Máte
otázku?

Predaj nehnuteľnosti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Predaj nehnuteľnosti

Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Som vydatá a vlastním nehnuteľnosť, ktorú som kúpila ešte pred manželstvom, čiže som jediný majiteľ a hypotéka je písaná na mňa. S manželom sme ju prerábali spolu, no ja som investovala značnú časť financií, zatiaľ čo on investoval minimum. Avšak, teraz ma atakuje, aby som ho vyplatila. Samozrejme, žiadne faktúry ani doklady, ktoré by potvrdzovali jeho investície, nemá. Momentálne nepomáha s platbami na nehnuteľnosť a neprispieva. Je možné, aby som nehnuteľnosť predala, aj keď nie sme rozvedení? Manžel má pritom v spomínanej nehnuteľnosti trvalý pobyt. Ako by to prosím Vás bolo s majetkovým vysporiadaním? Ďakujem pekne.

Odpoveď: Predaj nehnuteľnosti

Dobrý deň,

V súvislosti s Vašou otázkou o predaji nehnuteľnosti a majetkovom vysporiadaní počas manželstva, je podstatné si uvedomiť niekoľko kľúčových bodov. Ak ste nehnuteľnosť nadobudli pred manželstvom, nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM) a ostáva vo Vašom výlučnom vlastníctve.

Čo sa týka predaja tejto nehnuteľnosti, môžete ju predať aj počas manželstva bez súhlasu manžela, keďže nepatrí do BSM a Vy ste jediným vlastníkom. Trvalý pobyt manžela v nehnuteľnosti neznamená, že má právny nárok brániť predaju.

Pokiaľ ide o majetkové vysporiadanie po rozvode, zákon stanovuje, že každý z manželov je oprávnený požadovať náhradu za prostriedky, ktoré zo svojho vynaložil na spoločný majetok a povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho vlastný majetok. V prípade investícií do prerábky nehnuteľnosti, manžel by mohol žiadať náhradu iba ak preukáže tieto investície, čo sa Vašom prípade javí ako nepravdepodobné, keďže nemá doklady.

Pre ďalšie podrobnosti a aby ste získali úplný prehľad svojich možností, odporúčam sa konzultovať priamo s našim právnym odborníkom, je tam totiž niečo čo sa týka hypotéky a co by mohol byť problém. 

Trápi vás "Predaj nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Predaj nehnuteľnosti

Dobrý deň, chcem predať dom, našiel sa záujemca,vybavil si hypotéku, všetky doklady,potreboval právo prechodu a prejazdu, nakoľko k našej nehnuteľnosti je prechod cez susedov pozemok požiadali sme o súhlas,nechce nám ho vystaviť ani sa dohodnúť na nájomnej zmluve,tým sa stáva naša nehnuteľnosť nepredajna, zostáva zriadiť vecné bremeno je to tak na 2 roky.poprosim o radu dá sa s tým niečo robiť? ďakujem.

Odpoveď: Predaj nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 21.07.2025)

Dobrý deň,

vaša situácia je pomerne častá a týka sa tzv. prístupu k nehnuteľnosti, ktorý je právne upravený v § 151o/ a nasl. Obč. zákonníka. Ak k vašej nehnuteľnosti nevedie priamy prístup z verejnej komunikácie a jediná možnosť je cez susedný pozemok, máte právo žiadať zriadenie vecného bremena práva prechodu a prejazdu.

Ak sa so susedom neviete dohodnúť na nájomnej zmluve alebo na dobrovoľnom zriadení vecného bremena, odporúčam nasledovný postup:

1. Písomná výzva susedovi – Skúste ešte raz písomne požiadať suseda o súhlas so zriadením vecného bremena, prípadne navrhnite primeranú odplatu. Písomná komunikácia je dôležitá pre prípadné súdne konanie.

2. Návrh na súd – Ak sused odmieta spolupracovať, môžete podať návrh na súd podľa § 151o Občianskeho zákonníka, aby súd rozhodol o zriadení vecného bremena, ktorá bude za primeranú finančnú náhradu. Možnosťou preto na vašej strane je dohodnúť sa so susedom na výške tejto náhrady už teraz. Otázkou v tomto prípade je aj to, ako ste sa vy ako vlastník domu dostávali dotarez k svojej nehnuteľnosti. Uvádzame, že súd posúdi, či je vaša nehnuteľnosť skutočne neprístupná a či je zriadenie vecného bremena nevyhnutné. Súdne konanie môže trvať aj dlhšie (často 1-2 roky), závisí to od vyťaženosti súdu a prípadných námietok suseda.

3. Predaj s obmedzením – Ak kupujúci akceptuje stav, že prístup nie je právne zabezpečený, je možné nehnuteľnosť predať aj tak, čo je však nevyhnutné uviesť v samotnej kúpnej zmluve, avšak väčšina bánk (pri hypotéke) bude trvať na právne zabezpečenom prístupe. Preto predaj v tejto situácii môže byť komplikovaný.

4. Alternatívy – Skúste preveriť, či neexistuje iná možnosť prístupu (napr. cez iný pozemok), prípadne inou cestou i keď obtiažnejšou /okľukou/ alebo či by nebolo možné dohodnúť sa s iným susedom na vecnom bremene.

Riziká: Ak by ste predali nehnuteľnosť bez právneho prístupu, nový vlastník môže mať rovnaké problémy a môže od vás žiadať náhradu škody alebo odstúpenie od zmluvy. Preto odporúčam riešiť vecné bremeno ešte pred predajom, resp. samotnú skutočnosť nemožnosti prístupu riešiť už v samotnej kúpnej zmluve, čo však bude mať zrejme dopad na kúpnu cenu - jej zníženie.

V prípade ďalších otázok alebo potreby konkrétnej pomoci s návrhom na súd ma neváhajte kontaktovať.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Predaj nehnuteľnosti

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, v roku 2018 mi zomrel otec a v roku 2019 sa nám skončilo dedičské konanie. Dedičmi sme ja a moja sestra. Majetok zahŕňa garsónku. Ja chcem majetok predať, ale sestra býva v Írsku a nekomunikuje so mnou. Chcem vedieť, či môžem polovicu predať aj bez jej súhlasu. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Predaj nehnuteľnosti

(odpoveď odoslaná: 31.08.2024)

Dobrý deň,

Vaša situácia sa týka tzv. podielového spoluvlastníctva, ktoré upravuje Občiansky zákonník. V prípade predaja spoluvlastníckeho podielu je potrebné dodržať predkupné právo ostatných spoluvlastníkov, čo znamená, že predtým, ako budete môcť predať svoj podiel tretej osobe, musíte ho ponúknuť vašej sestre za tých istých podmienok. Ak sestra na ponuku do dvoch mesiacov nereaguje, môžete svoj podiel predať tretej osobe.

Pokiaľ by ste chceli predať celú garsónku, je potrebný súhlas všetkých spoluvlastníkov, teda aj vašej sestry. Ak nie je možné dosiahnuť dohodu, máte možnosť obrátiť sa na súd a žiadať zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva. Súd môže nehnuteľnosť rozvrhnúť medzi spoluvlastníkov, prikázať ju jednému spoluvlastníkovi za náhradu alebo nariadiť jej predaj a rozdelenie výťažku.

Reálne máte teda nasledovné možnosti:
1. Pokúsiť sa kontaktovať sestru a ponúknuť jej svoj podiel na predaj.
2. Ak sestra nereaguje alebo odmieta, podať žalobu na zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva súdom.

Pre zváženie ďalších krokov odporúčam poradiť sa s právnikom na vypracovanie konkrétnej stratégie a potrebnej dokumentácie.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Predaj nehnuteľnosti" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.