Ako podať trestné oznámenie pre krivé obvinenie?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Ako podať trestné oznámenie pre krivé obvinenie?

Dobrý deň, mám na vás otázku. Približne pred dvoma týždňami ku mne prišli policajti s tým, že som údajne niekoho napadol, čo samozrejme nie je pravda. Dnes mi prišlo aj predvolanie na obvodný úrad ohľadne nejakého priestupku, kde je uvedené konkrétne meno údajne napadnutého. Rád by som sa poradil a určite chcem podať trestné oznámenie za krivé obvinenie, veď nemožno len tak hocikoho obviniť. Ako mám postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Ako podať trestné oznámenie pre krivé obvinenie?

Dobrý deň, trestného činu Krivého obvinenia sa v zmysle § 345 ods. 1 Trestného zákona dopustí ten, kto iného lživo obviní z trestného činu v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie. Pre naplnenie tejto skutkovej podstaty teda zákon vyžaduje úmysel páchateľa privodiť trestné stíhanie na základe ním lživo prednesených skutočností. V prípade, že máte dôvodné podozrenie, že k uvedenému konaniu došlo, máte právo podať trestné oznámenie na miestne príslušnú okresnú prokuratúru. V trestnom oznámení predovšetkým detailne popíšte všetky dejové súvislosti a označte dôkazy, ktoré preukazujú páchateľovu vinu.