V prípade smrti manžela mám nárok dediť ?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: V prípade smrti manžela mám nárok dediť ?

Dobrý deň, môj manžel zdiedil dom, ktorý spoločne prerábame. Máme dve dospelé deti, ktoré nemajú záujem nám s ničím pomáhať. Viem, že momentálne nemám žiadne právo na manželovo dedičstvo, ale chcela by som sa opýtať, či v prípade jeho smrti mám dedičský nárok na polovicu jeho majetku, pričom druhú polovicu by zdiedili deti, alebo mám nárok len deti a ja nič? Ak by som nemala nárok na dedičstvo, môj manžel zvažuje zhotovenie závetu, podľa ktorého by v prípade jeho smrti zostalo všetko mne. Je možné, aby takto vylúčil naše deti z dedičstva? Za vašu odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: V prípade smrti manžela mám nárok dediť ?

Dobrý deň, po smrti Vášho manžela sa v rámci dedičského konania najprv vyporiada BSM, tzn. že sa určí čo patrí z BSM Vám a čo jemu (táto časť bude tvoriť poručiteľov majetok). Poručiteľov majetok sa v rámci dedičského konania určí súhrnom majetku, ktorý mal poručiteľ vo svojom výlučnom vlastníctve a majetku, ktorý pripadol jemu v rámci BSM. Tento súhrn majetku následne budete dediť Vy s deťmi. V rámci prvej zákonnej skupiny dedia dedičia rovným podielom, tzn. že ak máte dve deti, budete všetci dediť v podiele 1/3 (každý bude mať podiel 1/3). V prípade, že by Váš manžel spísal závet o tom, že celý jeho majetok máte nadobudnúť Vy, Vaše deti by mohli napadnúť jeho platnosť. V zmysle Občianskeho zákonníka ide totiž o tzv. neopomenuteľných dedičov (potomkovia poručiteľa). Ak ide o maloleté deti, musí sa im dostať aspoň toľko, koľko robí ich zákonný dedičský podiel. Ak ide o plnoleté deti, musí sa im dostať aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich zákonného podielu (ustanovenie § 479 Občianskeho zákonníka). Tzn., že ak Váš manžel úplne vylúči Vaše deti z dedenia závetom, môžu napadnúť platnosť závetu podľa vyššie uvedeného z dôvodu, že im patrí zákonom priznaná časť z dedičského podielu.