Výživné na plnoleté dieťa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilinský
Odpovedá: Advokát Žilina
Odpovedané dňa: 22. 4. 2017

Otázka: Výživné na plnoleté dieťa

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom zrušenia výživného na plnoleté dieťa. Mám 26 rokov a študujem formou denného štúdia na VŠ (druhý stupeň). Prišiel mi domov list do vlastných rúk z okresného súdu ohľadom zrušenia výživného nakoľko mám maturitu a tým pádom som schopná sama sa živiť. Na pojednávanie mám predložiť potvrdenie o štúdiu a aktuálnu pracovnú zmluvu. Čo sa týka tej pracovnej zmluvy popri dennom štúdiu prajem na polovičný úväzok nakoľko kvôli veku už nemôžem mať brigádnickú dohodu a na dohodu o vykonaní práce by sa mi pracovať neoplatilo, pretože je to ohraničené počtom hodín u jedného zamestnávateľa. Predtým som vo firme kde pracujem brigádovala ale nakoľko som už mala 26 a otec mi riadne neplatil výživné prijala som ponuku polovičného úväzku. Môže súd rozhodnúť o úplnom zrušení výživného nakoľko som podľa advokátky schopná sama sa živiť? Prípadne môže súd rozhodnúť o zrušení výživného nakoľko popri dennom štúdiu pracujem na polovičný úväzok? Za odpovede veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Výživné na plnoleté dieťa

Dobrý deň. 

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť (§62 ods. 1 Zákona o rodine).

V súdnom konaní bude súd posudzovať najmä to, či ste schopná sama sa živiť, avšak schopnosť dieťaťa samo sa živiť, nezávisí od dosiahnutia určitej vekovej hranice. V súdnej praxi sa ako okolnosť, keď trvá vyživovacia povinnosť rodičov, tradične akceptuje štúdium. Aplikačná prax v súvislosti s touto otázkou vyvodila záver, že pre nadobudnutie schopnosti samostatne sa živiť sú dané podmienky ukončením jedného štúdia toho istého stupňa (len jednej vysokej školy).

Vo Vašom prípade budete súdu musieť preukázať, že štúdium vysokej školy potrebujete na nadobudnutie schopnosti samostatne sa živiť a bude len na posúdení súdu (nie advokátky Vášho rodiča), či ste alebo nie ste schopná sama sa živiť. Rozhodnutie súdu bude závisieť od okolnosti prípadu, avšak súd bude brať do úvahy aj dôvody Vášho polovičného záväzku a zrušiť výživné by nemal.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Výživné na plnoleté dieťa (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať mám 18 rokov navštevujem strednú školu a bývam s matkou môže mi moja mama zobrať výživné, ktoré dostanem na ďalší mesiac a nebudem doma, ktoré dostávam každý mesiac do vlastných rúk? Ďakujem.

Odpoveď: Výživné na plnoleté dieťa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 20.01.2020)

Dobrý deň, Vaša mama nie je oprávnená Vám zasielané výživné od otca zobrať.
Dohodnite sa s Vašim otcom, že výživné Vám bude posielať na Váš bankový účet, ktorý Vám banka zriadi aj bezplatne. Otec nepotrebuje na zasielanie výživného na Váš účet súhlas matky, ani rozhodnutie súdu a posielaním výživného na Váš účet neporuší žiaden zákon.

Podobnú otázku výživného pre plnoleté dieťa sme už v našej poradni už riešili a môže byť pre Vás nápomocná. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Výživné na plnoleté dieťa (Rodinné právo)

Doby deň. Syn skončil strednú školu s maturitou 30. 6. 2018. Viac raz som sa ho pýtal čo bude robiť, keď nechce ísť na vysokú školu. Odpoveď bola vždy vyhýbavá. Naposledy mi odpovedal, že robí digitálny marketing. Výživné mu platím doteraz to je naposledy za november 2018. Neviem aký ma príjem a po oznámení jeho matke, že už prestanem posielať na neho výživné mi odpísala len "Ako myslíš" Neviem ako mám postupovať ďalej. Prosím Vás o radu. Ďakujem.

Odpoveď: Výživné na plnoleté dieťa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.12.2018)

Dobrý deň,

dieťa má nárok na výživné do momentu kedy je už schopné sám sa živiť, teda vlastnou prácou si uhrádzať náklady na život. Ak bolo výživné určené súdom, potom je potrebné podať návrh na zrušenie výživného. Ak súdom výživné určené nebolo, potom nie je nevyhnutné podávať návrh na zrušenie, avšak mali by ste si overiť, či je riadne zamestnaný, alebo nie, aby ste si boli istý, či je alebo nie je potrebné platiť výživné. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk