Ako postupovať, ked si chcem požiadať o sociálny byt

Online právna poradňa
Oblasť práva: Košice

Otázka: Ako postupovať, ked si chcem požiadať o sociálny byt

Dobrý deň, potrebujem pomoc. Chcem si vybaviť sociálny byt. Som matkou dvoch malých detí a neviem, ako to mám vybaviť. Zaujíma ma, či mi ho pridelia, keď dostávam iba rodičovský príspevok.

Odpoveď: Ako postupovať, ked si chcem požiadať o sociálny byt

Dobrý deň,

problematika úpravy sociálneho bývania je predmetom zákona o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní. Tento zákon však definuje len všeobecný rozsah podmienok, preto konkrétnejšie zásady prideľovania sociálnych, resp. nájomných bytov určuje samotná obec prostredníctvom všeobecne záväzných nariadení. To si môžete vyhľadať aj priamo na príslušnej webovej stránke obce.

To znamená, že podmienky sa môžu u jednotlivých samospráv líšiť. Čo sa však týka zákonnej úpravy, podmienky sú vymedzené v § 22 ods. 3 tohto zákona. Zákonom stanovenou podmienkou je Váš príjem. Ten by mal byť maximálne vo výške 3-násobku životného minima. Môžete maj aj príjem vo výške 4-násobku životného minima, ale iba ak je členom domácnosti osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, ide o osamelého rodiča s nezaopatreným dieťaťom, prípadne aspoň jeden člen domácnosti zabezpečuje zdravotnícku starostlivosť, vzdelávanie, kultúru či ochranu pre obyvateľov mesta alebo obce.  V podmienkach obce často stanovujú, aby mal žiadateľ v danej samospráve trvalý pobyt, prípadne posudzujú aj schopnosť nájomcu platiť nájomné a poplatky za služby spojené s užívaním bytu. Žiadosť sa podáva na mestskom alebo obecnom úrade. Treba však počítať s tým, že na nájomné byty sa čaká pomerne dlho, ak sa ich žiadateľa vôbec dočkajú. Problémom je, že tieto podmienky spĺňa viac žiadateľov ako samotných voľných bytov, a tak sa môže ľahko stať, že sa ocitnete na dlhom zozname čakateľov.