Máte
otázku?

Úver po rozvode


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Nitra
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Úver po rozvode

Dobrý deň, chcem sa informovať. Počas manželstva sme si s bývalým manželom zobrali spotrebný úver. Je však písaný iba na mňa. Ja som ho splácala už počas manželstva sama aj po rozvode ho stále riadne splácam. Za peniaze z úveru sme začali základovú dosku na dom, ktorý sme nedostavali. Pozemok je písaný na oboch chce z pozemku 5000. Pripísali mi na účet 10 000, bývalý manžel však vie iba o 5000 na dom. A za zvyšných 5000 som si kúpila auto. Bývalý muž však o tom neviem, že auto splácam a teraz si pýta odo mňa polovicu z auta. Keď ja pýtam polovicu úveru, že mi nedá ani cent lebo je písaný iba na mňa. Ako mám pokračovať? Je aj možnosť, že miesto toho, aby splácal pol úveru by mi podpísal pozemok? A ja budem úver naďalej splácať sama. Ďakujem, v prípade ak by mi odpovedali aj za poplatok som ochotná zaplatiť.

Odpoveď: Úver po rozvode

Dobrý deň, ak ste si úver vzali počas trvania manželstva, ale ste na zmluve uvedená iba Vy ako dlžníčka, tento úver nepatrí do BSM, ale je Vaším výlučným dlhom. Z toho dôvodu nemáte právo požadovať od svojho manžela splácanie 1/2 úveru. Ak ste však tento úver použili na nadobudnutie spoločnej veci, resp. ako investícia do spoločnej veci, môžete požadovať náhradu za túto investíciu. Podľa ustanovenia § 150 Občianskeho zákonníka ak jeden z manželov zo svojho výlučného majetku investuje do spoločného majetku, má pri vyporiadaní BSM právo požadovať náhradu za túto investíciu. Ak ste si auto kúpili výlučne z finančných prostriedkov patriacich Vám (napr. iba z úveru) mal by podľa môjho právneho názoru patriť toto auto iba Vám. Nemuseli by ste mu vyplácať žiadnu náhradu. V právnej teórii sa ale líšia názory na to, či počas trvania manželstva môže manžel nadobudnúť vec do svojho výlučného vlastníctva (niektorí sú zástancami toho, že ani za výlučné prostriedky sa nenadobúdajú veci do výlučného vlastníctva, ale do BSM).

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Úver po rozvode (Spoluvlastníctvo)

Dobrý deň, s manželom už spolu nežijeme. Rozvod však ešte nebol. Chcela by som si zobrať spotrebný úver, kde budem dlžníkom len ja. Ovplyvní tento úver nejako manžela, ak si bude chcieť zobrať úver po rozvode? Alebo budem jediný dlžník, teda na neho žiadna povinnosť nepripadá teraz ani po rozvode?
Ďakujem.

Odpoveď: Úver po rozvode

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.01.2021)

Dobrý deň,

 

ak so počas trvania zoberiete úver, tak tento úver bude Vašim výlučným záväzkom. Na druhej strane ak ho nebudete splácať a dôjde k exekúcii, bude sa dať siahnuť aj na Váš spoločný majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, a to aj napriek tomu, že manžel nebude priamo z úveru zaviazaný.

Tiež si treba dať pozor na to ,že ak počas manželstva kúpite nejakú vec, ktorú ste financovali z takéhoto spotrebného úveru, tak pri splnení ostatných podmienok pôjde o spoločnú vec patriacu do bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Úver po rozvode" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku