Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Zrieknutie sa dedičstva a dlhy


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Košice

Otázka: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ako je to so zrieknutím sa dedičstva a dlhmi. V februári nám zomrel otec. Keďže mal z prvého manželstva tri deti a z druhého dva, pred smrťou napísal otec závet, v ktorom všetko zanecháva deťom z druhého manželstva. My, tri deti z prvého manželstva, sme sa zriekli dedičstva. Dnes mojej sestre prišiel papier zo súdu, že má niečo platiť po otcovi. Je to možné, keď sme sa zriekli dedičstva? Ďakujem za radu.

Odpoveď: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy

Dobrý deň.

Predpokladám, že zrieknutím sa dedičstva a myslíte odmietnutie dedičstva v súlade s § 463 a nasl. Občianskeho zákonníka. V zmysle týchto ustanovení musí byť dedičstvo odmietnuté ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením zaslaným súdu. Zrieknuť dedičstva a dlhov je potrebne urobiť zákonnou cestou.  Okrem toho musí byť zachovaná jednomesačná lehota, ktorá plynie odo dňa, keď bol dedič o práve dedičstvo odmietnuť (zrieknuť) a o následkoch odmietnutia (zrieknutia) upovedomený. Navyše platia aj isté negatívne podmienky, podľa ktorých dedič nemôže odmietnuť dedičstvo, ak dal svojím počínaním najavo, že dedičstvo nechce odmietnuť (napr. ak by býval v nehnuteľnosti, ktorá patrila poručiteľovi, aj po jeho smrti). Taktiež nemožno odmietnuť dedičstvo len sčasti, alebo k nemu pripojiť výhrady, či podmienky.

 

Na to aby bolo zrieknutie sa dedičstva účinné, musí spĺňať všetky uvedené podmienky. Zrieknutie dedičstva sa týka aj dlhov.

 

Odporúčam Vám požiadať súd o vysvetlenie, z akého právneho titulu požaduje od Vašej sestry, aby uhradila dlhy po otcovi. Môžete tiež využiť argument, podľa ktorého sa dlhy po poručiteľovi dedia iba do výšky ceny nadobudnutého dedičstva.

 

Ak došlo k zrieknutiu sa dedičstva, dlhy neprechádzajú na osoby, ktoré nededili, preto nemusia uhrádzať dlhy zomrelej osoby.

Trápi vás "Zrieknutie sa dedičstva a dlhy" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy (Dedičské právo)

Dobrý deň, vo februári 2009 mi zomrela mamička. Matka mala cez splátkovú spoločnosť T... televízor a tak som spoločnosť v marci 2009 upovedomila zaslaním kópiou úmrtného listu, čo však už neviem dokázať. Na dedičskom konaní, ktoré sa konalo 25.5.2009, sme po nebohej zdedili ja a brat nehnuteľnosť a dlh voči banke. V roku 2022 sa mi ozvala vymáhačská spoločnosť a chce vymáhať na základe toho, že som dedič po zosnulej. Otázka znie, majú na to právo, ak spomínaný dlh nebol súčasťou dedičského konania? Ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy

(odpoveď odoslaná: 21.10.2024)

Dobrý deň, vo Vašom prípade nie je podstatné, či niekto prihlásil svoju pohľadávku do dedičského konania. Podstatné je plnutie premlčacej doby, ktorá plynie bez ohľadu na úmrtie poručiteľa - Vašej matky.

Ak ide o pohľadávku spred r. 2009, a veriteľ nepodal žalobu na súd v premlčacej dobe, a teda nebolo vydané žiadne súdne rozhodnutie, potk je nárok veriteľa premčlaný. Všeobecná premlčacia doba je v zmysle ust. § 101 Obč. zákonníka tri roky a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz. Táto doba už dávno uplynula.

Ak Vás kontaktovala vymáhačská spoločnosť /mená nezverejňujeme/, potom ich odvolávka na to, že úmrtím poručiteľa prešli na Vás jeho dlhy, právne nijako neobstojí. Predovšetkým dlh musí existovať a nesmie byť premlčaný /i keď nie je právne vylúčené, aby ste uhradili aj premlčaný dlh/.

Naša rada znie : Ak vo veci neexistuje žiadne súdne rozhodnutie na meno Vašej matky ako dlžníka a žalovaného, potom nič neuhradzujte, ani jeden jediný cent. Vymáahčskej spoločnosti nepodpisujte žiadne uznanie dlhu, dphodu o splátkach prípadne listinu, z ktorej by vyplyývalo, že pri čiastočnej úhrade dlhu Vám zostatok odpustia. Spoločnosti len odkážte, že ak sú právneho názoru, že ich požiadavka je oprávnená, nech podajúp žalobu na súd /žalobu nepodajú, lebo ich nárok je premlčaný/. V prípade, že by vamáhačská spoločnosť žalobu podala, vy vznesiete námietku premlačania a súd návrh zamietne.

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy (Dedičské právo)

Dobrý deň, priateľke zomrel otec a zanechal dlhy. Chcela by sa zriecť dedičstva, ale je odcestovaná mimo krajiny a časovo nestíha sa vrátiť na Slovensko, aby to podala písomne na úrade. Moja otázka znie: Dá sa to urobiť emailom alebo nejakým iným spôsobom? Ďakujem za prípadnú odpoveď.

Odpoveď: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy

(odpoveď odoslaná: 25.05.2024)

Dobrý deň,

zriekniť sa dedičstva je možné len osobne pred notárom. Podľa slovenského práva nie je možné odmietnuť dedičstvo prostredníctvom e-mailu. Ak však priateľka nemôže byť fyzicky prítomná na Slovensku, odporúčam jej získať úradnú plnú moc a splnomocniť inú dôveryhodnú osobu, ktorá by za ňu konala pred notárom.

Postupne môže požiadať príslušného notára o zaslanie formulára na odmietnutie dedičstva a zároveň uviesť, kto a kde bude konanie vykonávať. Na tento úkon môže byť vhodné využiť miestny konzulát, kde môže svoju vôľu formálne vyjadriť a dokumenty následne zaslať na Slovensko.


Podotázka: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa informovať o tom, ako sa postupuje v prípade, ak jediným dedičom je dvojročné dieťa a jeho priateľ mal exekúciu.

Odpoveď: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy

(odpoveď odoslaná: 21.05.2024)

Dobrý deň, keďže dedičstvo prechádza na dedičov v momente smrti poručiteľa, dedič preberá nielen aktíva (majetok), ale aj pasíva (dlhy). To znamená, že dlhy sa preberajú len do výšky nadobudnutého majetku. Ak hodnota dedičstva (aktíva) presahuje výšku dlhov, je možné dedičstvo prijať, a využiť majetok na pokrytie existujúcich záväzkov. V prípade, že by hodnota dlhov presahovala hodnotu nadobudnutého majetku, dedič má právo dedičstvo odmietnuť, čím sa vyhne zodpovednosti za dlhy, ktoré by presiahli hodnotu dedičstva. Toto právo odmietnuť dedičstvo sa musí vykonať v zákonom stanovenej lehote, teda ústnym vyhlásením u notára alebo zaslaným písomným vyhlásením notárovi v lehote, ktorá je jeden mesiac od oboznámenia sa s právom dedičstvo odmietnuť.

Ak máte ďalšie otázky alebo potrebujete podrobnejšie poradenstvo, navštívte našu advokátsku kanceláriu alebo si objednajte konzultáciu cez webovú stránku www.ficek.sk.


Trápi vás "Zrieknutie sa dedičstva a dlhy" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať. Pred rokom mi zomrel otec a rok sa za dom neplatili účty za elektrinu ani plyn. Spoločnosť dodávajúca elektrinu uviedla, že pohľadávky už postupujú do vymáhania. Momentálne prebieha dedičské konanie. Otázka 1: Plynú z toho, že nedoplatky vznikli až po smrti otca, povinnosť tieto dlhy uhradiť? Budú zahrnuté do dedičského konania aj s úrokmi? Otázka 2: Ako sa situácia má v súvislosti s exekútorom? Je pohľadávka v súčasnosti "zmrazená" alebo odložená? Otázka 3: Môžem ako jediný dedič odmietnuť dedičstvo, a tým aj byt a dlhy, ktoré vznikli za elektrinu a plyn v poslednom roku? Otázka 4: Má exekútor právo siahať na môj účet, keď prebieha dedičské konanie? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy

(odpoveď odoslaná: 20.05.2024)

Dobrý deň, nedoplatky za služby vzniknuté po smrti poručiteľa sa nestávajú súčasťou dedičského konania a za ich zaplatenie zodpovedajú dedicia podľa veľkosti podielu na dedičstve. 

Exekútor pokiaľ nevie kto je dedič, tak čaká. Ak máte ako jediný dedič obavy alebo pochybnosti o dôsledkoch dedičského konania, máte právo dedičstvo odmietnuť ako celok, čo zahŕňa nielen aktíva ale aj pasíva, teda dlhy a nedoplatky spojené s majetkom poručiteľa.

Odmietnutie dedičstva musí byť urobené formálne a v stanovenom časovom limite po tom, čo ste sa dozvedeli, že ste dedičom, čo vám umožňuje vyhnúť sa zodpovednosti za dlhy poručiteľa, vrátane tých, ktoré vznikli po jeho smrti, pretože ak odmietnete dedičstvo, nestanete sa vlastníkom nehnuteľnosti. 

Exekútor nesiahne na účet, iba ak by sa informoval, a zistil, že ste neodmietli dediť. Ale stále by nevedel váš podiel na nehnuteľnosti. Takze som presvedčený, že bude čakať na skončenie dedičského konania. 

V prípade, že vaše konkrétne pripomienky alebo obavy neodpovedajú obsahu poskytnutých informácií, radi vám poskytneme podrobnejšiu konzultáciu. Konzultáciu si môžete objednať cez webovú stránku www.ficek.sk.


Podotázka: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy (Dedičské právo)

Dobrý deň, ak po otcovej smrti zdedia spolu so mnou aj moji štyria súrodenci časť domu a ďalšia časť domu patrí našej matke, ktorá je nažive, a dvaja z bratov majú dlhy bez vlastnenia akéhokoľvek majetku, bude sa toto riešiť prostredníctvom exekútora? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy

(odpoveď odoslaná: 31.03.2024)

Dobry den, váš prípad sa týka dedičského práva a problematiky exekúcie. Keďže zdedíte dom spoločne so súrodencami, a časť domu patrí vašej mame, ktorá žije, celé dedičstvo bude považované za spoluvlastníctvo dedičov. Ak vaši bratia majú dlhy, a nemajú iný majetok, ktorý by mohol byť predmetom exekúcie, exekútor môže smerovať svoju pozornosť na ich podiely dedičstva v dome. To znamená, že exekúcia sa teoreticky môže vzťahovať na ich podiely dedičstva, ak by sa proti nim viedol exekučný proces. Musel by tiež veriteľ začať konanie o odporovateľnosti právneho úkonu (ak by sa vzdali dedičstva v prospech iných dedičov, aby sa vyhli nadobudnutiu majetku).

Na presnejšie a konkrétnejšie informácie ohľadom vašej situácie by som odporučil konzultáciu s advokátom, ktorý sa špecializuje na majetkové a dedičské právo. Takáto konzultácia by poskytla prispôsobené riešenia na ochranu vašich práv a majetku. Pre viac informácií a možnosť konzultácie nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom našej webovej stránky www.ficek.sk.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy (Dedičské právo)

Dobrý deň, po smrti našej svokry sme vybrali peniaze z jej bankového účtu, ktorý nám zanechala na úhradu nákladov na pohreb a podobne. Účet bol v českej banke. Stávame sa týmto de facto dedičmi? Ďakujem.

Odpoveď: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy

(odpoveď odoslaná: 12.12.2023)

Dobrý deň, takýmto aktom sa nemožno stať dedičom po poručiteľovi. Dedičstvo sa totiž nadobúda ku dňu smrti poručiteľa.

Dedičmi sú pritom tí, ktorých za dedičov povoláva závet za predpokladu, že ho poručiteľ zanechal alebo ak nezanechal závet, potom tí, ktorých povoláva sám zákon podľa dedičských skupín.

Ak poručiteľka nezanechala závet, bude sa dediť podľa zákona. Ak zanechala po sebe nejaké deti, dedičmi budú len tieto (nie aj ich manželia alebo deti). Ak zanechala aj manžela, tak aj on bude dediť spolu s deťmi, všetci rovnakým dielom. V tejto skupine môže dieťa zdediť aj samo celé dedičstvo po svojom rodičovi. 


Trápi vás "Zrieknutie sa dedičstva a dlhy" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy (Dedičské právo)

Dobrý deň, po zosnulom zostali veľké dlhy. Chcem sa opýtať, do ktorého pokolenia sa treba vzdať dedičstva? Vzdávať sa ho majú manželka, rodičia, súrodenci aj deti súrodencov? Nasleduje ešte ďalšia skupina dedičov, ktorá bude oslovená, alebo sa týmto krokom ukončuje celý proces? (Tieto deti už nemajú vlastné deti.) Ďakujem a prajem príjemný deň.

Odpoveď: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy

(odpoveď odoslaná: 31.10.2023)

Dobrý deň,
ak je tomu tak, že všetci do úvahy prichádzajúci dedičia dedičstvo odmietnu (nakoľko náš zákon nepracuje s pojmom vzdania sa dedičstva, dedičstvo možno iba odmietnuť),  potom dedičstvo prepadne štátu ako odúmrť. Už nenastupuje v poradí žiadna skupina, ktorá by dedičstvo zdedila. 


Podotázka: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy (Dedičské právo)

Dobrý deň, Chcela by som sa opýtať. Náš otec zomrel a ešte má nejaké pôžičky, ktoré sa platili cez oddlžovaciu spoločnosť. Ako máme postupovať? Máme to platiť naďalej alebo to zaniká úmrtím? Alebo máme počkať do dedičského konania a odmietnuť dedičstvo, nakoľko otec nevlastnil žiaden majetok a bol v opatere brata? Ďakujem.

Odpoveď: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy

(odpoveď odoslaná: 11.01.2023)

Dobrý deň,
vo Vami uvedenej veci oznamujeme, aby ste žiadne dlhy Vášho otca neuhradzovali a to ani jeden cent, lebo z otázky vyplýva, že jednak nemá majetok a zrejme ide o vymáhačskú resp. nebankovú spoločnosť, kde spoločnosť vymáha len nezákonné úroky a dlh je dávno vyplatený.

Ak otec nemal žiadny majetok a ide len o dlhy otca, potom v dedičskom konaní odmietnite dedičstvo. Žiadny veriteľ - vymáhačská spoločnosť, banka, nebanková spoločnosť nemôže od Vás následne vymáhať dlhy Vášho otca a to ani na základe súdneho rozhodnutia.


Podotázka: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Už 10 rokov som rozvedená. Z našeho manželstva máme jednu 12-ročnú dcéru. Môj bývalý manžel je zadlžený. Obávam sa, že v prípade jeho neočakávanej smrti by naša dcéra zdedia jeho dlhy. Podobný prípad som videla u známej. Dlhy zdedia maloleté deti. Ich matka z toho dôvodu, kým boli ešte deti, išla do zahraničia a vyplatila dlhy po zosnulom manželovi, s ktorým bola rozvedená. Chcem teda predísť niečomu podobnému. Viem, že existuje možnosť zrieknutia sa dlhov a majetku. Je možné to uzavrieť aj vopred za jeho života? Môžem to urobiť ja, ako jej zákonný zástupca, keďže naša dcéra je ešte len 12-ročná? Bola by som vám vďačná za odpoveď. S bývalým manželom neudržiavam žiadny kontakt, čo by mohlo sťažiť úrady v prípade potreby svolania dědického konania. Nevedia ani moju adresu, rovnako ako ani jeho príbuzní. Vopred Vám ďakujem za odpoveď. S pozdravom, A.

Odpoveď: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy

(odpoveď odoslaná: 22.10.2022)

Dobrý deň,
odpoveď na Vami položenú otázku a aj riešenie sú jednoduché : Vy ako bývalá manželka nezodpovedáte za dlhy otca maloletej a ani ste ste ich povinná splácať. V otázke uvádzate, že ste rozvedená cca 10 rokov a preto predpokladáme, že dlhy bývalého manžela vznikli po rozvode manželstva. Vy ako jeho bývalá manželka nezodpovedáte za tieto dlhy a nie ste ich povinná splácať. Ak by došlo k úmrtiu bývalého manžela, možnosťou je odmietnúť dedičstvo ako celok. Odmietnutie dedičstva sa môže realizovať až po úmrtí bývalého manžela a nie za jeho života. Je to logické, lebo teraz nikto nevie, čo bude predmetom dedenia. Nateraz z Vašej strany nie je potrebné nič robiť.
Trápi vás "Zrieknutie sa dedičstva a dlhy" a chcete pomôcť?

Podotázka: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ako sa môžeme ja a moje deti vzdať dedičstva po mojej zosnulej matke. Existuje nejaký vzor, podľa ktorého by som mohla celé dedičstvo odmietnuť jedným dokumentom? Ďakujem za odpoveď. S pozdravom, Michaela

Odpoveď: Zrieknutie sa dedičstva a dlhy

(odpoveď odoslaná: 24.06.2022)

Dobrý deň,
z nadpisu otázky, ktorú ste nám zaslali, je uevdené, ako sa zriescť dedičstva z dôvodu dlhov poručiteľa.

Uvádzame, že ak vám zomrela mama, v zmysle ust. § 473 Obč. zákonníka zákonným dedičom ste vy ako jej dcéra a nie vaše deti, jej vnúčatá. Dôvod je jednoduchý - vy žijete.

Ak vaša zosnulá matka mala dlhy a vy ako jej dcéra nechcete dediť, potom je potrebné dedičsto odmietnúť v zmysle ust. § 463 a nasl. Obč. zákonníka :

"Odmietnutie dedičstva
§ 463
(1) Dedič môže dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným.
(2) Zástupca dediča môže za neho dedičstvo odmietnuť len podľa plnomocenstva, ktoré ho na to výslovne oprávňuje.
§ 464
Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. Z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť.
§ 465
Dedičstvo nemôže odmietnuť dedič, ktorý svojím počínaním dal najavo, že dedičstvo nechce odmietnuť.
§ 466
K odmietnutiu dedičstva nemôže dedič pripojiť výhrady alebo podmienky; takisto nemôže odmietnuť dedičstvo len sčasti. Takéto vyhlásenia nemajú účinky odmietnutia dedičstva.
§ 467
Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič vyhlási, že dedičstvo neodmieta."
 

Ak obdržíte predvolanie na dedičské konanie, je potrebné na toto reagovať písomne doporučeným podaním na adresu notára, kde uvediete k príslušnému číslu konania, že dedičsto po poručiteľke /identifikovať/ odmietate v celom rozsahu. Žiadne podmeinky na odmietnutie dedičstva nie sú možné.

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva ten právny následok, že ak dedičstvo odmietnete, nebudete nič dediť, ani aktíva, ani pasíva a hľadí sa na vás, ako keby ste sa úmrtia matky nedožili. Veritelia nemôžu od vás vymáhať žiadne dlhy. Uvádzame tiež, že odmietnutie dedičstva znamená, že ak vby sa v budúcnosti objavil nejaký majetok po vašej matke, vy už dediť nemôžete. Odmietnutie dedičstva z vašej strany je neodvolateľné.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zrieknutie sa dedičstva a dlhy" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.