Dedenie dlhov po dedičskom konaní

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dedenie dlhov po dedičskom konaní

Dobrý deň, mám otázky, ktoré sa týkajú čiastočne dedičského práva a čiastočne exekučného práva. V prípade, že zomrel muž (dedo), ktorý nemal žiadny majetok na dedenie, a napriek tomu prebehlo dedičské konanie. Po jeho smrti vznikla exekúcia na jeho meno. Chcel by som sa opýtať, či je možné, že sa dlh prevedie spätne na najbližšiu dedičsky spôsobilú osobu (babka)? Ďakujem.

Odpoveď: Dedenie dlhov po dedičskom konaní

Dobrý deň, neuviedli ste, či bolo dedičské konanie právoplatne skončené, a či sa až potom objavil ďalší dlh Vášho deda. V prípade, že sa dlh objavil až po právoplatnom skončení dedičského konania, tak sa v zmysle ustanovenia § 175x Občiansko-súdneho poriadku nové dedičské konanie ohľadom tohto dlhu nevykoná. Rovnako je Vaša babka chránená aj ustanovením § 470 Občianskeho zákonníka, ktorý hovorí o tom, že dedič zodpovedá za dlhy poručiteľa len do výšky ceny nadobudnutého majetku. Uviedli ste však, že Váš dedo nemal žiadny majetok, čiže dedičstvo bolo minimálne alebo až nulové. Preto ak by aj prešiel dlh na Vašu babku v zmysle tohto ustanovenia by za tento dlh Vášho deda nezodpovedala. Tento dlh Vášho deda zostane nevymožiteľný (nakoľko dlh je vo vyššej výške ako cena nadobudnutého majetku po Vašom dedovi).