Máte
otázku?

Výživné na maloleté deti a partnerku


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Výživné na maloleté deti a partnerku

Dobrý deň, s priateľkou žijeme 7 rokov a rozchádzame sa. Máme spolu 2 deti, a chce alimenty na deti a seba. Z čoho sa vyratúvajú alimenty a ako? Má aj priateľka nárok na to dostávať na seba peniaze odo mňa? Nie sme manželmi ani druhmi. Ďakujem.

Odpoveď: Výživné na maloleté deti a partnerku

Dobrý deň, výživné sa na maloleté deti určuje podľa ich odôvodnených potrieb a schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča (t.j. Vás). Súd výšku výživného určí komparáciou odôvodnených potrieb maloletých detí (bude na matke, aby čo najdôkladnejšie preukázala náklady na starostlivosť o maloleté deti) a Vašich schopností, možností a majetkových pomerov (súd sa nemusí stotožniť s Vaším reálnym príjmom, ak je vo Vašich schopnostiach dosahovať vyšší príjem. Na základe tohto súd ustáli výšku vyživovacej povinnosti. Zákon o rodine neupravuje možnosť priznať výživné na partnerku alebo družku. Takúto formu výživného nie je možné priznať. Tzn. že Vaša partnerka nemôže od Vás požadovať, aby ste aj jej (nielen na deti) platili mesačne výživné.

Trápi vás "Výživné na maloleté deti a partnerku" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Výživné na maloleté deti a partnerku (Rodinné právo)

Dobrý deň. Čítam tu, že chlap nemusí platiť na priateľku. Jasne chápem. Ani, keď som na invalidnom dôchodku? A vedel to, že som dôchodkyňa?

Odpoveď: Výživné na maloleté deti a partnerku

(odpoveď odoslaná: 09.03.2020)

Dobrý deň, zákon o rodine výživné medzi partnermi nepozná. Výživné je možné súdnou cestou určiť medzi manželmi alebo ako príspevok rozvedenému manželovi. Inak medzi partnermi nie. Tzn. že vo Vašom prípade súdnou cestou nie je nárokovateľné žiadne výživné. Ak by aj akékoľvek výživné začal plniť alebo v minulosti plnil, nebola to jeho zákonná povinnosť.


Podotázka: Výživné na maloleté deti a partnerku (Rodinné právo)

Dobrý deň. Ja by som sa chcel informovať moja partnerka je rozvedená a ma 2 deti z manželstva, ktoré ma otec v opatere, ona platí na deti 70 eur. My s partnerkou máme spoločné dieťa. Partnerka poberá príspevok 214 eur na naše dieťa ma pol roka. Chcel by som sa spýtať, či jej bývalý môže zvýšiť alimenty, keď je so mnou, či sa aj môj plat zahŕňa do jej alimentov, že, či by som musel doplácať na jej deti. Ja nemám ani trvalú adresu s ňou. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Výživné na maloleté deti a partnerku

(odpoveď odoslaná: 02.08.2018)

Dobrý deň,

pri určovaní výšky výživného sa posudzujú možnosti, schopnosti a majetkové pomery rodičov a odôvodnené výdavky dieťaťa. Vy priamo nebudete musieť platiť, avšak súd zohľadňuje majetkové pomery rodiča, teda napr. kde býva, aké má náklady, či vyživuje nejaké osoby, či býva sama, alebo nie a pod. Po zohľadnení všetkých skutočností súd rozhodne, koľko je primeraná suma na deti. Určite však bude zohľadňovať to, že partnerka má aj iné dieťa. Rozhodnutie súdu sa však nedá predvídať. Súd totiž rozhoduje podľa možností schopností a majetkových pomerov.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Výživné na maloleté deti a partnerku" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku