Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Výpoveď a nárok odstupné


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Výpoveď a nárok odstupné

Dobrý deň, moja manželka pracuje v tej istej firme nepretržite od roku 2001. Bola na materskej dovolenke od novembra 2012 do novembra 2015. Do práce nastúpila v novembri 2015 a teraz by ju zamestnávateľ chcel prepustiť, resp. preradiť na menej kvalifikovanú prácu. Chcem sa opýtať, či má v prípade, že dostane výpoveď od zamestnávateľa, nárok na výpovednú dobu a odstupné. Zaujímalo by ma tiež, na čo by mala nárok v prípade dohody so zamestnávateľom o rozviazaní pracovného pomeru.

Odpoveď: Výpoveď a nárok odstupné

Dobrý deň, 

pokiaľ dá zamestnávateľ manželke výpoveď, pracovný pomer skončí uplynutím výpovednej doby (§62 ods.1 Zákonníka práce). Konkrétne podľa § § 62 ods. 7 Zákonníka práce Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak. Zamestnávateľ je oprávnený dať jej výpoveď len z tých dôvodov, ktoré sú určené v Zákonníku práce, v §  63 ods.1. Ešte pred doručením výpovede je zamestnávateľ povinný, ponúknuť jej inú vhodnú prácu. Až keď túto odmietne, je oprávnený dať jej výpoveď a samozrejme len z dôvodu určeného v § 63 ods.1 Zákonníka práce.

V otázke však neuvádzate z akého dôvodu jej chce dať výpoveď. Táto informácia je dôležitá, pretože ak by dal zamestnávateľ manželke výpoveď z iného dôvodu než toho, ktorý je uvedený v § 63 ods.1 Zákonníka práce, mohlo by sa jednať o neplatné skončenie pracovného pomeru.

Odstupné upravuje § 76 ZP, a líši sa podľa toho, či ide o výpoveď, alebo dohodu. Odstupné sa dáva najmä v prípade ak sa zamestnávateľ zrušuje, či premiestňuje alebo z dôvodu nadbytočnosti alebo z dôvodu, že vzhľadom na zdravotný stav stratil dlhodobo schopnosť vykonávať doterajšiu prácu. Odstupné je však možné vyplatiť až potom, čo so zamestnancom platne skončil pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou.

Trápi vás "Výpoveď a nárok odstupné" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Výpoveď a nárok odstupné (Pracovné právo)

Dobrý deň, neuzavrela som dohodu o skončení pracovného pomeru, pretože som žiadala o ukončenie pracovného pomeru z dôvodu zdravotných problémov. Predložila som aj lekársky posudok, ale zamestnávateľ mi poslal výpoveď bez odstupného a toho istého dňa ma odhlásil zo sociálnej poisťovne. Tento spor sa teraz ťahá už tri mesiace a nedokážeme nájsť vzájomnú dohodu. Medzitým som sa zaevidovala na úrade práce, avšak ani odtiaľ mi neprichádzajú žiadne peniaze. Neviem ako postupovať ďalej, najmä keď som po dlhotrvajúcej 13-mesačnej práceneschopnosti. Ďakujem veľmi pekne za radu.

Odpoveď: Výpoveď a nárok odstupné

(odpoveď odoslaná: 20.05.2024)

Dobrý deň,
ak ste dostali výpoveď zo zdravotných dôvodov (§ 63 ods. 1 písm. c) ZP) a pracovali ste u zamestnávateľa viac ako dva roky, mali ste nárok na odstupné. Výška odstupného sa odvíja od počtu odpracovaných rokov u zamestnávateľa a je upravená v § 76 ods. 1 Zákonníka práce.

Ak ste teda mali podľa odpracovaných rokov u zamestnávateľa nárok na odstupné, a nedostali ste ho, tak ste v lehote dvoch mesiacov mohli napadnúť platnosť výpovede na súde žalobou o jej neplatnosť. Ak vo Vašej otázke píšete, že sa to ťahá 3 mesiace, tak prekluzívna dvojmesačná lehota na napadnutie platnosti výpovede, je už zmeškaná.

V tom prípade môžete skúsiť vymáhať samostatne len odstupné súdnou cestou bez napadnutia platnosti výpovede, s čím je však spojená poplatková povinnosť v podobe súdneho poplatku vo výške 6% z vymáhanej sumy.

Podľa § 77 prvá veta Zákonníka práce, "Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť."

Podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."

Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a)b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume  a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,  b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,  c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,  d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Výpoveď a nárok odstupné" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.