Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Komu sa vypláca výživné na plnoleté dieťa?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Komu sa vypláca výživné na plnoleté dieťa?

Dobrý deň, rád by som sa informoval ohľadom dvoch vecí: 1. Môžu byť rodinné prídavky vyplácané priamo do rúk plnoletého dieťaťa a ak áno, kde sa to dá zariadiť? 2. Môže byť výživné vyplácané priamo plnoletému dieťaťu?

Odpoveď: Komu sa vypláca výživné na plnoleté dieťa?

Dobrý deň, podľa § 10 zákona o prídavku na dieťa, platiteľ vyplatí prídavok a príplatok k prídavku oprávnenej osobe, ktorá si uplatní nárok na prídavok a ktorá spĺňa podmienky nároku upravené v zákone. Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na prídavok je

a) rodič nezaopatreného dieťaťa,

b) rodič, ktorému bolo dieťa zverené do osobnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu,

c) osoba, ktorej je nezaopatrené dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia súdu,

d) plnoleté nezaopatrené dieťa,

1. ak niet osoby uvedenej v písmenách a) a b),

2. ak má upravenú vyživovaciu povinnosť od rodičov,

3. ak do dosiahnutia plnoletosti bolo zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov,

4. ktoré uzavrelo manželstvo,

5. ktorého manželstvo zaniklo alebo

e) maloletý rodič, ktorý má priznané rodičovské práva a povinnosti.

Ak teda spĺňa dieťa definíciu oprávnenej osoby, možno výplatu poskytovať aj jemu.

V prípade plnenia vyživovacej povinnosti platí, že dosiahnutím plnoletosti dieťaťa, ktoré je oprávneným subjektom, sa výživné má plniť k jeho rukám, nakoľko nadobudlo plnú spôsobilosť  k právnym úkonom a teda aj spôsobilosť spravovať a nakladať so svojim majetkom.