Vyplatenie z darovacej zmluvy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Nitra

Otázka: Vyplatenie z darovacej zmluvy

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, ako to funguje, keď bol rodinný dom prevedený darovacou zmluvou manželom, ktorí sa budú rozvádzať. Aké právo má osoba, ktorá opustí rodinný dom? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vyplatenie z darovacej zmluvy

Dobrý deň, ak manželia počas trvania manželstva nadobudnú vec (v tomto prípade nehnuteľnosť) darom, táto vec nepatrí do ich bezpodielového spoluvlastníctva. Túto vec v zmysle zákona nadobúdajú do podielového spoluvlastníctva (každý v podiele 1/2, ak v darovacej zmluve nie je určené inak). Tzn. že sa rozvod a následne vyporiadanie BSM nebude týkať tejto nehnuteľnosti. Ak sa jeden z manželov zo spoločného domu odsťahuje, môžu sa spoluvlastníctva dohodnúť na zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva. Ak sa spoluvlastníci dohodnúť nedokážu, môže ktorýkoľvek zo spoluvlastníkov podať žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. V žalobe môže požadovať, aby bola spoločná vec prikázaná do výlučného vlastníctva manžela, ktorý v dome zostal bývať za primeranú náhradu (náhradu za jeho podiel). Je dôležité podotknúť, že súdy v týchto konaniach nie sú viazané návrhom. Tzn. že súd bude v prvom rade skúmať, či je vec deliteľná. Ak vec deliteľná nebude, súd bude skúmať, či má niektorý zo spoluvlastníkov záujem nadobudnúť vec do svojho výlučného vlastníctva za primeranú náhradu. Ak ani jeden zo spoluvlastníkov nebude chcieť vec nadobudnúť do výlučného vlastníctva, súd nariadi predaj veci a výťažok rozdelí medzi spoluvlastníkov podľa ich podielov.