Výška rodičovského príspevku

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Výška rodičovského príspevku

Dobrý deň, rád by som sa informoval o výške rodičovského príspevku. Konkrétne, aký je môj finančný záväzok voči dvom nezaopatreným deťom, s ktorými momentálne nežijem v spoločnej domácnosti prebiehajúcim rozvodom. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Výška rodičovského príspevku

Dobrý deň, v prvom rade si Vás dovoľujem upozorniť na zámenu pojmov rodičovský príspevok a výživné na maloleté deti. Rodičovský príspevok je sociálna dávka, ktorú platí štát rodičovi na rodičovskej dovolenke s maloletým dieťaťom. Vo Vašom prípade ste Vy povinný platiť výživné na maloleté deti. Výška tohto výživného sa určuje podľa odôvodnených potrieb maloletých detí a schopností, možností a majetkových pomerov Vás ako povinného rodiča. Výživné na deti nemá slúžiť iba na úhradu ich základných potrieb ako sú náklady na bývanie, stravu, hygienu a oblečenie. V zmysle relevantnej judikatúry má byť výživné v takej výške, aby mali maloleté deti zabezpečené všetky svoje potreby vrátane kultúry... Rovnako sa pri určovaní výšky výživného vychádza z toho, že maloleté deti majú právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov, najmä vtedy ak je životná úroveň jedného z rodičov vysoká. Posúdením individuálnosti Vášho prípadu môžete odhadnúť približnú výšku výživného na maloleté deti.