia povinnosť medzi manželmi). Ak by však jej manžel tiež študoval alebo nedokázal zabezpečiť jej výživu, Vaša vyživovacia povinnosť voči Vašej dcére by mala podporný charakter. V zmysle zákona o rodine, vyživovacia povinnosť rodičov trvá do doby, kým nie je dieťa schopné sa samo živiť. O schopnosti samo sa živiť môžeme hovoriť vtedy, keď je dieťa schopné vlastným príjmom zabezpečiť svoje bytové, sociálne, kultúrne a iné potreby. Ak je Vaša vyživovacia povinnosť určená súdnym rozhodnutím (napr. rozsudkom o rozvode), budete musieť na súd podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti, ale až po tom ako nastanú také zmeny pomerov, ktoré odôvodňujú zrušenie vyživovacej povinnosti (tehotenstvo a individuálna forma štúdia tým nie sú).