Dobrý deň,
v otázke neuvádzate či vo veci úhrady splátok bola spísaná nejaká zmluva o uzatvorení budúcej zmluvy, z ktorej by vyplývala povinnosť manžela po ich úhrade previesť na Vás ako manželku podiel na nehnuteľnosti. Tiež neuvádzate kedy došlo k rozvodu manželstva - kedy nadobudol právoplatnosť rozsudok o rozvode manželstva.
Keďže v otázke neuvádzate komu ste uhradzovali splátky, možnosti sú nasledovné :
1./ Ak nebola spísaná žiadna zmluva, z ktorej by vyplývala Vaša povinnosť uhradzovať splátky napr. na základe zmluvy o uzatvorení budúcej zmluvy, vykonávaním úhrady splátok ste v podstate splácali nehnuteľnosť vo výlučnom vlastníctva manžela. Keďže v otázke neuvádzate kedy došlo k rozvodu manželstva a či bezpodielové spoluvlastníctvo (BSM) bolo vyporiadané, platí ust. § 149 a nasl. Obč. zákonníka :
"§ 149 : (1) Ak zanikne bezpodielové spoluvlastníctvo, vykoná sa vyporiadanie podľa zásad uvedených v § 150. /pozn. viď ďalej/
(2) Ak dôjde k vyporiadaniu dohodou, sú manželia povinní vydať si na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali.
(3) Ak sa vyporiadanie nevykoná dohodou, vykoná ho na návrh niektorého z manželov súd.
(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.
(5) Ak sa po vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov rozhodnutím súdu alebo dohodou objaví majetok, ktorý nebol zahrnutý v rámci vyporiadania, platí preň domnienka uvedená v odseku 4."
§ 149a : Pokiaľ sa dohody medzi manželmi podľa ustanovení § 143 a 149 týkajú nehnuteľností, musia mať písomnú formu a nadobúdajú účinnosť vkladom do katastra.
§ 150 : Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."
T.j. : Ak od rozvodu neuplynuli 3 roky, je potrebné podať návrh na súd o vyporiadanie BSM a v rámci konania si budete môcť uplatňovať úhradu splátok na výlučný majetok manžela.
2./ Ak splátky boli uhradzované pôvodnému vlastníkovi nehnuteľnosti bez akéhokoľvek zmluvného základu, t.j. : rodičom manžela ako darcom, potom na strane prijímateľa splátok došlo k bezdôvodnému obohateniu keďže sme názoru, že nebol právny dôvod, aby ste im uhradzovali cenu nehnuteľnosti, ktorú darovali svojmu synovi.
Predpokladáme, že s darcami ako pôvodnými vlastníkmi nehnuteľnosti nemáte spísanú žiadnu zmluvu, a preto do úvahy prichádza len žaloba vydanie bezdôvodného obohatenia.
Ako sme uviedli vyššie, z dôvodu, že otázka neobsahuje údaj o tom, komu boli splácané splátky (bývalý manžel ako obdarovaný alebo pôvodný vlastník nehnuteľnosti ako darca), ako ani ich právny základ, odporúčame kontaktovať advokáta, keďže ak splátky boli splácané pôvodnému vlastníkovi nehnuteľnosti - darcovi - ide na strane darcov o bezdôvodné obohatenie, kde platí premlčacia doba 2 max. 3 roky podľa ust. § 107 Obč. zákonníka.
V prípade záujmu kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.