Predvolanie na súd a splátkový kalendár

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Predvolanie na súd a splátkový kalendár

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Približne pred mesiacom som obdržala od súdu list, v ktorom sa uvádza, že ak nedisponujem finančnými prostriedkami vo výške 1500 eur, ktoré som dlžná, je možnosť splátkového kalendára vo výške 130 eur mesačne. Na výzvu súdu som zaslala vyjadrenie, v ktorom s uvedeným dlhom a jeho splácaním súhlasím, a žiadala som o zaslanie platobných údajov a možnosť splácania tohto dlhu vždy ku jedenástemu dňu v mesiaci. Následne som opäť obdržala list zo súdu, v ktorom sa píše, že je nutné dostaviť sa na pojednávanie, aby ma súd mohol vypočuť. Žalobca v žiadosti k súdu uviedol, že z jeho strany pojednávanie nie je potrebné, nakoľko ja ako žalovaná uznávam tento dlh v plnom rozsahu. Preto by som sa chcela poradiť, prečo je ešte potrebné pojednávanie. Obávam sa, že predošlé rozhodnutie o splátkach bude zrušené. Zaujíma ma aj to, či v danej veci môžem prísť aj o družstevný byt, ktorý som zdedila po mojej mame a ktorý je môjim jediným majetkom. Za skorú odpoveď vopred ďakujem a s pozdravom.

Odpoveď: Predvolanie na súd a splátkový kalendár

Dobrý deň,

podľa čl. 17 ods. 2 Civilného sporového poriadku je základnou povinnosťou súdu  viesť strany sporu k zmierlivému vyriešeniu sporu.  Okrem toho, podľa § 148 CSP Žalobca a žalovaný môžu uzavrieť zmier. O uzavretie zmieru sa má súd vždy pokúsiť. Súd rozhodne o tom, či uzavretý zmier schvaľuje; neschváli ho, ak je v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi.

Ak Vás súd predvolal, mali by ste sa na pojednávanie dostaviť. Súd má okrem toho povinnosť rozhodovať spravodlivo, a preto Vás potrebuje vypočuť. Rozhodnutie súdu sa nedá predvídať, avšak ak bude protistrana ochotná akceptovať plnenie v splátkach a táto dohoda nebude v rozpore so zákonom, potom by ju súd mal schváliť.