Vysporiadanie úveru v banke po rozvode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Prešov

Otázka: Vysporiadanie úveru v banke po rozvode

Dobrý deň, rada by som sa opýtala na určitú záležitosť. Spolu s exmanželom máme v BSM vybavený hypotekárny úver, ktorý je zabezpečený nehnuteľnosťou, konkrétne rodinným domom. Tento dom vlastním na štvrtinu, rovnaký podiel má aj moja sestra a zvyšnú polovicu vlastní naša mama. Hypotekárny úver sme si zobrali čiastočne na rekonštrukciu domu, avšak štvrtina sumy bola využitá na kúpu motorového vozidla, ktoré v súčasnosti vlastní môj exmanžel. Bola by som rada informovaná o tom, ako môže súd v takomto prípade rozhodnúť. Je možné, že úver rozdelí? Musím zdôrazniť, že celú výšku mesačnej splátky momentálne hradím ja a moja sestra, pričom môj exmanžel neposkytuje žiadny finančný príspevok. Splatka je pomerne vysoká a finančne nás výrazne zaťažuje. Ja som navyše v starostlivosti o našu dcéru a momentálne som bez práce. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vysporiadanie úveru v banke po rozvode

Dobrý deň,

pokiaľ ide o vysporiadanie úver v banke po rozvode a ak nemáte iný majetok, ktorý by sa vyporiadaval spoločne s týmto úverom, súd môže rozhodnúť o tom, komu pripadne povinnosť splácať úver po rozvode aj naďalej a zároveň zaviaže protistranu na úhradu sumy na vyrovnanie podielov.

Často sa však stretávame s prípadmi, ak je predmetom vyporiadania iba úver, že súd rozhodne, že úver pripadá každému z manželov rovnakým dielom.

Je potrebné taktiež uviesť podstatnú okolnosť, a to, že nielen dohoda ale ani súdne rozhodnutie o vysporiadaní úveru, nie sú záväzné pre banku (veriteľa). Veriteľ s takýmto vysporiadaním nemusí súhlasiť.

Vo svojej otázke spomínate aj motorové vozidlo. Pokiaľ bolo toto motorové vozidlo kúpené počas manželstva, patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) a tiež môže byť v konaní o vysporiadanie BSM o vysporiadanie úveru v banke po rozvode máte právo požadovať, aby boli zohľadnené všetky splátky úveru, ktoré ste zaplatili zo svojho po rozvode manželstva.