Vyporiadanie BSM a rozdelenie spoločnej nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Vyporiadanie BSM a rozdelenie spoločnej nehnuteľnosti

Dobrý deň, som rozvedený už dva roky a čaká ma súd o BSM. Chcel by som sa opýtať, či súd bude brať do úvahy, že som počas manželstva zhodnotil majetok. Zakúpil som byt do osobného vlastníctva a pristavil sa aj izba. Všetko som zaplatil na úver, ktorý je už v plnej miere splatený. Toto sa udialo počas nášho manželstva. Mojím želaním je, aby sa byt rozdelil na dve rovnaké časti. Byt je situovaný v tehlovej stavbe a už som sa informoval u nášho správcu. Konateľka mi potvrdila, že v prípade tehlovej stavby so stavebným povolením je delenie možné. Keď sa byt rozdelí, nechám na bývalej žene, či ho predá. Verím, že byt sa dá reálne rozdeliť. Nehodlám sa vzdávať tejto nehnuteľnosti tak jednoducho, najmä nakoľko sa nachádza v prestížnom obvode - Staré Mesto v Bratislave. Neplánujem mať právneho zástupcu, takže to pre mňa bude ťažké. Prosím o radu a ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyporiadanie BSM a rozdelenie spoločnej nehnuteľnosti

Dobrý deň,

pred samotným rozhodnutím súdu o spôsobe vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov bude musieť súd určiť tzv. masu BSM. Masa BSM je súhrn vecí patriacich do BSM, ktoré budú predmetom vyporiadania počas súdneho konania.

Vo Vašom prípade bude potrebné v prvom rade zistiť a určiť, či Vami spomínaná nehnuteľnosť patrí do BSM alebo nie. Trochu zmätočne ste vo svojej otázke popísali, že ste si kúpili byt do Vášho osobného vlastníctva. Nie je tam však uvedené, či to bolo pred uzavretím manželstva alebo počas trvania manželstva. Je to veľmi dôležitá informácia.

V právnej doktríne sa dodnes vedú diskusie o tom, či je možné počas trvania manželstva nadobudnúť vec do výlučného osobného vlastníctva. T.j. že by vec nepatrila do BSM, ale iba do Vášho osobného vlastníctva. Nižšie Vám prikladám niekoľko judikátov, ktoré riešili túto problematiku, ale vyriešili ju rôznym spôsobom.

Podľa rozsudku NS ČR z 02.12.2003, sp.zn. 22 Cdo 980/2003

Ak cena nadobúdanej veci bola úplne zaplatená z výlučných prostriedkov jedného z manželov a len tento manžel bol účastníkom kúpnej zmluvy, potom táto vec nepatrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, ale je jeho osobným vlastníctvom.

Podľa rozsudku NS ČSSR z 28.11.1969, sp.zn. 8C/36/1969, R 57/1970

Ak vznikol za trvania manželstva dlh, z ktorého bol zaviazaný len jeden z manželov, ktorý napríklad uzavrel vo vlastnom mene zmluvu o pôžičke, a ak takto získané peniaze boli použité na kúpu určitej veci, t.j. bola za ne získaná určitá majetková hodnota, patrí aj táto hodnota – za splnenia ostatných podmienok uvedených v § 143 OZ a bez ohľadu na to, či bola zmluva o pôžičke platne uzavretá – do bezpodielového spoluvlastníctva. Na záväzok manžela, ktorý takto získal peniaze, ktoré je povinný vrátiť (či už ako plnenie zo zmluvy o pôžičke, alebo ako neoprávnený majetkový prospech v prípade, ak zmluva o pôžičke nebola platne uzavretá), a ktorý ich vynaložil v skutočnosti na spoločný majetok zo svojho, sa prihliadne pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva.

To, čo každý z manželov vynaložil na spoločný majetok zo svojho, mu má byť uhradené zo spoločného majetku druhým manželom, avšak len vo výške zodpovedajúcej pomeru veľkosti podielu, ktorý každý z nich dostáva z bezpodielového spoluvlastníctva.

Podľa rozhodnutia NS SSR, sp.zn. 5 Cz 51/1973, R 74/1973

S výnimkou vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, nemôže žiadny z manželov zo spoločných prostriedkov kúpiť vec do výlučného osobného vlastníctva, a to ani so súhlasom druhého z manželov.

Až po zistení toho, či Vami spomínaný byt patrí do BSM alebo nie bude možné uvažovať o spôsobe vyporiadania BSM a tiež o tom, či je možné zohľadniť Vaše vnosy do BSM.

Ak súd posúdi, že nehnuteľnosť nepatrí do BSM, nebude ani predmetom vyporiadania BSM. Po súdnom konaní zostanete výlučným vlastníkom nehnuteľnosti Vy. Vaša manželka bude musieť nehnuteľnosť opustiť.

V takom prípade však nebude možné Vaše investície zohľadniť ako vnos do BSM, nakoľko ste zo svojich prostriedkov (získaných pôžičkou) investovali do vlastnej nehnuteľnosti (vo Vašom výlučnom vlastníctve). Rovnako však Vašu manželku nebudete musieť z toho bytu „vyplácať“ (t.j. vyplatiť jej vyrovnací podiel z hodnoty nehnuteľnosti).

Iná bude situácia, ak súd posúdi, že predmetná nehnuteľnosť patrí do BSM. V takom prípade bude nehnuteľnosť predmetom vyporiadania BSM. Rovnako bude možné zohľadniť Vaše vnosy do BSM (t.j. investície zo svojho výlučného majetku do spoločného majetku patriaceho do BSM) v súlade s ustanovením § 150 Občianskeho zákonníka.

Podľa § 150 Občianskeho zákonníka

Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.

Problémom však bude spôsob vyporiadania BSM. Vy ste vo svojej otázke uviedli, že by ste chceli nehnuteľnosť rozdeliť na dve samostatné bytové jednotky. Takýto spôsob vyporiadania však pri vyporiadaní BSM neprichádza do úvahy.

Reálne rozdelenie nehnuteľnosti je spôsobom vyporiadania podielového spoluvlastníctva podľa ustanovenia § 142 ods. 1 Občianskeho zákonníka.

Riešením by bolo v rámci súdneho konania o vyporiadanie BSM prikázať spoločnú nehnuteľnosť do podielového spoluvlastníctva oboch manželov. V zmysle relevantnej judikatúry je taký spôsob vyporiadania BSM možný.

Podľa rozhodnutia KS v Českých Budejoviciach, sp.zn. 4 Co 313/1969, R 76/1970

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, do ktorého patrí aj rodinný dom, môže byť podľa okolností konkrétneho prípadu (okrem iného so zreteľom na vyjadrenia účastníkov) výnimočne vyporiadané aj tým spôsobom, že súd prikáže rodinný dom do podielového spoluvlastníctva účastníkov.

Následne by ste sa však s bývalou manželkou museli buď mimosúdne dohodnúť o rozdelení nehnuteľnosti (musela by s tým súhlasiť i ona) alebo by ste museli podať na súd žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva rozdelením nehnuteľnosti.