Darovanie bytu a vyplatenie súrodenca

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Darovanie bytu a vyplatenie súrodenca

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na nasledovnú situáciu. Moja mama a otec mali svoj byt v družstevnom vlastníctve, avšak otec zomrel v roku 1996. Matka si potom byt odkúpila do osobného vlastníctva na svoje meno niekedy po roku 2000, teda teraz figuruje len jej meno na všetkých dokumentoch. Rozhodla sa, že mi byt daruje. Všetci súrodenci s tým súhlasili okrem jedného. Preto sa chcem opýtať, či je darovacia zmluva platná, ak mi byt darovala, alebo musím vyplatiť nespokojného súrodenca z nejakej jej otcovej časti? Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Darovanie bytu a vyplatenie súrodenca

Dobry den, pokial je Vasa mama vylucnym vlastnikom bytu, sama sa rozhoduje, ako s bytom nalozi.

Aj keby si robili jej dalsie deti (Vasi surodenci) naroky na vyplatenie, tak tieto ich naroky nemaju oporu v zakone. To znamena, ze nie ste povinna vyplacat ziadneho surodenca z darovaneho bytu. Ak sa tak rozhodnete, je to len Vasa dobra vôľa.