Výpoveď a nárok odstupné

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Výpoveď a nárok odstupné

Dobrý deň, moja manželka pracuje v tej istej firme nepretržite od roku 2001. Bola na materskej dovolenke od novembra 2012 do novembra 2015. Do práce nastúpila v novembri 2015 a teraz by ju zamestnávateľ chcel prepustiť, resp. preradiť na menej kvalifikovanú prácu. Chcem sa opýtať, či má v prípade, že dostane výpoveď od zamestnávateľa, nárok na výpovednú dobu a odstupné. Zaujímalo by ma tiež, na čo by mala nárok v prípade dohody so zamestnávateľom o rozviazaní pracovného pomeru.

Odpoveď: Výpoveď a nárok odstupné

Dobrý deň,

pokiaľ dá zamestnávateľ manželke výpoveď, pracovný pomer skončí uplynutím výpovednej doby (§62 ods.1 Zákonníka práce). Konkrétne podľa § § 62 ods. 7 Zákonníka práce Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak. Zamestnávateľ je oprávnený dať jej výpoveď len z tých dôvodov, ktoré sú určené v Zákonníku práce, v §  63 ods.1. Ešte pred doručením výpovede je zamestnávateľ povinný, ponúknuť jej inú vhodnú prácu. Až keď túto odmietne, je oprávnený dať jej výpoveď a samozrejme len z dôvodu určeného v § 63 ods.1 Zákonníka práce.

V otázke však neuvádzate z akého dôvodu jej chce dať výpoveď. Táto informácia je dôležitá, pretože ak by dal zamestnávateľ manželke výpoveď z iného dôvodu než toho, ktorý je uvedený v § 63 ods.1 Zákonníka práce, mohlo by sa jednať o neplatné skončenie pracovného pomeru.

Odstupné upravuje § 76 ZP, a líši sa podľa toho, či ide o výpoveď, alebo dohodu. Odstupné sa dáva najmä v prípade ak sa zamestnávateľ zrušuje, či premiestňuje alebo z dôvodu nadbytočnosti alebo z dôvodu, že vzhľadom na zdravotný stav stratil dlhodobo schopnosť vykonávať doterajšiu prácu. Odstupné je však možné vyplatiť až potom, čo so zamestnancom platne skončil pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou.