POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Ako podať návrh na výživné pre dospelé dieťa?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Ako podať návrh na výživné pre dospelé dieťa?

Dobrý deň, mám 19 rokov a nastupujem na vysokú školu. Naša rodinná situácia je taká, že ja a moja mama sme sa presťahovali z domu asi pred rokom. Otec s mojim 15-ročným bratom ostali bývať v rodinnom dome. Otec ešte nevyplatil mamu, nebolo žiadne súdne konanie, takže zatiaľ ešte nie sú rozvedení a nedokážu sa na ničom dohodnúť. Otec pije a hoci sa mama snaží s ním dohodnúť, je tvrdohlavý a tvrdí, že chce vychovávať môjho brata. Otec mi platí mesačne 40 €. Avšak idem študovať do iného mesta a nepridelili mi internát, takže musím platiť mesačný nájom 110 € plus stravu, dopravu a poplatky spojené so štúdiom. Otcov mesačný príjem sa pohybuje približne medzi 750 € a 800 € v čistom, ale neviem to presne. Mama pracuje v Rakúsku ako živnostníčka, opatruje tam dôchodkyňu, jej mesačný plat je tiež približne 750 €. Od septembra by mala poberať aj výživné z Rakúska, približne 150 €, ale ani to mi nebude stačiť na život na vysokej škole. Môj brat teraz nastupuje na strednú školu. Prosím Vás o radu, či by som mala sama podať žiadosť o výživné na súde, a či by mi ho vôbec schválili. Ak by mi náležalo, aká by bola jeho výška. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako podať návrh na výživné pre dospelé dieťa?

Dobrý deň,

ďakujeme za Vau otázku, zasielame Vám nasledovné stanovisko:

Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom

Vyživovaciu povinnosť rodičov k deťom upravujú ust. § 62 – 65 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine v platnom znení (ďalej len ,,Zákon o rodine“).

V súlade s § 62 ods. 1 Zákona o rodine platí, že plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

Obaja rodičia prispievajú v zmysle ust. 62 ods. 2 Zákona o rodine na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

Podľa ust. 62 ods. 3 Zákona o rodine každý z rodičov bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery k povinnosti plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30% zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.

Nezaopatreným dieťaťom sa podľa ust. § 3 ods. 1 písm. a) zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa rozumie dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, čo sa na Váš prípad vzťahuje.

Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd v súlase s ust. § 62 ods. 4 Zákona o rodine prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.

Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.

Nakoľko ste už plnoletá, v zmysle ust. § 65 ods. 3 Zákona o rodine platí, že výživné plnoletých detí upraví súd len na návrh.

Návrh ste oprávnená podať aj v prípade, že Vaši rodičia nie sú rozvedení, ak si Váš otec voči Vám neplní svoju vyživovaciu povinnosť v zmysle ustanovení Zákona o rodine.

Konanie vo veciach výživného plnoletých osôb

V rámci domáhania sa určenia výšky výživného ste oprávnená postupovať podľa ustanovení ôsmeho dielu zákona č. 161/2015 Z. z. Civilného mimosporového poriadku (ďalej len „CMP“) upravujúcich konanie vo veciach výživného plnoletých osôb.

V súlade s ust. § 154 CMP je na konanie vo veciach výživného plnoletých osôb a iných obdobných nárokov miestne príslušný všeobecný súd navrhovateľa, teda súd v mieste Vášho trvalého bydliska.

Ako uvádzame vyššie, tak aj v súlade s ust. § 155 CMP platí, že konanie vo veciach výživného plnoletých osôb môže súd začať len na návrh.

Účastníkmi konania vo veciach výživného plnoletých osôb sú v zmysle ust. 156 CMP navrhovateľ a osoba, ktorá je podľa návrhu povinná platiť výživné.

Rozsudok vo veciach výživného možno v súlade ust. § 157 CMP na návrh zmeniť alebo zrušiť, ak sa zmenia pomery.

Z uvedeného vyplýva, že Váš otec bude povinný platiť Vám výživné stanovené súdnym rozhodnutím, kým ho súd v ďalšom rozhodnutí od tejto povinnosti neoslobodí, inak bude musieť platiť výživné, až do času, kým nebudete schopná sama sa živiť. Neznamená to, že skončením vysokej školy zaniká jeho vyživovacia povinnosť, práve naopak, vyživovacia povinnosť zanikne až vtedy keď sa zamestnáte a budete mať napríklad pravidelný príjem.

Vyživovacej povinnosti sa nemôže zbaviť ani tým, že by ste sa na tom po vyštudovaní vysokej školy medzi sebou dohodli.

Výška výživného

Nakoľko nedisponujeme presnými informáciami o príjmoch Vášho otca a Vašich oprávnených výdavkoch, nedovoľujeme si vyjadrovať sa k výške sumy, ktorú Vám súd v rámci konania o výživnom prizná.

Súd však vezme do úvahy všetky príjmy Vášho otca a výdavky, ktoré je nevyhnutné vynaložiť (napr. v rámci starostlivosti o Vášho brata) ako aj Vaše oprávnené výdavky (plus vezme do úvahy, že časť Vašich výdavkoch bude uhrádzať Vaša mama) a na základe všetkých uvedených informácií stanoví výšku výživného.

Vymáhanie výživného

Ak súd zaviaže Vášho otca platiť Vám výživné v určitej sume a Váš otec si napriek tomu svoju povinnosť plniť nebude, rozsudok, ktorým súd zaviaže rodiča prispieť na jeho výživu je zároveň právoplatným a vykonateľným exekučným titulom v zmysle ust. § 45 ods. 1 zákona č. 233/1995 Z. z., Exekučného poriadku (ďalej len „Exekučný poriadok“).

Na základe tohto rozhodnutia má oprávnená osoba právo podľa § 48 ods. 2 Exekučného poriadku podať návrh na vykonanie exekúcie.

Náhradné výživné

V zmysle § 2 ods. 1 písm a) zákona č. 201/2008 Z. z. o náhradnom výživnom (ďalej len „Zákon o náhradnom výživnom“) má oprávnená osoba v prípade, ak si povinný rodič neplní povinnosť platiť výživné v plnej výške, v lehote a spôsobom určených právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou najmenej tri po sebe nasledujúce mesiace od splatnosti poslednej splátky výživného a ak exekučné konanie trvá najmenej tri mesiace od doručenia návrhu na vykonanie exekúcie exekútorovi a povinný rodič nezačal platiť výživné, má oprávnený rodič nárok požiadať úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o náhradné výživné.

V súlade s § 4 ods. 1 Zákona o náhradnom výživnom sa náhradné výživné prriznáva vo výške výživného určeného právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenej dohody, najviac vo výške 1,2 násobku sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa.

Neplatenie výživného je v zmysle Trestného zákona trestný čin.

Odporúčame Vám obrátiť sa na advokáta, alebo mediátora, ktorý Vám pomôže so spísaním návrhu, prípadne Vás bude sprevádzať celým súdnym konaním ak to bude potrebné. S otcom môžete uzavrieť aj mimosúdnu dohodu za pomoci mediátora, následne vak túto dohodu musí schváliť súd, konanie je však omnoho jednoduchšie. Konanie na súde je oslobodené od súdnych poplatkov, takže za návrh platiť nebudete. V prípade, ak nedisponujete finančnými prostriedkami na zaplatenie advokáta máte právo sa obrátiť na Centrum právnej pomoci, ktoré Vám môže určiť advokáta a tento Vás bude zastupovať bezplatne.