Máte
otázku?

Vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva

Dobrý deň, chcel by som sa Vás opýtať, ako by sa dala vyriešiť dedičská situácia v našej rodine. Začiatkom roka zomrela otcovi mama a spolu s bratom zdedili po nej dom s pozemkom. Brat zastáva postoj, že dom s pozemkom sa má predať a on by chcel len vyplatiť svoju polovicu. Dom bol počas dedičského konania odhadnutý na určitú hodnotu, avšak jeho reálna hodnota je vzhľadom na jeho stav o dosť nižšia. Keď sme otcovmu bratovi ponúkli cenu, ktorú sme odhadli, aby sme odkúpili jeho podiel, nereagoval. Jednoducho sa odmieta akokoľvek zapojiť do predaja nehnuteľnosti, okrem prevzatia peňažnej sumy, ktorá by sa mu páčila. Otec je ešte pracujúci človek pred dôchodkom a nemá čas ani peniaze na to, aby dom uviedol do predajného stavu a dojednával všetko okolo predaja nehnuteľnosti sám. Bolo by právne schodné, keby otec prepísal svoj podiel na mňa, aby som tieto veci s bratom riešil ja?

Odpoveď: Vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že riešením by bolo aj to, keby Váš otec daroval Vám svoj podiel na nehnuteľnosti. Toto riešenie však nepovažujeme za najlepšie resp. najlacnejšie, lebo by ste museli podať návrh na vklad nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností, ako aj splniť ďalšie povinnosti v zmysle ust. zákona o dani z príjmov, zákona o miestnych daniach a podobne.
Najjednoduchšie bude, ak Vás otec písomne splnomocní na všetky úkony spojené s predajom jeho podielu na nehnuteľností, vrátane podpísania potrebných zmlúv /kúpna zmluva/, vrátane návrhu na vklad. Podpis otca na splnomocnení bude musieť overiť notár, prípadne podpis môžete nechať overiť na obci na matrike.

Ohľadom samotného postupu resp. možností riešenia vyporiadania podiel. spoluvlastníctva odporúčam kontaktovať advokáta.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

Trápi vás "Vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva (Občianske právo)

Dobrý deň, mám záujem o kúpu domu. Avšak situácia je o trošku zložitejšia, ako sa zdá. Dom vlastnili traja ľudia. Dve tretiny vlastní jeden vlastník (s tým som sa už dohodol o kúpe domu, a s tým nie je problém), jednu tretinu vlastnia ďalší dvaja vlastníci, z toho jeden je nesvojprávny (má opatrovníka, ktorý je manžel) a druhý sa lieči na psychiatrii. Ostatným dvom bola ponúknutá suma z predaja súdnym znalcom. Avšak opatrovník nesvojprávneho manžela s touto sumou nesúhlasí (pýta astronomické nereálne sumy, ktoré nezodpovedajú sume odhadnutej súdnym znalcom) a všeobecne robí problémy pri predaji nehnuteľnosti. Chcem sa opýtať, či sa do toho pustiť a aké ďalšie právne úkony ma čakajú.

Odpoveď: Vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 11.10.2024)

Dobrý deň, z Vami položenej otázky vyplýva, že sa v podstate vo veci pýtate za predávajúceho ako vlastníka nehnuteľnosti, o ktorú Vy máte záujem.

Dosť podstatné v uvedenej veci je to, či je nehnuteľnosť nateraz obývaná a užívaná a kým. Z otázky predpokladáme, že nehnuteľnosť užíva spoluvlastník, ktorý ma podiel na nehnuteľnosti 2/3.

Riešením by bolo, ak by spoluvlastník 2/3 ponúkol na predaj osttaným podiel. spoluvlastníkom na predaj svoje 2/3 za dohodnutú sumu /nevieme, či v tomto prípade je povinné predkupné právo v zmysle ust. § 140 Občianskeho zákonníka/. Ak by na ponuku nereagovali a neuhradili by ponúkanú kúpnu cenu vlehote do 2 mesiacov, podielový spoluvlastník 2/3 v podstate môže Vám predať svoj podiel 2/3 na nehnuteľnosti. Ale toto pre Vás nie je celkom riešenie, lebo nebude vo Vašom vlastníctve práve tá 1/3. Nereálna suma požadovaná jedným zo spoluvlastníkov na jeho strane nie je tiež riešením, lebo v prípade súdneho sporu súd rozhodne podľa znaleckého posudku na trhovú cenu nehnuteľnosti a nie podľa priania manžela spoluvlastníčky.

Následne ak by spoluvlastníci nereagovali na jeho ponuku v zmysle ust. § 140 Občianskeho zákonníka, spoluvlastník 2/3 by musel podať návrh na súd o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, čo bude stáť ako peniaze, tak súdne konanie vzhľadom na Vami uvedené skutočnosti môže trvať pomerne dlho /opatrovník spoluvlastníka/. Súd vo veci nariadi ak sa nedohodnote na kúpnej cene znalecké dokazovanie súdnym znalcom.

Vo veci odporúčam kontaktovať adovkáta na vyporiadanie nehnuteľnosti, keďže predpokladáme resp. usudzujeme, že cena nehnuteľnosti pri jej vyporiadaní dohodou bude zrejme najväčším problémom a advokát túto otázku by vedel vysvetliť a aj doložiť konkrétnymi prípadmi zo súdnych sporov /rozsudky súdov/. Navic v dohode o zrušení a vyporiadaní pdoiel. spoluvlastníctva by sa vyporiadali všetky nároky ohľadom uvedenej nehnuteľnosti.

Môžete vo veci spoluvlastníkovi nehnuteľnosti v pomere 2/3 k celku odporučiť kontaktovať našu advokátsku kanceláriu.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva (Občianske právo)

Dobrý deň, máme taký problém. Vedľa pozemku, na ktorom chceme stavať, je menší pozemok s rozlohou približne 550 m². Na tomto pozemku máme podiel 44/80, ďalší pán má 27/80 a posledný pán má 9/80. Chceli sme si pozemok dať zmerať geodetom a rozdeliť, no potrebujeme súhlas od oboch spoluvlastníkov. Pán, ktorý má 27/80, súhlasí a bol by vyčlenený na kraj pozemku. Druhý pán, ktorý má 9/80, nesúhlasí a nechce byť vyčlenený, ani nechce svoju časť predať. Pokúšali sme sa s ním dohodnúť aspoň na výmene za iný pozemok, ale žiadny iný sa mu nepáči. Preto to asi budeme musieť riešiť súdnou cestou, zrejme iný spôsob neexistuje. Viete mi aspoň približne poradiť, či naozaj neexistuje iný spôsob alebo ako dlho to môže trvať na súde? Mysleli sme si, že do roka to už budeme mať vyriešené a budeme môcť stavať, no nečakali sme, že nás takto zabrzdí. Ide o ornú pôdu v intraviláne obce. Ďakujem za každú pomoc.

Odpoveď: Vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva

(odpoveď odoslaná: 27.06.2024)

Dobrý deň,
v prípade spoluvlastníctva pozemku máte niekoľko možností, ako riešiť situáciu s nesúhlasom jedného z podielnikov.

Ak spoluvlastník nesúhlasí s tým, aby jeho časť bola oddelená, môžete podať návrh na súd o zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva podľa § 142 Občianskeho zákonníka. Súd môže spoluvlastníctvo zrušiť a vykonať fyzické rozdelenie pozemku, ak je to prakticky možné. Ak fyzické rozdelenie nie je možné alebo účelné, súd môže rozhodnúť o predaji pozemku a rozdelení výťažku medzi spoluvlastníkov, ale to až po tom ak by to žiaden zo spoluvlastníkov nechcel. 

Čo sa týka dĺžky súdneho konania, je ťažké poskytnúť presný časový rámec, pretože to závisí od konkrétneho súdu, zahltenia súdov a od konkrétnych okolností prípadu. V praxi však takéto konania môžu trvať od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov. Preto je dôležité byť pripravený na to, že proces môže trvať dlhšie, ako by ste si priali.

Dá sa to ale určite urýchliť správnym postupom na súde. Pretože toto konanie má niekoľko problematických časti, ktoré spôsobujú predĺženie konania. 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.