Spoluvlastníctvo bytu a platenie nájomného

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Spoluvlastníctvo bytu a platenie nájomného

Byt vlastním spolu s bývalým manželom vo vlastníckom podiele 1/1. Už nestačím každý druhý mesiac platiť nájomné, on odkladá predaj bytu a aj súhlas so zriadením bezpodielového spoluvlastníctva. Ak prestanem platiť za byt, môžem prísť o časť svojho podielu na ňom?

Odpoveď: Spoluvlastníctvo bytu a platenie nájomného

Dobrý deň, neplatením nájomného nemôžete prísť o svoju časť bytu nachádzajúcu sa vo Vašom bezpodielovom spoluvlastníctve. Neplatením nájomného Vám "iba" vzniká dlh u veriteľa, ktorí budete musieť spoločne a nerozdielne s Vaším bývalým manželom splatiť. Obdobné prípady sú po rozvode manželstva časté a väčšinou sa v nich postupuje tak, že 1/2 nájomného, ktorú ste uhradili namiesto Vášho bývalého manžela sa zohľadní pri uzatváraní dohody o vyporiadaní BSM. Tzn. že o túto sumu by sa znižovala odplata poskytnutá Vášmu bývalému manželovi, ak by ste byt nadobudli do svojho výlučného vlastníctva Vy. Do tejto sumy by sa započítali všetky splátky nájomného, ktoré ste po rozvode Vášho manželstva zaplatili výlučne Vy (ak sa to nezohľadnilo, bolo by možné Vami zaplatenú časť namiesto Vášho bývalého manžela vymáhať). Vzhľadom na to, že Váš bývalý manžel neustále odďaľuje uzatvorenie dohody o vyporiadaní BSM Vám odporúčam dávať si veľký pozor na plynutie trojročnej lehoty od právoplatnosti rozsudku o rozvode. Po uplynutí trojročnej lehoty dochádza k uplatneniu zákonnej domnienky vyporiadania BSM. V rámci toho sa nehnuteľnosti vyporiadavajú tak, že sa stanú podielovým spoluvlastníctvom bývalých manželov, pričom podiel každého z nich je vo výške 1/2.