Máte
otázku?

Vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva

Dobrý deň,
chcel by som sa Vás opýtať, ako by sa dala vyriešiť dedičská situácia v rodine. Otcovi začiatkom roka zomrela mama a spolu s bratom zdedili po nej dom s pozemkom. Bratov postoj je, že dom s pozemkom sa mápredať a on chce iba vyplatiť polovicu. Dom bol odhadnutý na určitú hodnotu počas dedičského konania, ale reálna hodnota vzhľadom na jeho stav je o dosť nižšia. Keď sme otcovmu bratovi ponúkli nami odhadovanú cenu, aby sme odkúpili jeho podiel ani nám neodpovedal. Jednoducho sa odmieta, akokoľvek zapojiť do predaja nehnuteľnosti okrem prevzatia sumy čo by sa mu páčila. Otec je pracujúci človek pred dôchodkom a nemá čas a peniaze uviesť dom do predajného stavu a dojednávať všetko okolo predaja nehnuteľnosti sám. Bolo by právne schodné, ak by otec svoj podiel prepísal na mňa, aby som tieto veci s bratom riešil ja?

Odpoveď: Vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že riešením by bolo aj to, keby Váš otec daroval Vám svoj podiel na nehnuteľnosti. Toto riešenie však nepovažujeme za najlepšie resp. najlacnejšie, lebo by ste museli podať návrh na vklad nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností, ako aj splniť ďalšie povinnosti v zmysle ust. zákona o dani z príjmov, zákona o miestnych daniach a podobne.
Najjednoduchšie bude, ak Vás otec písomne splnomocní na všetky úkony spojené s predajom jeho podielu na nehnuteľností, vrátane podpísania potrebných zmlúv /kúpna zmluva/, vrátane návrhu na vklad. Podpis otca na splnomocnení bude musieť overiť notár, prípadne podpis môžete nechať overiť na obci na matrike.

Ohľadom samotného postupu resp. možností riešenia vyporiadania podiel. spoluvlastníctva odporúčam kontaktovať advokáta.

Vo veci môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.

Trápi vás "Vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku