'

Aká je výpovedná doba a výška odstupného?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešovský
Odpovedá: advokát Prešov
Odpovedané dňa: 22. 4. 2017

Otázka: Aká je výpovedná doba a výška odstupného?

Dobry den. Chcela by som sa opytat ako je to s vypovednou dobou a odstupnym u zamestnankyne na rodicovskej dovolenke (RD). Zamestnavatel zrusuje jednu svoju cast a zamestnanci dostali vypovede. Vacsina z nich pracovala u zamestnavatela dlhsie ako pat rokov, takze maju vypovednu dobu tri mesiace a odstupne v dvojmesacnej vyske. Ako je to so zamestnankynou na RD? Vypoved dostat môze vzhladom na to, ze u nej neplati zakaz vypovede ale neviem ako je to u nej s vypovednou dobou a odstupnym. Na kolkomesacne odstupne ma narok, ak nastupila do spolocnosti v aprili 2009? Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Aká je výpovedná doba a výška odstupného?

Dobrý deň, podľa § 64 ods. 1 pís. d) Zákonníka práce, zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky. Taktiež však platí, že zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi z dôvodu, ak sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje. Z uvedeného dôvodu teda možno dať výpoveď aj zamestnankyni na materskej dovolenke. Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z tohto dôvodu je 

a) dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,

b) tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z tohto dôvodu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk