Máte
otázku?

Výpovedná doba


Online právna poradňa
Oblasť práva: Košice

Otázka: Výpovedná doba

Dobrý deň, dostala som výpoveď zo strany zamestnávateľa kvôli zatvoreniu pobočky. Potrebovala by som radu. Chcela by som vedieť, či sa výpovedná doba predlžuje o čas na pracovnej neschopnosti, ktorá vznikla už v rámci výpovednej doby. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Výpovedná doba

Dobrý deň,
podľa zákona Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia.

Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

Ak ste dostali výpoveď a potom išli na PN, tak pracovný pomer končí dňom skončenia PN.

Trápi vás "Výpovedná doba" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Výpovedná doba

Dobrý deň, dňa 29.10. som podala písomnú výpoveď s výpovednou dobou 2 mesiace. Zamestnávateľ ju podpísal a oznámil mi, že mám okamžite opustiť pracovisko a už nemusím chodiť. Takže ma ústne vyhodil na hodinu a nemohla som si odpracovať výpovednú dobu. Momentálne som na PN. Ako mám ďalej postupovať? Neviem, či mi túto PN vôbec preplatia. Ďakujem.

Odpoveď: Výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 09.12.2024)

Dobrý deň,

vo Vašej situácii je dôležité vedieť, že aj keď Vás zamestnávateľ ústne požiadal, aby ste opustili pracovisko, pracovný pomer naďalej trvá až do konca výpovednej doby alebo do riadneho skončenia pracovného pomeru v súlade so zákonom.

Vaša prítomnosť na pracovisku počas výpovednej doby by bola za normálnych okolností potrebná, pokiaľ Vám nenariadili pracovať mimo kancelárie alebo ste na dočasnej pracovnej neschopnosti (PN). Pokiaľ ide o Vašu súčasnú PN, máte stále nárok na nemocenské dávky, ak pracovný pomer ešte trvá. Skúste zotrvať na PN čo najdlhšie, 

Zamestnávateľ musí platiť nemocenské dávky počas PN, pokiaľ tá nespôsobila skončenie pracovného pomeru. Keďže ste na PN, nemôže byť voči Vám vykonaná žiadna penalizácia za neúčasť na pracovisku. V prípade problému so zamestnávateľom odporúčam sa porozprávať s právnikom na pracovné právo.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Výpovedná doba

Dobrý deň, chcem sa opýtať, akú výpovednú dobu mám, keď vo firme pracujem 2 roky a 3 mesiace a zmluvu mám na dobu neurčitú. Je to 1 mesiac alebo 2? Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 15.10.2024)

Dobrý deň,

v zmysle § 62 ods. 6 Zákonníka práce platí, že ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace. Nakoľko ste uviedli, že ste vo firme zamestnaná 2 roky a 3 mesiace, vaša výpovedná doba bude dva mesiace, pričom začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca.


Podotázka: Výpovedná doba

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom dĺžky výpovednej doby. Vo firme som zamestnaná menej ako rok. Oznámila som výpoveď svojej najbližšej nadriadenej, ktorá mi ju aj podpísala, ale vraj nie je kompetentná, tiež najvyššej nadriadenej v ČR, ktorá tiež nie je a nepozná SK legislatívu. Čaká sa preto na osobu z HR, kým príde z ciest. Znenie o ukončení v pracovnej zmluve je nasledovné: Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec; zamestnávateľ môže dať výpoveď len z dôvodov ustanovených v § 63 Zákonníka práce. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná. Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Určenie dĺžky výpovednej doby sa v konkrétnom prípade riadi ustanovením § 62 Zákonníka práce. Výpovedná doba začína plynúť prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola výpoveď doručená a končí uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca. Chcem sa preto uistiť, že výpovedná doba je 1 mesiac, ktorá mi začne plynúť od ďalšieho mesiaca, nakoľko v novembri mám nastúpiť už do novej práce. A nemôžu mi nariadiť mať 2 týždne bez môjho súhlasu. Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: Výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 21.09.2024)

Dobrý deň,
vo veci uvádzame, že podstatné je trvanie pracovného pomeru ku dňu doručenia výpovede. Ak teda ku dňu doručenia výpovede váš pracovný pomer trvá menej ako jeden rok, potom výpovedná doba je jeden mesiac. Výpovedná doba začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.

Vy na podanie výpovede z pracovného pomeru nepotrebujete súhlas zamestnávateľa. Výpoveď z prac. pomeru treba poslať vášmu zamestnávateľovi v písomnej forme doporučeným listom. Vôdov výpovede môžete ale aj nemusíte uviesť /nie je to povinná náležitosť výpovede zo strany zamestnanca/. Teda výpoveď sa neoznamuje nadriadenej a ani jej nadriadenej v Českej republike a podobne, ale zamestnávateľovi v písomnej forme. Jeden exemplár listiny o podaní výpovede si ponechajte. Výpoveď pošlite doporučením listom /podací lístok/. Ak to stihnete do konca septembra, výpovedná doba začne plynúť 1.10.2024 a pracovný pomer skončí dňom 31.10.2024.

 


Trápi vás "Výpovedná doba" a chcete pomôcť?

Podotázka: Výpovedná doba

Dobrý deň, som SZČO a pracujem v jednej firme 3 mesiace. Máme zmluvu o spolupráci, v ktorej je uvedená doba neurčitá a výpovedná lehota 2 mesiace. Pán sa z ničoho nič rozhodol, že zatvára firmu. Čo môžem požadovať, aby som nezostala bez príjmu a bez práce? Ďakujem, s pozdravom.

Odpoveď: Výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 01.08.2024)

Dobrý deň,
vzhľadom na skutočnosť, že v zmluve vystupiujete ako samostatne zárobkovo činná osoba,na tento právny vzťah sa neaplikujú ustanovenia Zákonníka práce. Ak máte podpísanp zmluvu o spolupráci, a výpovedná doba je dva mesiace aj bez uvedenia dôvodu, potom zmluvná strana Vám môže dať výpoveď a zmluva končí upylnutím výpovednej doby.  Právny nárok na odstupné v zmysle Zákonníka práce nemáte, lebo sa nejedná o pracovnoprávny vzťah.


Podotázka: Výpovedná doba

Dobrý deň, dosiahla som už dôchodkový vek a od Sociálnej poisťovne mám rozhodnutie o starobnom dôchodku. Toto som poslala 25.6.2024 spolu s výpoveďou zamestnávateľovi. Keďže sa zatiaľ nepodarilo nájsť nového zamestnanca, dohodli sme sa na dvojmesačnej výpovednej dobe - čiže do konca augusta. Chcela by som to ale zmeniť a skončiť už tento mesiac, firma čoskoro bude robiť výberové konanie. Je to možné? Nebudú ma chcieť držať do konca výpovednej doby? Môžem zmeniť výpovednú dobu bez nejakých postihov voči mne? Ďakujem vopred za vaše vysvetlenie.

Odpoveď: Výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 09.07.2024)

Dobrý deň, Vy si sama nemôžete zmeniť dĺžku výpovednej doby. 

Skrátenie výpovednej doby by bolo možné len so súhlasom zamestnávateľa. On musí rozhodnúť, keďže musí mať za Vás adekvátnu náhradu. Výberové konanie sa nemusí vydariť a preto on musí rozhodnúť. 

Výpovedná doba slúži práve na to, aby si zamestnávateľ našiel náhradu za zamestnanca. A keď dá zamestnancovi výpoveď zamestnávateľ, tak počas výpovednej doby zase zamestnanec má časový priestor na hľadanie si nového zamestnania. 

V prípade, že zamestnávateľ bude súhlasiť, výpoveď môže byť zmenená na dohodu o skončení pracovného pomeru k určitému konkrétnemu dátumu, napríklad ku koncu júla. 

Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."

A naopak, ak by Váš zamestnávateľ nesúhlasil s kratšou výpovednou dobou, ale Vy by ste napriek tomu nedodržala celú výpovednú dobu, tak zamestnávateľ by mal voči Vám nárok na peňažnú náhradu, ale len v tom prípade, ak by ste to mali uvedené vo Vašej pracovnej zmluve. 

Podľa § 62 ods. 8 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Výpovedná doba

Dobrý deň, mám otázku ohľadne výpovednej doby. Pracujem menej ako rok, ale už mám za sebou skúšobnú dobu. V prípade výpovede je výpovedná doba 1 mesiac. Znamená to, že keď podám výpoveď ku koncu mesiaca, napr. 29.6., musím odpracovať ešte celý 2. kalendárny mesiac? Alebo končí pracovná zmluva prvým mesiacom? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 28.06.2024)

Dobrý deň, naša odpoveď znie nasledovne :
Ak váš pracovný pomer ku dňu doručenia výpovede z vašej strany trvá menej ako rok, potom výpovedná doba v zmysle ust. Zákonníka práce je jeden mesiac. Výpovedná doba plynie od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a pracovný pomer končí uplynutím výpovednej doby. Keďže dnes máme 28.6.2924, výpoveď zrejme dňa 29.6.2024 zamestnávateľovi nedoručíte, takže výpovedná doba začne plynúť až 1.8.2024, lebo výpoveď doručíte zamestnávateľovi až v priebehu mesiaca júl 2024 a pracovný pomer skončí až dňom 31.8.2024. Samozrejme že je možnosť skončiť pracovný pomer na základe písomnej dohoy so zamestnávateľom.


Trápi vás "Výpovedná doba" a chcete pomôcť?

Podotázka: Výpovedná doba

Dobrý deň, dala som výpoveď v práci. Vedúci vedeli o tom, že chcem odísť, a povedali, že to nie je problém a že ma nebudú na silu držať. Nakoniec však dohodu zamietli a dali mi 2-mesačnú výpovednú dobu. Na druhý deň presunuli kolegyňu, ktorá ma má nahradiť, na moje miesto, a mne povedali, že mám pracovať na jej mieste, kde neviem robiť veci, ktoré robila ona a ktoré jej aj zostali. Na tom mieste pre mňa nebola žiadna práca, ani mi nedali podpísať žiadnu zmenu pracovnej pozície. Jedinú prácu, ktorú mi dali, bolo upratovanie archívu a miestností v budove (som asistentka, nie upratovačka). Čo môžem proti tomu robiť, aby mi nesiahli na plat ani nič podobné? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 28.05.2024)

Dobrý deň,

z konania Vášho zamestnávateľa je vidieť zámer zaučiť kolegyňu, ktorá Vás nahradí vo Vašej pracovnej pozícii. Kolegyňa, ktorá bude namiesto Vás za bude počas týchto dvoch mesiacoch zaúčať a Vy budete v rámci jej zaúčania k dispozícii.

Ak Vám za dva mesiace končí Váš pracovný pomer, tak na dva mesiace Vám už zamestnávateľ nemenil Vašu pracovnú zmluvu v časti pracovnej pozície. Preto Vám nedával ani nič na podpis. 

Čo sa týka Vášho platu, ak sa Vám teda nezmenila pracovná pozícia na pracovnej zmluve, tak by to nemalo mať vplyv ani na výšku Vašej mzdy. 

Skúste sa informovať u Vás na personálnom oddelení alebo u mzdárky, či Vám zostane výška Vašej mzdy. Podľa toho uvidíte. Každopádne, ak by Vám zamestnávateľ vyplatil menej ako mal, rozdiel si môžete potom vymáhať od neho súdnou cestou. 

Upozorňujeme, že ak máte uvedené v pracovnej zmluve, že ak nedodržíte výpovednú dobu, zamestnávateľ má nárok na peňažnú náhradu od Vás vo výške zodpovedajúcej Vášho platu za dva mesiace výpovednej doby. Ale to len v prípade, ak by ste neprišli vôbec do práce, a v prípade, že to máte uvedené vo Vašej pracovnej zmluve.

Podľa § 62 ods. 7 Zákonníka práce, "Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak."

Podľa § 62 ods. 8 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná."


Podotázka: Výpovedná doba

Dobrý deň, mám uzavretý pracovný pomer na dobu určitú s koncom platnosti 31. júla 2024. Ak by som chcela skončiť skôr, konkrétne k 31. máju 2024, a podala by som výpoveď, aká bude výpovedná lehota, ak pracovný pomer trval menej ako jeden rok? Ďakujem.

Odpoveď: Výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 23.05.2024)

Dobrý deň, ak váš pracovný pomer trval menej ako jeden rok, potom je výpovedná doba v zmysle Zákonníka práce aspoň jeden mesiac. Dva mesiace sú ustanovené, ak by praocvný pomer trval aspoň jeden rok, čo nie je podľa toho čo uvádzate váš prípad.

Upozorňujeme Vás, že ak podáte výpoveď tento mesiac (máj), výpovedná doba začne plynúť 01.06. a uplynie posledným dňom mesiaca jún, kedy skončí váš pracovný pomer. Ak by ste podali výpoveď až v júni, potom začne plynúť až počiatkom júla. Takto je nastavený zákon. 

 


Podotázka: Výpovedná doba

Dobrý deň, pracujem v nemeckom veľkosklade prostredníctvom slovenského zamestnávateľa a v zmluve mám uvedené, že ak sa rozhodnem prácu ukončiť a som zamestnaný štvrtý mesiac, mám dvojtýždňovú výpovednú lehotu. Zamestnávateľ od mňa vyžaduje, aby som odpracoval štvortýždňovú výpovednú lehotu, teda jeden mesiac. Má na to právo? Ďakujem.

Odpoveď: Výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 21.04.2024)

Dobrý deň,
všetko záleží od toho, podľa akého práva sa riadi Váš pracovný pomer, resp. podľa akého zákona máte uzatvorenú pracovnú zmluvu. Či podľa slovenského alebo podľa nemeckého, ak pracujete v Nemecku. 

Ak by ste mali nemeckú pracovnú zmluvu, tak je potrebné sa riadiť čo je v nej napísané, poprípade nemenckým pracovným právom, ak by ste nedodržali to, čo po Vás zamestnávateľ vyžaduje. Nakoľko v slovenskom Zákonníku práce je uvedené, že ak zamestnanec nedodrží výpovednú dobu, tak zamestnávateľ môže od neho požadovať peňažnú náhradu.

Podľa § 62 ods. 8 Zákonníka práce, "Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná."

Podľa slovenského práva, je výpovedná doba buď jeden alebo dva mesiace. Výpovedná doba sa u nás na Slovensku musí odpracovať celá a nie len 2 týždňe. 

Podľa § 62 ods. 2 Zákonníka práce, "Výpovedná doba je najmenej jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak."

Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."

 


Trápi vás "Výpovedná doba" a chcete pomôcť?

Podotázka: Výpovedná doba

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať: Môže ma môj zamestnávateľ nútiť robiť nadčasy, ak som vo výpovednej dobe? (Výpovedná doba je 2 mesiace). Ďakujem, Kata.

Odpoveď: Výpovedná doba

(odpoveď odoslaná: 21.10.2020)

Dobrý deň, vo Vašom prípade platí ust. § 97 ZP :

"Práca nadčas
(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.
(2) U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.
(3) Práca nadčas pri pružnom pracovnom čase je práca vykonávaná zamestnancom na základe príkazu zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad rozsah prevádzkového času v určenom pružnom pracovnom období.
(4) Ak zamestnanec nadpracúva prácou vykonávanou nad určený týždenný pracovný čas pracovné voľno, ktoré mu zamestnávateľ poskytol na jeho žiadosť, alebo pracovný čas, ktorý odpadol pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, nejde o prácu nadčas.
(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.
(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.
(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín. Zamestnancovi, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie podľa osobitného predpisu, možno po dohode so zástupcami zamestnancov nariadiť nad rozsah ustanovený v prvej vete ďalšiu prácu nadčas v rozsahu najviac 100 hodín v kalendárnom roku.
(8) Do počtu hodín najviac prípustnej práce nadčas v roku sa nezahŕňa práca nadčas, za ktorú zamestnanec dostal náhradné voľno, alebo ktorú vykonával pri
a) naliehavých opravárskych prácach alebo prácach, bez ktorých vykonania by mohlo vzniknúť nebezpečenstvo pracovného úrazu alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu,
b) mimoriadnych udalostiach podľa osobitného predpisu, kde hrozilo nebezpečenstvo ohrozujúce život, zdravie alebo škody veľkého rozsahu podľa osobitného predpisu.
(9) Rozsah a podmienky práce nadčas určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov.
(10) Zamestnanec môže v kalendárnom roku vykonať prácu nadčas najviac v rozsahu 400 hodín."

 

Plynutie výpovednej doby neznamená, že Vám ako zamestnancovi zanikajú povinnosti vyplývajúce z prac. pomeru; rovnako zamestnávateľ aj počas plynutia výpovednej doby je oprávnený Vám nariadiť prácu nadčas. Nariadená práca nadčas zamestnávateľom môže byť max. 150 hodín ročne a s Vašim súhlasom ešte dalších 250 hodín, teda spolu max. 400 hodín ročne. Ak vyplýva z uvedeného ustanovenia, práca nadčas nesmie presiahnúť  v priemere 8 hodín týždenne v období najviac 4 mesiacov po sebe nasledujúcich.

Uvádzate, že ste vo výpovednej dobe, preto nezabudnite aj na vyčerpanie dovolenky, na ktorúVám vznikol nárok, resp. ktorú ste si nestihli vyčerpať. Platí ust. §  116 ods. 3 ZP :

" Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru."


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Výpovedná doba" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.