Máte
otázku?

Nárok tehotnej ženy na príspevok na výživu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Nárok tehotnej ženy na príspevok na výživu

Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom vyzivneho a alimentov, som v 9 mesiaci teh., slobodna, nezamestnana (pred materskou), ex priatel je z Českej republiky, pracuje na Slovensku. Dozvedela som sa, ze mam narok na vyzivne, tak by som chcela vediet, kde a ako podam navrh? Taktiez potom na alimenty. S otcom dietata som sa nedohodla, povedal, ze ked sa narodi, pojde na test otcovstva a ak sa aj dokaze ze je otec, platit nechce. Povedal aj, ze v zmluve ma napisanych 75 euro. Kedze pracuje v Casine z vlastnej skusenosti viem, ze to nieje mozne, ze sa tam zaraba viac, ci uz su peniaze priznane na papieri alebo nie. Da sa to nejak dokazat? Dakujem

Odpoveď: Nárok tehotnej ženy na príspevok na výživu

Dobrý deň,

ako nevydatá matka máte podľa § 74ods. 1  a ods. 2 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine v účinnom znení (ďalej len "zákon o rodine") právo na to, aby Vám otec dieťaťa prispieval primerane na úhradu Vašej výživy a na to, aby Vám poskytol príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom. Tento príspevok Vám môže súd priznať najdlhšie na obdobie dvoch rokov po narodení dieťaťa.

Súd ale môže na Váš návrh uložiť povinnosť mužovi, ktorého otcovstvo sa javí ako pravdepodobné, aby Vám poskytol vopred príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu na zabezpečenie výživy dieťaťa - teda ešte pred narodením, avšak najskôr od doby, počas ktorej by Vám patrila materská dovolenka. 

Uvedený návrh sa podáva na okresnom súde, v obvode ktorého máte adresu trvalého pobytu. V návrhu je potrebné uviesť, že ste tehotná (a aj to preukázať, napr. zdravotnou dokumentáciou a pod.), ďalej aj informácie o tom, kto je otcom dieťaťa, či ste v čase rozhodujúcom pre splodenie dieťaťa mali pohlavný styk len s týmto mužom (totiž súd musí mať za preukázané, že otcovstvo voči povinnému sa javí ako pravdepodobné). V návrhu je ďalej nutné uviesť, že sa ním domáhate uvedeného nároku. Návrh bude smerovať proti pravdepodobnému otcovi dieťaťa.

Vzhľadom na to, že podľa toho čo uvádzate, otec dieťaťa nevyhlási súhlasne s Vami na matrike alebo na súde, že je otcom dieťaťa, budete musieť po narodení dieťaťa podať návrh na určenie otcovstva a na určenie vyživovacej povinnosti otca voči dieťaťu. V tomto konaní sa bude jednak dokazovať otcovstvo muža, ktorého vo svojom návrhu (podanom po narodení dieťaťa) označíte za otca dieťaťa a súčasne ak súd bude mať za preukázané, že je daný muž otcom dieťaťa, v tomto konaní mu súd súčasne ustanoví aj vyživovaciu povinnosť a stanoví aj jej výšku. Súčasne súd rozhodne o tom, komu zveruje dieťa do osobnej starostlivosti a ako bude mať druhý rodič  (teda ten, do ktorého osobnej starostlivosti nebolo dieťa zverené) stanovené právo styku s dieťaťom.

Trápi vás "Nárok tehotnej ženy na príspevok na výživu" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič



4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Nárok tehotnej ženy na príspevok na výživu (Rodinné právo)

Dobrý deň,
žena s ktorou som udržiaval len milenecký vzťah, mi tvrdí, že je tehotná a žiada odo mňa, aby som jej začal prispievať peniaze na veci spojené s tehotenstvom a pôrodom a ešte aj na stravu. Neviem, či je to dieťa moje. Vopred ďakujem.

Odpoveď: Nárok tehotnej ženy na príspevok na výživu

(odpoveď odoslaná: 07.12.2022)

Dobrý deň,
v prípade, že by však išlo o Vaše dieťa, tak potom po narodení dieťaťa, by ste mali ako otec určité práva a povinnosti, mimo iných aj povinnosť vyživovaciu.

Otcovstvo je možné určiť súhlasným rodičov vyhlásením urobeným pred matričným úradom, prípadne rozhodnutím súdu na návrh jedného z rodičov.

O výkone rodičovských práv platí, že sa o nich majú rodičia prednostne dohodnúť a ak to nie je možné, tak ich určí súd. Tieto povinnosti Vám však vznikajú až po narodení dieťaťa a určení Vášho otcovstva.

Takže ak neviete, že ste otec, tak nič neplaťte a ani neuznávajte, kým sa nepreukáže, že ste skutočne otcom.

 


Podotázka: Nárok tehotnej ženy na príspevok na výživu (Rodinné právo)

Dobrý deň,
Chcela by som sa spýtať, ak som tehotná a opustil ma priateľa ani mi nechce nejako finančne pomôcť a vyhodil ma ešte aj z bytu. No povedal, že ak sa dieťa narodí, bude chcieť striedavú starostlivosť. Ak si budem odkladať všetky bloky, ktoré sú spojené s tehotenstvom, za lieky, za vyšetrenia. Môžem si potom žiadať na súde za polovičné preplatenie všetkého? Keďže som ešte aj na rizikovom a do práce nemôžem ísť iba na nejakú brigádu maximálne.

Odpoveď: Nárok tehotnej ženy na príspevok na výživu

(odpoveď odoslaná: 29.08.2021)

Dobrý deň,
vo Vašom prípade platí ust. §  74 zákona o rodine :

"(1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
(2) Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy podľa odseku 1, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu.15)
(3) Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu."
 
Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že príspevok na výživu môžete žiadať aj pred pôrodom ak je otcovstvo pravdepodobné.Nárok podľa cit. ustanovenia sa premlčí v celosti uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.  Treba si ponechať všetky pokladničné doklady, ktoré sa týkajú výdavkov v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom. Následne ak medzi Vami nedôjde k zlepšeniu vzťahov, treba žiadať aj výživné na maloleté dieťa.
V prípade potreby a záujmu vo vymáhaní Vašich nárokov kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.

Podotázka: Nárok tehotnej ženy na príspevok na výživu (Rodinné právo)

Dobrý deň.
Som v 39.t. tehotenstva a priateľ ma pred pár mesiacmi opustil. Zostala som na všetko sama, a keď sa s ním kontaktujem ohľadom nejakého výživného ani jeden raz neodpovie.
Nechcela by som to riešiť súdnou cestou. Na matrike sme boli spísať uznanie otcovstva a dohodu o priezvisku dieťaťa.
Moja otázka znie, že, či mám nejaké právo pýtať si od neho príspevok (nejaké percento) na zariadenie izby, vybavenia, kočíku, oblečenia a všetkého do čoho som investovala väčšie peniaze- doklady a faktúry mám zo všetkého odložené, alebo mám nárok pýtať od neho len mesačne výživné.
Za odpoveď Vám vopred ďakujem, vďaka Vám budem vedieť, ako postupovať ďalej. Barba

Odpoveď: Nárok tehotnej ženy na príspevok na výživu

(odpoveď odoslaná: 11.10.2020)

Dobrý deň,

právo na výživné od otca dieťaťa nemáte, keďže nie ste manželia. Prináleží Vám právo podľa ust. § 74  zákona o rodine - príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke :

" Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke
(1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
(2) Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy podľa odseku 1, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu.15)
(3) Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu."

Ide o príspevok, ktorého úlohou je vyrovnať príjem matky pred tehotenstvom a počas tehotenstva,a po pôrtode, ako aj náklady na tehot. oblečenie, zdrav. starostlivosť, doplnky výživy a pod., ktoré doklady o nákupe je potrebné, v prípade, že medzi Vami nedôjde k dohode, predložiť súdu, vrátane Vášho príjmu, ako aj príjmu otca dieťaťa.

Citujeme  z rozs.  NS SR, sp. zn. : 1Cdo/185/2018 :

"V prípade príspevku na výživu nevydatej matky ide o mesačne sa opakujúcu dávku výživného, ktorou je otec dieťaťa povinný prispievať nevydatej matke najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu na jej výživu (§ 74 Zákona o rodine). Vyživovacia povinnosť je teda časovo obmedzená na dva roky, pričom jej začiatok možno určiť najskôr dňom, kedy nevydatej matke klesli po prvýkrát príjmy v dôsledku tehotenstva. Najneskôr však táto vyživovacia povinnosť vznikne dňom pôrodu. Podmienkou priznania tohto príspevku je skutočnosť, že v dôsledku tehotenstva a pôrodu došlo na strane nevydatej matky k zníženiu príjmov. Výška príspevku je daná primeranosťou, čo značí, že výživné by malo vyrovnávať zníženú životnú úroveň matky v čase tehotenstva a po pôrode s jej životnou úrovňou pred tehotenstvom. Na rozdiel od výživného na dieťa tak účelom nie je vyrovnanie životnej úrovne s otcom dieťaťa, ale s pôvodnou životnou úrovňou samotnej matky. Súd zisťuje konkrétne náklady a potreby matky a zákonné hľadiská pre určenie rozsahu vyživovacej povinnosti (schopnosti, možnosti, majetkové pomery povinného, potencionalitu príjmov, súlad s dobrými mravmi. .... Cieľom príspevku podľa § 74 ods. 1 ZoR je vyrovnanie zníženej životnej úrovne matky dieťaťa, ktorá za otca dieťaťa nie je vydatá, v čase tehotenstva a po pôrode s jej životnou úrovňou pred tehotenstvom. Schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného je potrebné skúmať v rozsahu jeho spôsobilosti zníženú životnú úroveň matky vyrovnať. Na rozdiel od výživného pre dieťa, tak účelom nie je vyrovnanie životnej úrovne s otcom  dieťaťa, ale s pôvodnou životnou úrovňou samotnej matky pred tehotenstvom a po pôrode. Súd zároveň zisťuje konkrétne náklady a potreby matky dieťaťa, a na zákonné hľadiská pre určenie rozsahu vyživovacej povinnosti (schopnosti, možnosti, majetkové pomery) otca dieťaťa, potencionalitu príjmov v súlade s dobrými mravmi."

V záujem veci a vyhnutiu sa súdnemu konaniu /zdĺhavosť, COVID/ odporúčame kontaktovať advokáta.


Trápi vás "Nárok tehotnej ženy na príspevok na výživu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Nárok tehotnej ženy na príspevok na výživu (Rodinné právo)

Dobry den, dakujem za informacie. Chcela by som sa este opytat, ak by som chcela pomoct so zastupovanim, ci na sude alebo na podani navrhu, mozem aj u Vas? Aka by bola cena? Dakujem

Odpoveď: Nárok tehotnej ženy na príspevok na výživu

(odpoveď odoslaná: 20.01.2017)

Dobrý deň, v prípade záujmu o zastupovanie v súdnom konaní alebo pri vypracovaní návrhu na určenie príspevku nás kontaktujte prostredníctvom e-mailu na adrese advokat@ficek.sk. V prípade, ak by ste chceli prevziať zastupovanie v konaní bude najvhodnejšie dohodnúť si osobné stretnutie v našej kancelárii. Na osobnú konzultáciu sa môžete objednať prostredníctvom formulárov prístupných na našej úvodnej stránke vpravo hore.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Nárok tehotnej ženy na príspevok na výživu" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku