Máte
otázku?

Vyplatenie súrodenca z domu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Vyplatenie súrodenca z domu

Zdravím vás. Potrebujem poradiť. Boli sme so snubenkou v anglicku 4, 5 roka a nasetrili sme si na bývanie. Dostali sme ponuku teraz už od mojej svokry, ze mame kde bývať. Totiz to ona ma 2 domy v jednom dvore a obidva su písané na svokru. My s manželkou sme dostali v jednom s týchto domov ponuku na prízemí si to prerobiť. Ja som váhal velmi, ale manželka suhlasila, tak sme sa pustili do toho. Prerabali sme si to sami, lebo ja sa s tym zivim. Trvalo to tri mesiace 6 dni v týždni 12 az 16 hodin denne. Prerabalo sa od podlahy az po strop komplet, lebo to bolo zaplesnene cele. Nove omietky podlahy elektrina voda vykurovanie proste všetko.(( v roku 2010 sme to prerabali a v 2011 uz sme mali problem s pliesňou. Uz som musel prerabat malu pracovnu, lebo od vlhkosti nam oddulo omietky a aj v zachode. Plavajuce podlahy nam nafukli a pod nimi je klasicka dylovka a uz je pod podlahou pliesen. 87 percent je vlhkost v dome. Totiz to dom nieje odizolovany a pivnica je pod nam ktora uz bola vytopena spodnou vodou viac krat))Material nas stal okolo 30 tisíc eur. Na poschodí byva svagrina a teraz v máji sa ide vydávať. Chcú tiež prerábať, ale nevedia ci sa do toho pustit, alebo ma ist bývať ku svokre. Problem je to ze su traja surodenci. Ich brat (švagor) dostal od rodicov ponuku 2 krat a odmietol ist bývať tu kde sme teraz s manzelkou a s malou. Teraz byva uz roky v prenajme v dvojizbovom byte s manželkou a dvomi deťmi. Nevieme co mame robiť, lebo svokra teraz zavelila, ze mame jej syna vyplatiť po 20 az 30 tisíc eur. Moja pani a jej sestra. Lenze hacik je taký, ze budeme ked budeme byvat 2 rodiny v jednom dome, tak co bude s tym druhým domom ak napise na 2 rodiny ten jeden a k tomu je za domom velka zahrada pozemok na jeden dom. Chcem vas velmi pekne poprosiť o radu, co mame robiť. Ak môžete nam odpovedat na túto otázku, budem vam velmi vďační. Vopred veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Vyplatenie súrodenca z domu

Dobrý deň,

vo Vašom prípade nejde o klasické vyplácanie súrodenca z domu pri vyporiadaní spoluvlastníctva. Vy ste v situácii, kedy Vás vlastníčka domu núti vyplatiť jej deti. Nie je však na to žiaden dôvod, pokiaľ by ste nehnuteľnosť (alebo spoň podiel) nenadobudli do svojho vlastníctva. 

Pokiaľ Vás svokra žiada, aby ste jej synovi vyplatili podiel, uveďte jej, že vyplatíte ho, ak Vám prevedie polovicu domu do Vášho vlastníctva. Ak by s tým nesúhlasila nemáte dôvod ho vyplácať, pretože z právneho hľadiska on ani nemá nárok na tieto peniaze od Vás. Vyplatenie súrodenca z domu sa rieši pri vyporiadaní nehnuteľnosti, keď ste viacerí spoluvlastníci na nehnuteľnosti spolu s ním.

Inak by mohla nastať situácia, že tieto peniaze, ktorými ho vyplatíte z domu sa Vám nikdy nezapočítajú, ani pri prípadnom dedičskom konaní. Odporúčam Vám ošetriť si aj tie investície do domu, ktoré ste tam vložili, pretože, ak by sa svokra rozhodla, že nechce, aby ste tam bývali a vy by ste chceli od nej, nech Vám zaplatí všetko, čo ste do jej nehnuteľnosti investovali, Váš nárok už bude premlčaný. Investovaním do nehnuteľnosti dochádza k bezdôvodnému obohateniu vlastníčky domu. Spíšte si krátku dohodu o tom, že ona súhlasila s rekonštrukciou domu a ošetrite si prípadne možnosti, ktoré prichádzajú do úvahy (t.j. čo ak sa odsťahujete, resp. budete ako celá rodina nútení nehnuteľnosť opustiť).

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Vyplatenie súrodenca z domu (Občianske právo)

Dobrý deň,
rada by som sa spýtala oíhľadom domu. Po svadbe sme dostali od rodičov ako svadobný dar dom, ktorý na nás prepísali. Ale jedna manželova sestra dostala dom po babičke zadarmo, a druhu  sestru my musíme vyplatiť už ako manželia zo svojich ? Prezože vršok sme si prerobili a dole bývajú ešte rodičia. Alebo by to malo ísť ešte na polovicu aj od rodičov ? Keď jedna sestra dostala dom zadarmo tak  tú druhú  sestru musíme vyplatiť? Ďakujem za odpoveď Miriam.

Odpoveď: Vyplatenie súrodenca z domu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 15.06.2021)

Dobrý deň,
otázku sme pochopili a pýtate sa, či Vy ako manželia keďže ste dostali darom rodinný dom, máte vyplácať druhú sestru Vášho manžela z darovaného domu.

Nevieme kde a kým Vám bola poskytnutá táto informácia, ale pokiaľ ste do nadobudli darom či už pred manželstvom alebo počas manželstva, nie je právny dôvod, aby ste niečo vyplácali sestre Vášho manžela.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vyplatenie súrodenca z domu (Občianske právo)

Dobrý deň,
Chcela by som sa spýtať, s priateľom uvažujeme, že po svadbe pôjdeme bývať k jeho starým rodičom do rodinného domu, starý rodičia majú dve deti, ich syn je priateľov otec a dcéra je jeho teta, chcem sa spýtať ako to je s vyplácaním? Vypláca sa z rodinného domu plus z celého pozemku? Alebo iba z domu a z parcely pod domom?
Vyplácanie sa bude deliť na 3 časti? Teda na starých rodičov a medzi 2 deti?
Starý rodičia by mali prepísať dom na nás po svadbe a oni by mali doživotné bývanie
Ďakujem za info.

Odpoveď: Vyplatenie súrodenca z domu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.02.2021)

Dobrý deň,
toto je vždy zložitá otázka, nakoľko podľa práva nie je možné za života niekoho vyplatiť z jeho dedičského podielu. Ak chcete postupovať správne podľa práva, tak by to malo byť spravené tak, že dom so všetkými pozemkami kúpite od starých rodičov a všetky peniaze dáte starým rodičom. Následne bude na nich, akým spôsobom s týmito peniazmi naložia. Ak by ste totiž postupovali tak, že vyplatíte jeho otca a tetu, vznikne tým bezdôvodné obohatenie. Oni totiž ešte v súčasnosti nemajú právny nárok na tieto peniaze (právo z dedičstva im ešte nevzniklo, lebo starí rodičia žijú).


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vyplatenie súrodenca z domu (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som poradiť : mama s ocom vlastnili byt v OV, byt sa predal a kúpili RD a RD sa prepísal rovno na mňa. Som sám vlastník a mám 1 vlastného brata a 6 nevlastných, môžu odo mňa časom žiadať, aby som im vyplatil čas z tohto domu ? Ďakujem.

Odpoveď: Vyplatenie súrodenca z domu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 11.01.2021)

Dobrý deň,

pokiaľ sa Vaši rodičia rozhodli kúpiť Vám RD, Vaši súrodenci nemôžu od Vás žiadať vyplatiť ich podiel na rodinnom dome či už teraz, keď rodičia žijú, alebo prípadne po ich smrti.

V prípade dedičského konania po Vašich rodičoch, ak bude predmetom dedenia nejaký majetok, potom budete však o toľko menej dediť, keďže už za života rodičov ako poručiteľov ste od nich dostali RD. Platí ust. § 484 Obč. zákonníka :

"Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovania; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedení zo závetu treba toto započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený."


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Vyplatenie súrodenca z domu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vyplatenie súrodenca z domu (Občianske právo)

Dobrý deň, poprosím o radu.
Moja nebohá mama mala brata a sestru. Jej brat získal časť rodičovského pozemku, na ktorom si postavil dom. A mal vyplatiť ostatných súrodencov. Vyzerá to tak, že minimálne moju mamu, kým žila, nevyplatil. V jej pozostalosti boli listy, v ktorých to píše a chcela ich poslať bratovi, ale už nestihla.
Poprosím poradiť, ako ďalej postupovať? Ak jej brat ju naozaj nevyplatil, dá sa to nejako vymáhať? Má na to dedič právo ? A ak jej brat medzitým zomrie, má dcéru, ktorá predpokladám, že ten pozemok aj s domom zdedí, môžem potom od nej ten nevyplatený podiel vymáhať ?
Ten pozemok získal ešte v osemdesiatich rokoch min. storočia a mal vyplatiť po 10000 Kčs súrodencom, ako by sa asi počítalo v tejto dobe ?
Vopred Vám ďakujem za odpovede.

Odpoveď: Vyplatenie súrodenca z domu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.07.2020)

Dobrý deň,
naša odpoveď Vás zrejme nepoteší.
Nepíšete v otázke právny titul nadobudnutia pozemku bratom (zrejme išlo o darovaciu zmluvu, prípadne pozemok nadobudol ako dedič po rodičoch), ako ani to, či v nadobúdacom titule bola uvedená podmienka tá, že v určitej lehote vyplatí súrodencov z predmetného pozemku.
Ak v darovacej zmluve alebo v dedičskom rozhodnutí bola uvedená podmienka výplaty ostatným súrodencom, (v ďalšom odstavci píšete, že ide o rok cca 1980 a ďalšie), potom ak by aj bol tento dôvod uvedený v prísl. listine a vec nebola postúpená na súd, nárok ostatných súrodencov je premlčaný v celom rozsahu, alebo inými slovami : ak by ste podali návrh na súd, súd s poukázaním na § 583 Obč. zákonníka by návrh zamietol :

"Neuplatnenie práva
K zániku práva preto, že nebolo uplatnené v určenom čase, dochádza len v prípadoch uvedených v zákone. Na zánik súd prihliadne, aj keď to dlžník nenamietne."

Je možné len dobrovoľné plnenie zo strany strýka s poukázaním na ust. § 455 Obč. zákonníka, ale nie je právne vymáhateľné plnenie na zaplatenie ekvivalentu 10000 Kčs :

1) Za bezdôvodné obohatenie sa nepovažuje, ak bolo prijaté plnenie premlčaného dlhu alebo dlhu neplatného len pre nedostatok formy."


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vyplatenie súrodenca z domu (Občianske právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať, zdedila som byt po mame a na dedičskom konaní sme sa dohodli na hodnote bytu ako aj to, že každého súrodenca vyplatim po 10 000 do 2 rokov. Existuje nejaké tlačivo, ktoré dám podpísať súrodencom, že peniaze dostali? Alebo ako to formulovať, aby som mala doklad, že peniaze som im odovzdala a nemohli nič zamlčať a bolo tam zreteľne vidno, že sa jedna o nich. Lebo jedna sestra mi poslala len číslo účtu v smske kam jej mám previesť peniaze. A z toho čísla účtu nie je vidno, že sa jedna o ňu, o jej účet. A banka nám informácie o majiteľovi účtu neposkytne.

Odpoveď: Vyplatenie súrodenca z domu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.08.2018)

Dobrý deň,

najvhodnejším a pre Vás azda najbezpečnejším riešením je požiadať ich, aby Vám zaslali  písomne informáciu (s ich podpisom), kam máte peniaze vyplatiť. Odporúčam potom peniaze vyplatiť bezhotovostne na daný bankový účet, ktorý určia. Tým budete mať doklad o tom, že ste si svoju povinnosť splnili. Rovnako môžete požadovať vydanie potvrdenia o splnení dlhu od oboch súrodencov.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vyplatenie súrodenca z domu (Občianske právo)

Dobrý deň. Prosím o radu. Bývame u svokry. Svokra nám chce darovať dom aj s pozemkom. Časť domu sme s manželom prerobili a pristavili zo svojich peňazí. Manžel má dve sestry, ale jedna zomrela. Problém je v tom, že sestra nepristúpila na peniaze, ktoré sme jej ponúkli chce z domu väčšiu čiastku pre seba a pre deti po sestre. Sme povinní ju vyplatiť z daru? Svokra má dom vo svojom vlastníctve. Svokra pristúpila na čiastku, ktorú jej ponúkame. Je na to zákon, že ju musíme vyplatiť? Vopred pekne ďakujem.

Odpoveď: Vyplatenie súrodenca z domu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 13.04.2018)

Dobrý deň, žiadne zákonné ustanovenie neumožňuje takýmto spôsobom vopred vysporiadať dedičstvo po nejakej osobe. Ak by Vám matka manžela darovala nehnuteľnosť, išlo by o dobrovoľné nakladanie s nehnuteľnosťou, nakoľko jedine ona ako výlučná vlastníčka nehnuteľnosti môže s nehnuteľnosťou nakladať. Tým, že by Vám nehnuteľnosť darovala, nevznikla by Vám povinnosť vyplácať ostatných súrodencov. V dôsledku darovania by táto nehnuteľnosť nebola vôbec predmetom dedenia v budúcnosti (nakoľko v čase smrti už nebude jeho matka týmto majetkom disponovať). Predpokladám, že by ste chceli uzatvoriť písomnú zmluvu o tom, že ste ich vyplatili a v dedičstve si už nebudú nič nárokovať. Podľa nášho právneho názoru však takáto zmluva/dohoda by bola súdom posúdená ako neplatná, nakoľko chýba akákoľvek kauza alebo právny dôvod Vášho plnenia. Postup v súlade s Občianskym zákonníkom je, že sa nehnuteľnosť daruje Vášmu manželovi bez vyplácania ostatných súrodencov a následne sa v rámci dedičského konania tento dar započíta na jeho podiel (až v rámci dedenia môže Vášmu manželovi vzniknúť povinnosť vyplatiť sestry).


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Vyplatenie súrodenca z domu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vyplatenie súrodenca z domu (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ak mi rodičia darovali pol domu, ale ja som sa dohodla so súrodencami na vyplatení z ich podielu, ako by som mala napísať nejakú zmluvu o vyplatení ?

Odpoveď: Vyplatenie súrodenca z domu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 20.08.2017)

Dobrý podvečer, ďakujeme za otázku, na ktorú odpovedáme a súčasne vyslovujeme aj svoj právny názor :

 

1.) Právna úprava darovacej zmluvy je obsiahnutá v ust. § 628 a nasl.  Obč. zákonníka a to nasledovne :

"Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma. Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní. Neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti. Darca je povinný pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie. Ak má vec vady, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť. Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

 

2.) Pokiaľ vám darovali rodičia jednu polovicu nehnuteľnosti a nedarovali ju aj vašim súrodencom (z textu otázky to pre nás vyplýva) zrejme mali na to dôvody.

 

3.) Podľa ust. zákona nie ste povinná vašich súrodencov nijako vyplatiť z daru, ktorý ste dostala.  V  prípade, že by darovacia zmluva, ktorou ste vy nadobudla časť nehnuteľnosti, obsahovala takúto podmienku, že ste povinná vyplatiť vašich súrodencov bola by v tejto časti neplatná. Darovacia zmluva sa uzatvára medzi darcom a obdarovaným a vyznačuje sa bezodplatnosťou. Akékoľvek podmienky v darovacej zmluve sú neplatné.

 

4./  Nepoznáme okolnosti prípadu,  vzájomné vzťahy, ako ani okolnosti spočívajúce v tom, že ste sa zatiaľ ústne dohodla so súrodencami na vyplatení ich "podielu".  Len poznamenávame, že vlastník - darca, a teraz aj vy sama, je oprávnený s nehnuteľnosťou nakladať za života podľa svojho uváženia. Podiel vašich súrodencov na dedičstve, a teda aj na prípadnej nehnuteľnosti, ak by nedošlo k darovaniu, vzniká až smrťou poručiteľa.

 

5./ Poznamenávame, že pokiaľ vy sama vašim súrodencom nič nedlhujete, nie je právny titul a dôvod  na to, aby bola spísaná nejaká zmluva, že vy sama vyplácate svojich súrodencov z dedičstva. Sme toho názoru, že na ich strane by sa jednalo o bezdôvodné obohatenie podľa ust. § 451 Obč. zákonníka. Predpokladáme, že peniaze im darovať bez uvedenia dôvodu nechcete.

 

6./ Riešením, ktoré však nie radi uvádzame, by bolo, keby ste požičala vy sama peniaze vašim rodičom na základe písomnej zmluvy a títo by darovali peniaze vašim súrodencom tiež na základe písomnej zmluvy.

 

 

Vo veci odporúčame konzultáciu s advokátom pre poskytnutie prípadne ďalších informácií  a okolností, aby vec bola vyriešená vo váš prospech. Prípadne môžete kontaktovať aj našu kanceláriu : advokat@ficek.sk

 

 

Dúfame, že sme Vám pomohli.

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vyplatenie súrodenca z domu (Občianske právo)

Pekny den, Pravoplatny rozsudok kde ex manzelka mala do 10 mesiacov mala vyplatit ciastku z bytu. Byt predala prestahovala sa niekde na Moravu, exekutor ju nevie najst ako dosiahnem vysledok vyplatenia? dakujem

Odpoveď: Vyplatenie súrodenca z domu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.12.2016)

Dobrý deň, odporúčam, ak sa nepodarilo vymôcť dlh exekučne, podať na ňu trestné oznámenie. Nechajte sa však radšej zastupovať v trestnom konaní advokátom, pretože trestné oznámenie je potrebné riadne odôvodniť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vyplatenie súrodenca z domu (Občianske právo)

Dobry den, sme traja bratia a ja chcem vyplatit surodenca z domu. Chcem sa spytať, ci ma maju vyplatit z urcenej sumy na dedickom alebo z hodnoty domu. Dakujem

Odpoveď: Vyplatenie súrodenca z domu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.01.2016)

Dobrý deň, ak je nehnuteľnosť už v podielovom spoluvlatníctve, potom vyplácaný súrodenec má nárok na sumu určenú v čase vysporiadania znaleckým posudkom (nie zo sumy uvedenej v dedičskom). Suma však môže byť aj rovnaká, to závísí od toho, ako bol vypracovaný posudok na ohodnotenie domu v dedičskom konaní.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Vyplatenie súrodenca z domu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vyplatenie súrodenca z domu (Občianske právo)

potrebovala by som radu ohladne vyplatenia dedicstva..moj manzel tragicky zahynul a zdedili sme po nom aj so synom 1/4 rodinneho domu druhu 1/4 zdedil jeho brat a polovicu svokra..svokra zomrela a polovicu domu prepisala na tretiu osobu. Syn, ktory ma 1/4 teraz obyva dom preraba si ho a nechce vyplatit mna aj mojho syna z nasej 1/4. Nevieme ako mame postupovat dalej..chceli sme sa aj dohodnut ale ignoruje nas..prosim vas poradte nam...

Odpoveď: Vyplatenie súrodenca z domu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 09.05.2014)

Dobrý deň, 

na vyplatenie z dedičstva (z nehnuteľnosti podľa výšky podielu) máte právo. Podľa zákona platí, že nikto Vás nemôže nútiť, aby ste zotrvali v podielovom spoluvlastníctve. Je potrebné sa pripraviť na to, že vyplatenie z dedičstva nie je jednoduchý proces a môže trvať niekoľko mesiacov, prípadne aj 1-2 roky. 

Napíšte nám, kde sa nehnuteľnosť nachádza, prípadne nám pošlite list vlastníctva (z internetu). S majetkovým vyporiadaním (vyplatením z dedičstva) Vám môžeme pomôcť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vyplatenie súrodenca z domu (Občianske právo)

Dobrý deň. Poprosila by som Vás o radu týkajucu sa: Po dedení som previedla peniaze na účet, v hodnote 55000,- € za účelom vybavenia a splatenia casti hypotéky partnerovi /som spoludlžník/, s ktorým mám 2 deti. 25000,- na hypotéke sa splatilo, zvyšok má na účte, ku ktorému nemám prístup a ani možnosť nahľiadnutia, či peniaze tam vobec sú. 6 rokov som bola na materskej a neplatila som hypotéku, ani nájom, len som mu dala peniaze, nech vyplatí časť hypotéky. Porušil dohodu-ústnu a keďže sa chcem odtiaľto vysťahovať, prosím Vás, aké mám možnosti, ak vobec, získania zvyšku peňazí naspať. Ďakujem

Odpoveď: Vyplatenie súrodenca z domu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 23.04.2014)

Dobrý deň,

pokiaľ ste mu previedli peniaze na účet za určitým účelom (t.j. na splatenie dlhu vášmu veriteľovi - banke) a on tak neurobil, máte právo od neho tieto peniaze žiadať. Pretože peniaze neboli určené pre neho ale pre banku.

Ak ste neplatili hypotéku ako spoludlžníka, potom on si má voči Vám právo započítať polovicu splátok, ak ich uhrádzal za Vás.

Pokiaľ ide o peniaze, ktoré ste mu uhradili na vyplatenie hypotéky, tak tieto máte možnosť žiadať späť v 2 ročnej premlčacej lehote, ktorá začína plynúť od okamihu prevodu peňazí na jeho účet. Dôležité teda je, aby pohľadávka nebola premlčaná.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vyplatenie súrodenca z domu (Občianske právo)

Predavam rodiny dom, ale kupujuci nedodržal zmluvu nevyplatil mi celu kupnu cenu, ale do nehnuteľnosti sa uz nastahoval. Nakolko som mu povolil si priviest len veci. Ja bývam v Čechach, čo mam robit, mam pravo žiadat nahradu za trovy, ktore mi vzniknu s jeho vystahovanim, ak nedoplati sumu.

Odpoveď: Vyplatenie súrodenca z domu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 31.10.2013)

Dobrý deň, 

Vašom prípade sa do domu nasťahovala táto osoba neprávom. Máte právo žiadať vysťahovanie z domu, pokiaľ ešte nie je vlastníkom tohto domu. Ak by sa však už stal vlastníkom (hoci nezaplatil kúpnu cenu) máte dve možnosti, buď budete žiadať, aby doplatil kúpnu cenu, alebo odstúpite od zmluvy a budete žiadať jeho vysťahovanie sa z domu. Ak sa z domu nevysťahuje dobrovoľne, budete sa musieť obrátiť na súd. V súdnom konaní môžete od neho požadovať náhradu trov konania, ktoré Vám v súvislosti s vysťahovaním z domu vznikli.

 

Odporúčam Vám konať, čím neskôr začnete s jeho vysťahovaním z domu, tým to bude ťahšie.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vyplatenie súrodenca z domu" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku