POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Výživné na maloleté deti a partnerku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Výživné na maloleté deti a partnerku

Dobrý deň, s priateľkou spolu žijeme už 7 rokov a teraz sa rozchádzame. Máme spolu dve deti a ona žiada vyživné na deti a seba. Z čoho sa vypočítava takéto vyživné a akým spôsobom? Má zároveň moja priateľka nárok na vyživné pre seba od mňa, aj keď sme neboli buď manželmi alebo registrovanými partnermi? Ďakujem.

Odpoveď: Výživné na maloleté deti a partnerku

Dobrý deň, výživné sa na maloleté deti určuje podľa ich odôvodnených potrieb a schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča (t.j. Vás). Súd výšku výživného určí komparáciou odôvodnených potrieb maloletých detí (bude na matke, aby čo najdôkladnejšie preukázala náklady na starostlivosť o maloleté deti) a Vašich schopností, možností a majetkových pomerov (súd sa nemusí stotožniť s Vaším reálnym príjmom, ak je vo Vašich schopnostiach dosahovať vyšší príjem. Na základe tohto súd ustáli výšku vyživovacej povinnosti. Zákon o rodine neupravuje možnosť priznať výživné na partnerku alebo družku. Takúto formu výživného nie je možné priznať. Tzn. že Vaša partnerka nemôže od Vás požadovať, aby ste aj jej (nielen na deti) platili mesačne výživné.