Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že Vaša mama zomrela, pričom bola ručiteľom pri zmluve o spotreb. úvere; predmetom dedenia bude podiel na byte. Z otázky usudzujeme, že mama už dlh ako ručiteľ dobrovoľne splácala na základe výzvy veriteľa.
Pre ručenie platia ust. § 546 a nasl. Obč. zákonníka :
"§ 546 : Dohodou účastníkov možno zabezpečiť pohľadávku ručením. Ručenie vzniká písomným vyhlásením, ktorým ručiteľ berie na seba voči veriteľovi povinnosť, že pohľadávku uspokojí, ak ju neuspokojí dlžník.
§ 547 : Veriteľ je povinný kedykoľvek a bez zbytočného odkladu oznámiť ručiteľovi na požiadanie výšku svojej pohľadávky.
§ 548
(1) Ručiteľ je povinný dlh splniť, ak ho nesplnil dlžník, hoci ho na to veriteľ písomne vyzval.
(2) Ručiteľ môže proti veriteľovi uplatniť všetky námietky, ktoré by mal proti veriteľovi dlžník.
(3) Uznanie dlhu dlžníkom je účinné voči ručiteľovi, len keď s ním vysloví súhlas.
§ 549 : Ručiteľ môže plnenie odoprieť, pokiaľ veriteľ zavinil, že pohľadávku nemôže uspokojiť dlžník.
§ 550 : Ručiteľ, ktorý dlh splnil, je oprávnený požadovať od dlžníka náhradu za plnenie poskytnuté veriteľovi."
Dôležité pre posúdenie, či Vaša mama bola povinná splácať dlh ako ručiteľ je nasledovné, ktoré podmienky musia byť splenené pred úmrtím ručiteľa, a to :
1./ platnosť samotného ručiteľského záväzku,
2./ či nastala splatnosť dlhu a či veriteľ/banka, nebank. spoločnosť/vyzvala dlžníka na zaplatenie dlhu,
3./ či veriteľ vyzval ručiteľa na splnenie dlhu namiesto dlžníka.
Nevieme či na strane veriteľa ide o banku alebo nebank. spoločnosť, či samotný dlh nie je premlčaný /všeobecná premlčacia doba je 3 roky/. Uvádzame to z dôvodu, že je možné, že Vaša mama platila už premlčaný dlh, keďže ho neuhradil dlžník a veriteľ vymáhanie svojej pohľadávky nepostúpil na súd. Dôležité z hľadiska zákona je aj to, či samotný veriteľ nezavinil to, že jeho pohľadávku nemôže splniť dlžník, potom aj ručiteľ môže odoprieť splnenie dlhu za dlžníka. Uvádzame tiež, že ak vyššie uvedené podmienky /1. až 3./ neboli splnené za života Vašej matky, nejedná sa o peňažný dlh Vašej matky, ktorý by bol peňažnou pohľadávkou v dedičskom konaní a Vy ako dedičia ho nemusíte za Vašu mamu platiť.
Pre celkové posúdenie samotného ručiteľského záväzku by sme potrebovali vidieť všetky doklady týkajúce sa veci, vrátane zmluvy o spotreb. úvere. Pokiaľ veriteľom je nebank. spoločnosť, je možné, že samotná zmluva o spotreb. úvere, vrátane ručiteľského záväzku sú neplatné (zmluvy obsahujú neprijateľné zmluvné podmienky).
Pokiaľ ide o dedičské konanie, zrejme máte obavy z ručiteľského záväzku a toho, že predmetom dedenia je nehnuteľnosť. Vec môžete riešiť aj tak ako uvádzate v otázke /byt a ručenie/. Otec, ak bude vlastníkom bytu, Vám tento môže darovať v podieloch podľa Vašej vzájomnej dohody. Sme však názoru, že ak chcete ušetriť následné poplatky za prevod na Vás ako deti, treba dedičstvo prijať v celosti Vy ako dedičia /deti/ a dohodnúť sa ohľadom úhrady dlhu titulom ručenia (samotné ručenie však treba posúdiť po právnej stránke).
V dedičskom konaní môžete požiadať notára, aby vykonal tzv. konvokáciu - vyzval veriteľov, aby prihlásili svoje pohľadávky do dedičského konania v stanovenej lehote 30 dní (§ 199 Civil. mimosporového poriadku). Samotné prihlásenie pohľadávok do dedič. konania veriteľmi neznamená zo zákona, že dlh poručiteľa existuje.
Záverom poznamenávame, že pokiaľ by Vás kontaktoval veriteľ (banka, nebank. spoločnosť), Vy ako dedičia /otec a deti/ nepodpisujte žiadne uznanie dlhu, dohodu o splátkach ani dohodu o zrážkach zo mzdy. Uvedené platí aj v prípade, ak vy Vás kontaktoval dlžník, t.j. osoba, ktorej mama bola ručiteľom.
Vo veci môžete kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.