Máte
otázku?

Vyporiadanie majetku po dedič. konaní


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Vyporiadanie majetku po dedič. konaní

Dobrý deň, prosím o radu. V roku 2015 som darovala sestre polovicu majetku po rodičoch podľa dohody, že si vyrieši exekúcie. Nakoľko jej jediný syn zomrel, mailom sme sa dohodli, že urobí závet, kde jej polovica chaty, po jej smrti, pripadne mne ako majetok po našich rodičoch. Bola už totiž tretíkrát vydatá a uznala, že časť majetku - chata, má ostať v našej rodine a nemá prejsť do rodiny tretieho manžela. Nato mala urobiť závet. Dala mi vedieť, že závet je urobený. Ja som ho od nej nepýtala, bolo mi to nepríjemné. Bohužiaľ, tento rok náhle zomrela. Vyšlo najavo, že závet je urobený na jej manžela, kde síce je uvedené, že dedí on, bez jeho synov z prvého manželstva, ale výsledok je v podstate ten, že polovicu chaty zdedil švagor. Ten ma teraz núti chatu predať a vyplatiť mu polovicu, alebo že odkúpi polovicu on. Už mi prišla výzva na vyporiadanie od právnika. Takže v podstate to, čo som darovala, mám kúpiť späť, alebo o to prídem a dostanem len polovicu toho, čo som mala vlastniť. Nemá ku chate žiadny vzťah. So sestrou si kúpili chalupu, lebo nechceli investovať do spoločného majetku. O chatu sa ani nestarali. Mám len mailovú komunikáciu so sestrou, že švagor je stotožnený s tým, že nemá nárok na majetok po našich rodičoch. Mám nejaké východisko z danej situácie? Tak, aby sa podiel mne vrátil? Ďakujem vopred za odpoveď, Daniela.

Odpoveď: Vyporiadanie majetku po dedič. konaní

Dobrý deň,
naša odpoveď Vás zrejme celkom nepoteší. Ide o to, že nebohá sestra aj keď Vám sľúbila, že spíše závet vo Váš prospech, keďže išlo o jej výlučný majetok, nemusela tak urobiť a v konečnom dôsledku bolo to jej vlastníctvo, o ktorom mohla rozhodnúť podľa svojho uváženia. Váš názor, že majetok mal zostať v pôvodnej rodine /rodičovský/ plne chápeme.

Ak Vám teraz zo strany advokáta manžela Vašej nebohej sestry prišla výzva na vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva, tu riešením je, že odkúpite podiel, ktorý ste darovali sestre, alebo mu predáte svoj podiel za trhovú cenu.

Možnosťou, i keď zrejem nereálnou je, aby ste sa dohodli na užívaní nehnuteľnosti v určených obdobiach resp. pravidelných intervaloch.

Odporúčam kontaktovať advokáta.

 

Trápi vás "Vyporiadanie majetku po dedič. konaní" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vyporiadanie majetku po dedič. konaní (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím vás o informáciu pre známeho. Chce si požičať peniaze od kamaráta na vyplatenie spoluvlastníka domu pri dedičskom konaní. Má spísať zmluvu o pôžičke alebo zmluvu o uznaní dlhu? Je už starší a nechce, aby vznikli nezhody pri dedení v prípade jeho úmrtia. Zmluvu plánuje overiť notárom, aby bolo všetko v súlade so spravodlivosťou. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyporiadanie majetku po dedič. konaní

(odpoveď odoslaná: 13.05.2025)

Dobrý deň, z otázky sme pochopili, že vášho známeho čaká dedičské konanie a teda toto nie je právoplatne ukončené. Predmetom dedenia má byť nehnuteľnosť, kde má nadobudnúť nejaký podiel a chce nadobudnúť aj podiel ďalšieho dediča.

Vzhľadom na skutočnosť, že dedičské konanie ešte nie je nielen ukončené, ale predpokladáme, že nie je určená všeobecná hodnota dedičstva v zmysle ust. Civilného mimosporového poriadku.

Odporúčam počkať na dedičské konanie a ak sa iný dedič vzdá svojho podielu v prospech vášho známeho, potom v dedičskom uznesneí má byť uvedené do akej doby a akú sumu musí váš známy vyplatiť ustupujúcemu dedičovi. Až následne treba riešiť otázku úhrady. Otázkou bude však samotné splácanie pôžičky vzhľadom na vek /píšete, že ide o staršieho dediča/.

 

Nateraz neodporúčame uzatvoriť zmluvu o pôžičke a už v žiadnom prípade nepodpisovať uznanie dlhu, lebo dlh nateraz neexistuje.

Na zastupovanie v dedičkom konaní odporúčam kontaktovať advokáta.

 

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vyporiadanie majetku po dedič. konaní (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na mimosúdne vyrovnanie majetku z dedičského konania. Konkrétne: muž zdedil po dedkovi 1/15 rodinného domu (RD) s pozemkom, ktorý mal v deň smrti poručiteľa hodnotu 100,000 eur. Nemá záujem figurovať ako vlastník pozemku, nakoľko je viacero vlastníkov. Chcel by sa mimosúdne vyrovnať s ostatnými a požaduje vyplatenie svojho podielu. Prosím, ako kontaktovať ostatných spoluvlastníkov s požiadavkou na vyrovnanie? Stačí poslať list, alebo je potrebné riešiť to už s právnikom, ktorý by zostavil návrh a následne zmluvu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyporiadanie majetku po dedič. konaní

(odpoveď odoslaná: 26.01.2025)

Dobrý deň,

pri mimosúdnom vyrovnaní majetku z dedičského konania je dôležité správne postupovať. Prvým krokom je kontaktovať spoluvlastníkov s vašou požiadavkou na vyrovnanie. Môžete začať tým, že im pošlete list s vašou ponukou na odkúpenie podielu 1/15; v tomto liste by ste mali zrozumiteľne vysvetliť dôvody, prečo nemáte záujem o udržanie vlastníckeho podielu. Tento krok je možné urobiť bez právnika, avšak ak sa rozhovoríte konkrétne o zmluvných podmienkach, je vhodné využiť služby právnika na zostavenie návrhu a zmluvy o mimosúdnom vyrovnaní.

Navyše, pokiaľ sa nedohodnete priateľsky, druhou možnosťou je zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva na súde, kde súd rozhodne o vyrovnaní na základe znaleckého posudku.


Podotázka: Vyporiadanie majetku po dedič. konaní (Občianske právo)

Dobrý deň, v roku 2012 zomrela manželova mama, ktorú manžel doopatroval a v záveti mu odkázala polovicu rodinného domu aj so záhradou. Manžel má troch súrodencov. Jedna sestra nesúhlasila so závetom, preto notárka postúpila konanie na súd. V tomto roku vydal súd rozhodnutie o dedičských podieloch a nikto sa neodvolal. Chceli by sme odkúpiť podiely od všetkých súrodencov, nakoľko by sme chceli zostať bývať v rodičovskom dome. Na tento dom boli vypracované tri znalecké posudky: prvý v roku 2007, keď zomrel otec; druhý v roku 2012, ktorý dala vypracovať sestra nesúhlasiaca so závetom; a tretí v roku 2013, vypracovaný súdnym znalcom určeným súdom, ktorý stanovil najvyššiu sumu. Chceme sa opýtať, z akej sumy budeme vyplácať manželových súrodencov. Môže si problematická sestra nárokovať akúkoľvek sumu? Ak sa nebude chcieť dohodnúť, čo máme robiť? Za vašu radu vopred ďakujem.

Odpoveď: Vyporiadanie majetku po dedič. konaní

(odpoveď odoslaná: 18.06.2024)

Dobrý deň,

pri vyplácaní podielov po dedičskom konaní je dôležité, aby ste postupovali podľa aktuálneho znaleckého posudkku. Iné to je v prípade dedičstva Tam je pravidlom, že cena dedičstva sa určuje podľa znaleckého posudku v čase smrti poručiteľa. . 

Preto by sa mala určiť aktuálna cena posudku, teda v čase vyporiadania. 

Ak spoluvlastník nesúhlasí s takouto sumou a nebude sa chcieť dohodnúť, je možné iniciovať súdne konanie o vysporiadanie podielového spoluvlastníctva podľa § 139 ods. 2 Občianskeho zákonníka, kde súd na návrh jedného zo spoluvlastníkov rozhodne o vyporiadaní.


Trápi vás "Vyporiadanie majetku po dedič. konaní" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vyporiadanie majetku po dedič. konaní (Občianske právo)

Dobrý deň, existujú tri dedičstvá spolu s nehnuteľnosťou. Jeden z dedičov má trvalé bydlisko v dotknutej nehnuteľnosti a úžíva ju. Nemá dostatočné finančné prostriedky na vyrovnanie podielov ostatných dedičov. Akým spôsobom môžu ostatní dediči získať vyrovnanie svojich podielov?

Odpoveď: Vyporiadanie majetku po dedič. konaní

(odpoveď odoslaná: 13.06.2024)

Dobrý deň,

pokiaľ jeden z dedičov nehnuteľnosť užíva a nemá prostriedky na vyplatenie ostatných dedičov, máte niekoľko možností, ako postupovať.

Možnosťou je podanie návrhu na sud zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Súd v tomto konaní najprv zisťuje, či je nehnuteľnosť reálne deliteľná. Ak nie je deliteľná, môže byť prikázaná do výlučného vlastníctva jedného z podielových spoluvlastníkov, ktorý musí vyplatiť ostatných spoluvlastníkov podľa trhovej hodnoty ich podielov. Ak ani jeden z podielových spoluvlastníkov nemá záujem získať nehnuteľnosť do výlučného vlastníctva, súd môže nariadiť jej predaj a výťažok rozdelí medzi spoluvlastníkov podľa podielov.

Pokiaľ ide o praktický postup, doporučujem začať rokovaniami medzi dedičmi, aby sa pokúsili dosiahnuť dohodu. Ak nebude dohoda možná, je reálne obrátiť sa na advokáta a podať žalobu na súd.



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vyporiadanie majetku po dedič. konaní" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:
  • Dedičské konanie - vysporiadanie majetku

    Otázka: Dedičské konanie - vysporiadanie majetku. Dobrý deň, Chcel by som sa opýtať: Otec zdedil dom po svojej sestre vo Švajčiarsku v roku 2012.

  • Ako posúriť vysporiadanie dedičstva?

    Odvtedy sa nevysporiadal ich majetok - rodinný dom so záhradou. ... Dobrý deň, neuviedli ste, či bolo dedičské konanie právoplatne ukončené alebo stále ...

  • Vyporiadanie BSM v dedičskom konaní

    „Predpokladom vyporiadania v dedičskom konaní je jednak existencia majetku, ktorý tvoril bezpodielové spoluvlastníctvo poručiteľa a pozostalého manžela, ...

  • Dedičské konanie pred notárom

    Článok hovorí o príslušnosti súdov, spisovaní majetku poručiteľa, rozhodovaní notára, dodatočnom dedičskom konaní i o iných inštitútoch dedičského konania.

  • Dedičské konanie

    Dedičské konanie môže skončiť aj tak, že všetok majetok nadobudne ich ... chcela by som spýtať, či môže starý otec v rámci vyporiadania dedičstva po svojej ...

  • Delenie dedičstva po smrti otca

    Ako sa bude deliť majetok, keď otec mal ešte dlh 5000e? ... v rámci dedičského konania sa najprv vykoná tzv. vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva ...

  • Vlastník bytu počas dedičského konania

    Trápi vás "Vlastník bytu počas dedičského konania" a chcete pomôcť? ... kolácia/ na jeho dedičský podiel a o toľko bude menej dedič, prípadne z majetku, ...




najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.