Dobrý deň,
ak ste dostali výpoveď zo zdravotných dôvodov (§ 63 ods. 1 písm. c) ZP) a pracovali ste u zamestnávateľa viac ako dva roky, mali ste nárok na odstupné. Výška odstupného sa odvíja od počtu odpracovaných rokov u zamestnávateľa a je upravená v § 76 ods. 1 Zákonníka práce.
Ak ste teda mali podľa odpracovaných rokov u zamestnávateľa nárok na odstupné, a nedostali ste ho, tak ste v lehote dvoch mesiacov mohli napadnúť platnosť výpovede na súde žalobou o jej neplatnosť. Ak vo Vašej otázke píšete, že sa to ťahá 3 mesiace, tak prekluzívna dvojmesačná lehota na napadnutie platnosti výpovede, je už zmeškaná.
V tom prípade môžete skúsiť vymáhať samostatne len odstupné súdnou cestou bez napadnutia platnosti výpovede, s čím je však spojená poplatková povinnosť v podobe súdneho poplatku vo výške 6% z vymáhanej sumy.
Podľa § 77 prvá veta Zákonníka práce, "Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť."
Podľa § 63 ods. 1 písm. c) Zákonníka práce, "Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva."
Podľa § 76 ods. 1 Zákonníka práce, "Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a), b) alebo písm. f) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov, b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov, c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov, d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.