Ako vybaviť zákaz priblíženia?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Ako vybaviť zákaz priblíženia?

Dobrý deň, mám partnera, s ktorým mám jednoročné dieťa. Náš vzťah je však hrozný - je tyrán, droguje sa, okráda ma, bije ma a neustále ohrozuje našu dcéru. Je na drogách, pije a nášmu dieťaťu sa stalo, že ho mala v náručí, keď bol opitý. Prosím Vás, pomôžte mi vybaviť zákaz priblíženia. Žijeme oddelení, ale stále žijeme v strachu. Ja bývam u matky a nemáme koho o pomoc poprosiť. Doma sme len ženy a neustále nám vyhráža zabitím. Čo mám robiť? Momentálne je zadržaný v separácii, ale ešte nemal súd. Bojím sa, že keď ho pustia, môže nám niečo urobiť. Prosím, pomôžte mi.

Odpoveď: Ako vybaviť zákaz priblíženia?

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu  otázku ku ktorej si dovoľujeme zaujať nasledovný právny názor.

Zákaz priblíženia je možné vybaviť prostredníctvom súdu, konkrétne prostredníctvom tzv. neodkladného opatrenia, ktoré je upravené v Civilnom sporovom poriadku. Neodkladné opatrenie môže súd podľa § 325 CSP nariadiť, ak je potrebné bezodkladne upraviť pomery alebo ak je obava, že exekúcia bude ohrozená. Podľa § 325 ods. 2 CSP je neodkladným opatrením možné okrem iného

Neodkladným opatrením možno strane uložiť najmä, aby

- nevstupovala dočasne do domu alebo bytu, v ktorom býva osoba, vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivá z násilia, alebo

- nevstupovala alebo iba obmedzene vstupovala do domu alebo bytu, na pracovisko alebo iné miesto, kde býva, zdržiava sa alebo ktoré pravidelne navštevuje osoba, ktorej telesnú integritu alebo duševnú integritu svojím konaním ohrozuje, alebo

- písomne, telefonicky, elektronickou komunikáciou alebo inými prostriedkami úplne alebo čiastočne nekontaktovala osobu, ktorej telesná integrita alebo duševná integrita môže byť takým konaním ohrozená, alebo

- sa na určenú vzdialenosť nepribližovala alebo iba obmedzene približovala k osobe, ktorej telesná integrita alebo duševná integrita môže byť jej konaním ohrozená.

Ako vyplýva z vyššie uvedeného, môžete podať na súd návrh na nariadenie neodkladného opatrenia. Súdu je potrebné opísať skutkový stav, teda čo je dôvodom Vášho návrhu. Ak chcete, aby súd zakázal približovať sa  k Vám a dieťaťu, potom je potrebné uviesť rozhodujúce skutočnosti, ktoré osvedčia to, že dotyčný je agresívny, napáda Vás, je nezodpovedný vo vzťahu k dieťaťu, pije a okráda Vás. Bolo by vhodné priložiť, či už lekárske správy, ktoré potvrdia, že zranenia, ktoré máte, boli spôsobené útokom na Vašu osobu, alebo trestným oznámením. Návrh a prílohy je potrebné podať na okresný súd podľa miesta bydliska dotyčného. K návrhu musíte pripojiť listiny, na ktoré sa v ňom odvoláte.

O návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia, aby osoba nevstupovala dočasne do domu alebo bytu, v ktorom býva osoba, vo vzťahu ku ktorej je dôvodne podozrivá z násilia, súd rozhodne do 24 hodín od doručenia.

Nakoľko máte obavu, že Vám ublíži, odporúčam podať návrh na nariadenie neodkladného opatrenia nielen na zákaz vstupu do obydlia, ale aj návrh na nariadenie neodkladného opatrenia na zákaz priblíženia sa k Vám a dieťaťu. V prípade tohto návrhu je vhodné navrhnúť, aby súd  nariadil kontrolu dodržiavania neodkladným opatrením nariadenej povinnosti technickými prostriedkami. Po vydaní neodkladného opatrenia na zákaz priblíženia sa by tak bolo možné sledovať či neporuší zákaz priblížiť sa na určitú vzdialenosť.

Neuvádzate, či ste vo veci podali trestné oznámenie. Ak nie, odporúčam ho na dotyčného podať, najlepšie osobne na niektorom z oddelení policajného zboru. Podľa Vami uvádzaných informácií totiž existuje dôvodné podozrenie, že sa na Vás dotyčný mohol dopustiť trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby, resp. trestného činu ublíženia na zdraví, či trestného činu krádeže, resp. trestného činu nebezpčeného vyhrážania pričom tohto činu sa mohol dopustiť na chránenej osobe. Orgány činné v trestnom konaní Vaše oznámenie vyšetria a rozhodnú, či vec postúpia prokurátorovi a ten následne podá na súd obžalobu, alebo nie.

§ 208 Týranie blízkej osoby a zverenej osoby

(1) Kto blízkej osobe alebo osobe, ktorá je v jeho starostlivosti alebo výchove, spôsobí fyzické utrpenie alebo psychické utrpenie

a) bitím, kopaním, údermi, spôsobením rán a popálenín rôzneho druhu, ponižovaním, pohŕdavým zaobchádzaním, neustálym sledovaním, vyhrážaním, vyvolávaním strachu alebo stresu, násilnou izoláciou, citovým vydieraním alebo iným správaním, ktoré ohrozuje jej fyzické alebo psychické zdravie alebo obmedzuje jej bezpečnosť,

b) bezdôvodným odopieraním stravy, oddychu alebo spánku alebo odopieraním nevyhnutnej osobnej starostlivosti, ošatenia, hygieny, zdravotnej starostlivosti, bývania, výchovy alebo vzdelávania,

c) nútením k žobrote alebo k opakovanému vykonávaniu činnosti vyžadujúcej jej neúmernú fyzickú záťaž alebo psychickú záťaž vzhľadom na jej vek alebo zdravotný stav alebo spôsobilej poškodiť jej zdravie,

d) vystavovaním vplyvu látok spôsobilých poškodiť jej zdravie, alebo

e) neodôvodneným obmedzovaním v prístupe k majetku, ktorý má právo užívať, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až osem rokov.

(2) Rovnako ako v odseku 1 sa potrestá, kto spácha obdobný čin ako je čin uvedený v odseku 1, hoci bol za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutý.

(3) Odňatím slobody na sedem rokov až pätnásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť,

b) z osobitného motívu,

c) hoci bol v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch za taký čin odsúdený alebo z výkonu trestu odňatia slobody uloženého za taký čin prepustený, alebo

d) závažnejším spôsobom konania.

(4) Odňatím slobody na pätnásť rokov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví viacerým osobám alebo smrť viacerých osôb.

§ 360 Nebezpečné vyhrážanie

(1) Kto sa inému vyhráža smrťou, ťažkou ujmou na zdraví alebo inou ťažkou ujmou takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) závažnejším spôsobom konania,

b) na chránenej osobe,

c) preto, aby inému zmaril alebo sťažil uplatnenie jeho základných práv a slobôd,

d) z osobitného motívu, alebo

e) verejne.

Zhrnutie

Ak Vás dotyčný bil, okrádal ohrozuje a vyhráža sa Vám a Vy máte dôvodnú obavu o svoj život a zdravie, odporúčam podať trestné oznámenie. Zakázať priblíženie sa môžete dosiahnuť aj podaní návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia. Ak by však došlo k bezprostrednému ohrozeniu, odporúčam bezodkladne privolať políciu.