Dobrý deň,
v otázke neuvádzate, kedy došlo k úmrtiu poručiteľa /otca/ a kedy bolo právoplatne ukončené dedičské konanie.
Ak vymáhačská spoločnosť uviedla, že v zmysle ust. § 470 Občianskeho zákonníka ste prevzali dlh Vášho otca ako poručiteľa, nie je správne uvedené. V zmysle cit. § 470 Občianskeho zákonníka platí :
"Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou."
Vy ste teda dlh otca neprevzali, ale prešiel na Vás zo zákona. Uvádzame, že aj ekď je daná zodpovednos ť dediča za dlhy poručiteľa, bez ohľadu na to to, či pohľadávka bola alebo nebola prihlásená do dedič. konania, premlčacia doba plynie naďalej. Všeobecná premlčacia doba podľa ust. § 101 Občianskeho zákonníka je 3 roky a plynuie odo dńa keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz. Ak teda od spaltnosti pohľadávky veriteľa uplynuli viac ako 3 roky a vo veci veriteľ nepodal návrh na súd, potom je nárok veriteľa premčlaný. Ak by aj vymáhačská spoločnosť podala žalobu na súd, Vy vznesiete námietku premlčania a súd návrh zamietne. Vymáhačskej spoločnsoti nepodpisujte žiadne uznanie dlhu, súhlas so zrážkami zo mzdy, prípadne listinu, z ktorej by vyplývalo, že pri čiastočnej úhrade dlhu Vm zostatok odpustia.
Odvolávka na ust. § 212 ods. 2 Civil. mimosporpvého poriadku sa týka podania žaloby zo strany veriteľa, ale toto ustanovenie je vo Vašom prípade bezpedmetné, lebo verteľ nie je zo zákona povinný prihlásiť svoju pohľadávku do dedičského konania. Môže sa svojho práva domáhať cestou súdu a aby bol úspešný v prípadnom súdnom spore, nesmie svoje právo uplatniť po uplynutí premlčacej doby.
Keďže v otázke neuvádzate konkrétne dátumy, odporúčam krátku konzultáciu u advokáta, aby ste predišli problémom.
Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.