Dobrý deň,
na Vašu otázku odpovedáme nasledovne :
1./ Podľa ust. § 143 a nasl.Obč. zákonníka "v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, atď.
2./ V prípade rozvodu je možné vyporiadanie dohodou alebo na základe rozhodnutia súdu. Platí, že ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
3./ Píšete, že nemáte spolu BSM, len ste neuviedol na základe čoho - notárska zápisnica alebo rozhodnutie súdu z dôvodu podnikateľskej činnosti ? V otázke píšete, že ste bral úvery na rekonštrukciu bytu/domu. Nepíšete vo vlastníctve koho je nehnuteľnosť resp. či bola nadobudnutá počas manželstva, alebo je vo výlučnom vlastníctve Vašej manželky. To je dôležité z hľadiska následného vyporiadania nehnuteľnosti. Ako sa máte vyporiadať ? Dohodou s tým, že si uplatníte nárok na Vami vložené fin. prostriedky do uvedenej nehnuteľnosti . Pokiaľ a jedná o úver, tu je dôležité, či tento je alebo nie je splatený. Ak splatený nie je potom nevyhnutné zabezpečiť prepísanie zostatku úveru na Vašu manželku. Poznamenávame, že samotná dohoda o vyporiadaný BSM medzi Vami ako bývalými manželmi spísaná po rozvode nie ej pre banku právne záväzná. Ak by k prepísaniu úveru nedošlo naďalej ste povinný platiť splátky úveru s príslušenstvom.
4./ Na záver citujeme z rozh. NS SR sp.zn. 3 Cdo 43/99 :
Manžel, ktorý užíval byt v rodinnom dome patriacom druhému manželovi, má po rozvode ich manželstva právo na náhradný byt v zmysle § 713 ods. 1 Občianskeho zákonníka v spojení s § 853 Občianskeho zákonníka. Táto analogicky poskytnutá ochrana však nie je neobmedzená. Výkon práva na bytovú náhradu nesmie byť totiž v rozpore s dobrými mravmi v zmysle § 3 ods. 1 OZ, inak môže byť ochrana odopretá.