Vyporiadanie podieloveho vlastnictva a BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Vyporiadanie podieloveho vlastnictva a BSM

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o radu k problematike, ktorá sa týka vyporiadania podielového vlastníctva a bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM). Pred uzavretím manželstva v roku 2012 sme nadobudli majetok s rovnakým spoluvlastníckym podielom (50:50), konkrétne byt A v hodnote 54 000 €. Keďže byt bol kupovaný od jedného známeho, v zmluve je uvedená len "symbolická" cena 20 000 €, a nie reálna cena, ktorú sme zaň zaplatili. Byt A sme po celý čas prenajímali a nebývali v ňom. Po uzavretí manželstva sme v januári 2014 kúpili byt B v hodnote 65 000 €. Po určitom čase sme sa, bohužiaľ, nepohodli a došlo k rozvodovému konaniu. Momentálne dochádza k vyporiadaniu spoločného majetku nadobudnutého pred a počas manželstva. Radi by sme sa o tom dohodli, no nie vždy je takáto dohoda jednoduchá a občas jedna zo strán začne niečo vymýšľať. Navrhovali sme, že si ponechám byt B, ktorý bol nadobudnutý počas manželstva, a môj exmanžel by si ponechal byt A, ktorý bol nadobudnutý pred uzavretím manželstva. Právnik navrhol riešenie v podobe dohody o započítaní pohľadávok, podľa ktorej by som musela exmanželovi doplatiť sumu vo výške 5 500 €. Mám otázku týkajúcu sa môjho potenciálneho daňového záväzku v oboch prípadoch, alebo či zákon posudzuje tieto situácie spolu a či mi vôbec vzniká daňový záväzok. Druhá situácia, ktorú navrhol môj exmanžel, spočíva v tom, že by kúpna cena v zmluve za byt A bola nastavená na 1 €. Neviem, či tým chce dosiahnuť vyhnutie sa daňovému zaťaženiu. Ďakujem vopred.

Odpoveď: Vyporiadanie podieloveho vlastnictva a BSM

Dobrý deň, v prvom rade je potrebné vedieť, že daňová povinnosť z príjmu fyzickej osoby vlastníkovi nehnuteľnosti vzniká pri prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. Vo Vašom prípade, však nedochádza ku klasickému prevodu vlastníckeho práva. Obaja ste vlastníkmi oboch nehnuteľnosti (pri prvom byte podielovým a pri druhom bezpodielovým). V takom prípade, ak dôjde medzi Vami k uzatvoreniu dohody o určitom spôsobe vyporiadania BSM a podielového spoluvlastníctva, nepôjde o prevod vlastníckeho práva. Ide iba o premenu podstaty Vášho majetku (tzn. že nehnuteľný majetok premeníte na peňažný majetok). Váš majetok sa týmto úkonom žiadnym spôsobom nerozširuje, iba dochádza k jeho premene. Z toho dôvodu ani jednému z Vás nevznikne daňová povinnosť v zmysle zákona o dani z príjmu fyzických osôb. Rovnako považujem za dôležité upozorniť na skutočnosť, že aby mohlo dôjsť k zápisu vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností je potrebné pri dohodách o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva a BSM dodržať písomnú formu.