Ako je to s družstevným bytom po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rozvod, Banská Bystrica

Otázka: Ako je to s družstevným bytom po rozvode

Dobrý deň, chcem sa informovať o situácii týkajúcej sa družstevného bytu, ktorý bol nadobudnutý počas manželstva. Môj otec a jeho bývalá manželka si kúpili družstevný byt (z dedičstva po otcových rodičoch), v ktorom však nebývali. Pred štyrmi rokmi sa rozviedli a ešte neprebehlo vyporiadanie BSM, pretože o to nikto z nich nepožiadal. Od začiatku v byte býva môj dedo. Teraz plánujeme byt zakúpiť do osobného vlastníctva na mňa. Mám otázku, či má otcova bývalá manželka na družstevný byt ešte stále nejaký nárok? Veľmi pekne vám ďakujem za odpoveď a prajem vám pekný deň. S pozdravom.

Odpoveď: Ako je to s družstevným bytom po rozvode

Dobrý deň

v prvom rade je rozdiel či členstvo v bytovom družstve a právo užívať byt bolo zdedené, alebo nastal prevod (kúpou) členských práv a povinností.

Pri družstevnom byte sa nenadobúda byt do výlučného vlastníctva, ale sa prevádzajú len členské práva a povinnosti, teda stávate sa členom družstva a získavate nájomnú zmluvu k predmetnému bytu a teda právo byt užívať.

Prevod družstevného bytu môžu určovať aj stanovy bytového družstva. Teda najdôležitejšie je zistiť, či členské práva boli zdedené alebo prevedené (kúpené). Pokiaľ ich nadobudli počas manželstva tak, že členské práva kúpili, samozrejme má exmanželka právo na podiel. Dôležité je však upozorniť, kedže rozvod prebehol pred 4 rokmi a BSM nebolo vyporiadané, že podľa § 149 ods. 4 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník:

“4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.”