Ako posúriť vysporiadanie dedičstva?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Ako posúriť vysporiadanie dedičstva?

Manželovi rodičia zomreli pred 12 rokmi a odvtedy sa ich majetok - rodinný dom so záhradou - nevysporiadal. Manžel má troch súrodencov. Jedna z jeho sestier je citovo naviazaná na dom, čo je dôvodom, prečo sa dedičstvo doposiaľ nevysporiadalo. Sestra raz či dvakrát do mesiaca pricestuje a trávi na dome víkendy, sviatky a letné dovolenky. Keďže my žijeme neďaleko rodinného domu, manžel sa stará o väčšinu záležitostí súvisiacich s domom. Platí poplatky, kosí záhradu a robí menšie opravy. Dom však vo vlastnej réžii nijako nevyužívame. Nechcem, aby bol manžel nadďalej takto zaťažovaný a citovo vydieraný jeho sestrou, preto by som situáciu chcela vyriešiť. Druhý brat podporuje konanie sestry, zatiaľčo tretí brat súhlasí so mnou. Prosím o radu, čo môžem urobiť z mojej pozície. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Ako posúriť vysporiadanie dedičstva?

Dobrý deň, neuviedli ste, či bolo dedičské konanie právoplatne ukončené alebo stále prebieha. Ak bolo konanie právoplatne skončené, tak je možné, že Váš manžel a jeho súrodenci nadobudli majetok podľa dedičských podielov. V takom prípade sú tzv. podielovými spoluvlastníkmi nehnuteľnosti a Váš manžel sa môže so súrodencami dohodnúť o vyporiadaní podielového spoluvlastníctva. Ak sa dohodnúť nedokážu môže podať na súd návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Ak dedičské konanie dodnes nie je po 12 rokoch právoplatne skončené môžete požiadať notára (súdneho komisára), ktorý bol poverený vedením dedičského konania o rozhodnutie v dedičskom konaní a odstránenie prieťahov v konaní. Je však možné, že dedičské konanie vôbec nebolo začaté (stáva sa to v prípadoch, kedy matrika pochybí a úmrtie súdu neohlási). V takom prípade môžete i sama upovedomiť súd o úmrtí rodičov Vášho manžela a súd aj bez návrhu začne dedičské konanie.