Ako sa vyhnúť povinnosti platiť výživné

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Ako sa vyhnúť povinnosti platiť výživné

Dobrý deň Pán advokát, chcel by som Vás poprosiť o radu ako konať v nasledovnom prípade Som študentom vysokej školy ( posledný ročník Ing. štúdia). Môj problém je takýto: Potreboval by som vedieť či existuje nejaká právna možnosť akou by som sa mohol vyhnúť(zabezpečiť sa) v budúcnosti voči plateniu výživného mojej matke, ak by si ona oň nárokovala. V skratke sa pokúsim opísať rodinné pomery. Rodičia sú rozvedení a ja som bol zverený do opatery matky. Otec prispieva na mňa mesačne 16,60 €. V domácnosti s matkou sú dve maloleté deti ( 14 a 16 rokov), ktorí žijú s matkou dodnes a o nich sa matka stará a zabezpečuje im čo potrebujú... Ja som s matkou žil v domácnosti zhruba do 7-8 rokov veku, potom som preukázateľne býval u mojej krstnej mamy (kde žijem dodnes), pretože spočiatku bola matka pracovne vyťažená a nemala na mňa čas ale „dnes“ je vedená ako „psychiatrický“ pacient (alkoholička) a samozrejme aj zadlžená. Obávam sa, že v prípade, ak si nájdem po ukončení štúdia prácu bude si toto „výživné“ voči mne nárokovať nakoľko je nepracujúca a bola by to najjednoduchšia forma zárobku pre ňu... Po presťahovaní ku krstnej mame na mňa matka spočiatku prispievala a pomáhala krstnej aj s platením bývania , avšak postupne táto pomoc klesala až sa dostala na úroveň posledných asi 5 rokov, kde je situácia taká, že akékoľvek peniaze od nej sú skôr vzácnosťou ako plnením si vyživovacej povinnosti voči mne a niektoré mesiace je tá finančná pomoc(výživné) naozaj =0. Jediný spôsob ako toto celé dokázať je krstná mama, ktorá si túto situáciu prežíva so mnou a stará sa o mňa a preto zrejme jedine ona by mohla poskytnúť nejaké svedectvo, že si matka tieto povinnosti neplnila. Preto sa obraciam na Vás, o radu, akým spôsobom to právne ošetriť, v prípade ak sa v budúcnosti napr. krstnej mame niečo stane a jej svedectvo nebude možné a matka by si začala nárokovať o výživné. Ďakujem veľmi pekne

Odpoveď: Ako sa vyhnúť povinnosti platiť výživné

Dobrý deň, pokiaľ ide o odpoveď na otázku, ako sa vyhnúť povinnosti platiť výživné na matku, tak odpoveď pre Vás nebude veľmi potešujúca, aj keď sa dajú v tomto prípade čiastočne využiť argumenty, ktoré ste uviedli vo svojej otázke.

Pri výživnom medzi príbuznými (v tomto prípade dieťaťa voči rodičovi) sa postupuje podľa zákona o rodine. Súd pritom skúma schopnosti a možnosti aj dieťaťa a aj rodiča. Tak ako je určená povinnosť rodiča prispievať na dieťa, tak je aj opačná povinnosť. Ak by sa matka stala nespôsobilou sa o seba postarať a Vy ako jej dieťa by ste boli schopný zabezpečovať svoje potreby, tak by Vás súd zaviazal na úhradu výživného. Povinnosť platiť výživné ešte neznamená, že jej budete platiť, koľko bude ona chcieť. Súd môže pri určovaní výživného prihliadať aj na dobré mravy. Práve dobré mravy by bolo možné použiť vo Vašom prípade.

Píšete, že matka má tri deti, pričom podľa zákona o rodine platí, že deti sa podieľajú na výžive podľa svojich schopností a možností. Taktiež tu by bolo možné žiadať, aby práve tieto dve deti, ktoré zostali s ňou bývať sa v najväčšej miere podieľali na výžive matky (s poukazom na dobré mravy).

Ako svedok by bola najvhodnejšia práve osoba, ktorá sa o Vás starala. Ak by však už v čase súdneho konania nemohla svedčiť, bolo by vhodné, aby o tejto situácii vedeli viaceré osoby, ktoré by to mohli dosvedčiť.

Zbaviť sa povinnosti platiť výživné v plnom rozsahu sa však vopred nedá a nemyslím si, že by to na súde prešlo. Matka sa o Vás aspoň niekoľko rokov starala (v útlom veku). Dôležité bude sa pripraviť na prípadné súdne pojednávanie tak, aby na súde mohli svedčiť osoby o správaní sa matky k Vám.