Dobrý deň,
ak Váš pracovný pomer trval dlhšie ako 5 rokov, zvykne sa dávať 3 mesačná výpovedná doba, ak viac ako rok, tak je to dvojmesačná výpovedná a pri pracovnom pomere trvajúcom menej ako rok, platí jednomesačná výpovedná doba. Takto sa to zvykne dávať do pracovných zmlúv zamestnancov.
Ak by sme mali ísť podľa zákona, tak pri niektorých výpovedných dôvodoch na strane zamestnávateľa (teda výpoveď dáva zamestnávateľ) je presne stanovená dĺžka výpovednej doby. Ide o prípady uvedené v § 62 ods. 3 ZP.
Podľa § 62 ods. 3 Zákonníka práce, "Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je najmenej
a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
b) tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov."
Ak výpoveď dáva zamestnanec, dáva ju bez uvedenia dôvodu. Odchod do dôchodku nie je výpovedným dôvodom a preto nemožno podľa neho určiť dĺžku výpovednej doby. Jediným nasmerovaním na dĺžku výpovednej doby, ak dáva výpoveď zamestnanec, je v § 62 ods. 6 Zákonníka práce.
Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."