'

Dedičské konanie - vysporiadanie majetku


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 25. 9. 2015

Otázka: Dedičské konanie - vysporiadanie majetku

Dobrý deň, Chcel by som sa opýtať: Otec zdedil dom po svojej sestre vo Švajčiarsku v roku 2012. Dva mesiace na to zomrel. Na Slovensku prebehlo dedičské konanie, ktorého súčasťou nebol tento dom vo Švajčiarku, ale iba majetok na Slovensku. Majetok na Slovensku (čistá hodnota dedicstva 65 000 eur) bol rozdelený podľa zákona ½ dostala manželka, a druhá ½ sa rozdelila medzi manželku a 4 deti. Keďže však jedno z detí dostalo (darovacia zmluva) byt v hodnote 115 000 €, tak v rámci dedičského konania nededilo nič, keďže tento byť bol započítaný do dedičstva. Vo švajčiarsku prebehlo dedičské konanie, kde bolo uvedené iba to, že manželka a 4 deti to zdedili. Vlastne sa dom prepísal iba na ich mená, ale neboli uvedené podiely, kto má akú časť z toho domu. Dom vo Švajčiarsku sa predal, a peniaze prišli na účet jedného z detí, ktoré ostatné 3 deti a manželka splnomocnili. Je možné teraz otvoriť nové dedičské konanie na Slovensku za prišlé peniaze z predaja domu vo Švajčiarsku? Akým dielom to bude rozdelené? 1. Polovicu dostane manželka a druhá polovica sa delí medzi 4 deti a manželku? Alebo 2. Delí sa to rovnakým dielom pre všetky 4 deti a manželku? 3. Dieťa, ktorému bol darovaný byt na Slovensku, má ešte právo dediť? Nakoľko v dedičstve prebehnutom na Slovensku nededilo nič? Ďakujem za odpoveď

Odpoveď: Dedičské konanie - vysporiadanie majetku

Dobrý deň, ak vo Švajčiarsku prebehlo dedičské konanie a dom sa prepísal na dedičov podľa podielov a potom sa dom predal, tak peniaze sa nebudú dediť ale rozdelia sa podľa toho, aký mal každý z dedičov podiel na dome. Predpokladám, že peniaze neboli rozdelené. V tomto prípade sa ich domáhajte od osoby, ktorá ich má k dispozícii.

Nie je mi zrejmé, prečo sa nezapočítaval byt, ktorý jeden z dedičov zdedil. Dôležité je zistiť, podľa ktorého práva sa rozhodovalo a či neurobili vo Švajčiarsku chybu. 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Dedičské konanie - vysporiadanie majetku (Dedičské právo)

Dobrý večer. Mala by som pre Vás takú otázku. Bývame v dome, ktorý patril ujovi z maminej strany, ktorý zomrel, ale nebol ženatý. Myslím si, že keď nebol ženatý, že majetok čiže dom sa bude deliť medzi všetkých súrodencov. A ešte žena jeho brata, ktorý zomrel pred desiatimi rokmi, tiež bude dediť ako jeho vdova zo svojimi deťmi. A vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

 

Odpoveď: Dedičské konanie - vysporiadanie majetku

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.07.2018)

Dobrý deň,

pri zodpovedaní otázky je treba vychádzať z ust. o dedení v Občianskom zákonníku.

Vychádzame z toho, že keďže nebol ženatý, zrejme nemal ani deti, nakoľko to v otázke neuvádzate.

Podľa ust. § 475 Obč. zákonníka platí :

" (1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

(2) Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti."

 

Z uvedeného vyplýva, že manželka brata poručiteľa - Vášho uja - nie je dedičom zo zákona.

Otázkou je či ujo nezanechal závet, kde mohol svoj majetok zanechať v podstate komukoľvek. 

V prípade, že by ujo mal potomkov, v prípade dedenia zo závetu platí, že "maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov." /§ 479 Obč. zákonníka/.

 

 

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Dedičské konanie - vysporiadanie majetku (Dedičské právo)

S bratom sme zdedili bezpodielovo dom a pozemky. Bratovi chcem ponechať svoj podiel domu a on mi prevedie pozemky. Nakoľko hodnota domu je značne vyššia, brat predal svoj byt a chce ma finančne vyrovnať. Je táto finančná hotovosť ako daňové vysporiadanie zdaňovaná? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Dedičské konanie - vysporiadanie majetku

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.04.2018)

Dobrý deň, v prvom rade si Vám dovoľujem uviesť, že v rámci dedičského konania sa majetok nenadobúda bezpodielovo. S bratom vlastníte v súčasnosti nehnuteľnosti v podiele 1/2, v tzv. podielovom spoluvlastníctve. Ak dôjde k zrušeniu a vyporiadaniu podielového spoluvlastníctva na základe dohody spoluvlastníkov a výsledkom tohto vyporiadania bude aj vyplácanie, nie sú tieto peniaze zdaňované. Nejde totiž o Váš príjem, ale iba o transformáciu Vášho majetku z podielu na vlastníckych právach na nehnuteľnosti na peniaze.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Dedičské konanie - vysporiadanie majetku (Dedičské právo)

Dobry den, chcela by som sa opytat po manzelovej smrti som zdedila 1/6 jeho rodicovskeho domu. Na dedicskom konani bola vycislena ciastka na 10000 eur.V tom dome byva manzelov brat a neda sa s nim dohodnut o vyplateni dedicskej sumy, ako mame postupovat? do domu nemame ziaden pristup. Dakujem za odpoved.

Odpoveď: Dedičské konanie - vysporiadanie majetku

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 30.09.2015)

Dobrý deň, ak ste zdedili podiel rodičovského domu, máte právo na vysporiadanie dedičstva. Postupovať by ste mali tak, že ostatným spoluvlastníkom napíšete výzvu na vysporiadanie dedičstva s tým, že budete požadovať vyplatiť Váš podiel. Suma 10.000 eur nemusí byť konečná, pretože dôležitá je hodnota nehnuteľnosti, ktorá v súčasnosti môže byť vyššia a preto by ste mohli mať nárok na vyplatenie vyššej sumy. 

Ak sa nebudete vedieť dohodnúť, môže sa podať návrh na súd na zrušenie a vysporiadanie spoluvlastníctva. S celým procesom Vám môžeme pomôcť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk