Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 04.07.2019)
Dobrý deň,
súd Vám zvýši výživné, avšak nie je dôležité koľko otec skutočne zarába, ale aké má aj potenciálne schopnosti a možnosti. Ak chcete dosiahnuť výživné 300 eur, podajte návrh na zvýšenie výživného a žiadajte vyššiu sumu. Suma výživného musí byť naozaj opodstatnená. Preto je potrebné vopred sa pripraviť na to, že súd bude skúmať zmenu pomerov.
V uvedenej veci je potrebné vychádzať z ust. zákona o rodine, kde je stanovené §§ 62 a nasl. :
"Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.
"Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť."
"Rodič, ktorý má príjmy z inej než závislej činnosti podliehajúcej dani z príjmu, je povinný preukázať ich súdu, predložiť podklady na zhodnotenie svojich majetkových pomerov a umožniť súdu sprístupnením údajov chránených podľa osobitného predpisu zistenie aj ďalších skutočností potrebných na rozhodnutie. Ak si rodič nesplní túto povinnosť, predpokladá sa, že výška jeho priemerného mesačného príjmu predstavuje dvadsaťnásobok sumy životného minima."
Dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery. K zmene výšky výživného môže dôjsť aj bez návrhu. Pri zmene pomerov sa prihliada na vývoj životných nákladov. Zmena pomerov môže byť odôvodnená buď subjektívne - okolnosťami na strane oprávneného (napr. zvýšenie výdavkov v súvislosti s prechodom na iný stupeň školskej dochádzky, zhoršením zdravotného stavu a pod.) resp. okolnosťami na strane povinného (napr. dlhodobá PN, vznik ďalšej vyživovacej povinnosti a pod.) alebo objektívne - vývojom životných nákladov. Súd je povinný podrobne skúmať okolnosti, ktoré by mohli odôvodniť zmenu výživného.
Návrh na zvýšenie už určeného výživného pre maloleté dieťa má obsahovať : Označenie oprávneného, povinného, maloletých detí, identifikačné údaje, tel. kontakt, elektronická pošta, vzťahy medzi účastníkmi- rozvod, príjmy oprávnenej a povinnej osoby, označenie zamestnávateľa, priemerný mesačný príjem, majetkové pomery oprávnenej osoby maloletého dieťaťa a ich zmena oproti stavu v čase predchádzajúceho určenia výživného, plus ak poznáte zmenu v majetkových pomeroch povinnej osoby oproti predch. stavu, iné vyživovacie povinnosti, výdavky oprávnenej osoby - bývanie, cestovné, lieky, strava, ďalšie,
Stav plnenia vyživovacej povinnosti , ako sa plní podľa súdneho rozhodnutia, či sa plní pravidelne. V návrhu treba uviesť výdavky na dieťa, pre ktoré sa má výživné určiť a ich zmena oproti stavu v čase predchádzajúceho určenia výživného.
JUDr. Milan Ficek, advokát